Manote iki mūsų neprieis? N. Zelandijoje bus apmokestinti ūkininkai už gyvulių raugėjimą ir bezdėjimą

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr. "Canva" nuotr.

Už avių ir karvių raugėjimą ir išskiriamą metaną Naujosios Zelandijos ūkininkams gali tekti pakloti milžiniškas sumas, rašo CNN. Tai antradienį spaudos konferencijoje patvirtino šios šalies premjerė Jacinda Ardern.

Vyriausybė planuoja apmokestinti ūkininkus už gyvulių emisijas, taip esą bus prisidedama prie klimato kaitos mažinimo.

„Tai svarbus žingsnis įgyvendinant mūsų pažadus, kad iki 2025 metų bus parengta emisijų apmokestinimo tvarka žemės ūkyje“, – spaudos konferencijoje teigė J. Ardern.

Naujoji Zelandija laikoma didele raguočių ir mėsos eksportuotoja. Joje auginama apie 10 mln. galvijų ir 26 mln. avių. Maždaug pusė visų klimato kaitą skatinančių emisijų susidaro žemės ūkyje, iš kurių esą 91 proc. tenka biogeniniams metano išmetimams. 

„Jokioje kitoje valstybėje nėra nustatyta išmetimų kainodara, todėl mūsų fermeriai turės išties didelės naudos šioje srityje būdami pionieriai“, – teigė J. Ardern.

Tačiau ūkininkai nesutinka su valdžios užmačiomis. Esą nauji mokesčiai tik padidins ūkių išlaidas ir priartins juos prie bankroto.

„Mes nepriimsime šios sistemos, kuri gerokai padidins rizikas fermeriams ir visai mūsų bendruomenei“, – sako fermerių lobistų grupės „Beef + Lamb New Zealand“ vadovas Andrew Morrison‘as.

Kitos ūkininkų bendruomenės „Federated Farmers“ lyderis Andrew Hoggard‘as nevynioja žodžių į vatą ir tiesiai sako, jog vyriausybei įgyvendinus planus, ūkiai tiesiog užsidarys.

„Mes visam tam nepasirašėme. Šis sprendimas iš kaimo, o taip pat žemę dirbančių žmonių, išplėš širdį. Mes planavome ir toliau užsiimti žemės ūkiu, bet jei bus nauji mokesčiai, tai net šuo nesulos, kai šie žmonės išparduos išvyks iš ūkių“, – tikino A. Hoggard‘as.

Savo ruožtu valdžia aiškina, kad surinkti mokesčiai grįš į žemės ūkį investicijų pavidalu į naujas technologijas ir inovacijas.

Kaip pavyzdžiu pateikiama stambiausio pieno gamintojų kooperatyvo „Fonterra“ patirtis. Kooperatyvas esą sukūrė probiotiką galvijams, kuris mažina gyvulių raugėjimą ir metano išskyrimą.  

Video