Ūkininkai – NMA sistemos įkaitai? Štai kaip automatiškai galite tapti pažeidėjais 

Panašu, kad Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) skelbiamas ūkininkų patikrų mažinimas tėra tik deklaracijos, nes netrukus bus tikrinami visi 100 procentų ūkininkų.

 Žemės ūkio kooperatyvo „EKO tikslas“ direktorius Mindaugas Petkevičius pasidalino itin aktualiu įrašu, kad 2022 metais NMA pagal planines patikras patikrino 5,9 procento pareiškėjų arba beveik 7 000 ūkininkų. Tačiau jau 2023 metais po pasėlių deklaravimo bus pradėta taikyti automatinė laukų nuotolinė stebėjimo sistema –  ALNSIS, kuri automatiškai patikrins visus. Bet yra viena svarbi išlyga, galinti jus padaryti pažeidėju. 

„2022 metų plotinės sankcijos tai tik ledkalnio viršūnė! Šiais 2023 metais po deklaravimo bus pradėta taikyti automatinė laukų nuolatinio stebėjimo sistema. (...) NMA specialistai, naudodamiesi ALNSIS, patikrins auginamus pasėlius, žemės dangą, pūdymo įdirbimą, ar pievos šienautos, suartos, ar žemė apleista ir kitus atvejus“, – rašo M. Petkevičius ir primena, kad pernai pagal planines patikras NMA patikrino 5,9 proc. pareiškėjų (tai yra 6 967), o 2023 metais tikrins visus pareiškėjus 100 proc., nors dar neseniai NMA deklaravo tikslą atlikti kuo mažiau planinių patikrų – iki 5 proc. nuo visų pareiškėjų. 

„Sakoma, kad sistemos patikimumas 98 proc. Aš tuo netikiu, manau, ženkliai mažesnis patikimumas, nes nuganymą fiksuoja kaip pažeidimą, neatpažįsta nuganymo fakto, taip pat yra kitų niuansų su ekologiniais ūkiais“, – teigia „EKO tikslas“ vadovas M. Petkevičius.

Jis tai pagrindžia skaičiais. 

„Tarkim 98 proc. sistemos patikimumas, tai konstatuojant faktą, kad planinę patikrą turės visi pareiškėjai, tai tie 2 proc. arba 2 374 pareiškėjų, dėl sistemos netikslumo (nepatikimumo) tampa automatiškai pažeidėjais. Jie tampa sistemos įkaitais, kur pagal dabartines taisykles jiems reikės įrodyti savo nekaltumą fotografuojant laukus naudojantis „NMA agro“ programėle, tiksliai pagal numatytą laukų fotografavimo instrukciją“, – sako M. Petkevičius ir priduria, kad „tai čia tik tie, kurie pateks į tuos 2 proc. sistemos nepatikimumo paklaidą“.

„EKO tikslas“ direktorius įvardija su kokiomis neišsprendžiamomis problemomis teks susidurti ūkininkams.

„Ganantiems gyvulius NMA rekomenduoja (jei norite išmokų) pateikti nuganyto / ganomo lauko nuotraukas per „NMA agro“ iki rugpjūčio 1 d., o jei Jūsų pievose, ganyklose nėra interneto, tai tik Jūsų gerbiami ūkininkai problema. Šie reikalavimai visiškai prieštarauja Žemės ūkio ministerijos deklaruojamai siekiamybei ūkininkaujantiems mažinti administracinę naštą...‘, – konstatuoja M. Petkevičius.  

Ypač sudėtinga esą bus vyresnio amžiaus ūkininkams, nesinaudojantiems išmaniais telefonais, taip pat neturintiems pakankamai kompiuterinio raštingumo žinių. 

„Kokie ūkininkų darbai? Nusipirkti išmaniuosius telefonus ir perspėti senolius, kad nusipirktų, įsidiegti „NMA agro“ programėlę, važiuoti į laukus ir pasitikrinti  ar visuose laukuose yra internetas (jei nėra, tai kažką daryti, kad atsirastų), po pasėlių deklaravimo kas savaitę atsidaryti ir stebėti NMA informaciniame tinklapyje savo deklaruotus plotus – ar neužsidegė raudona „šviesoforo“ spalva... Gal turite kas kokių dar pasiūlymų, būtent dėl ALNSIS sistemos?“ – retoriškai klausia „EKO tikslas direktorius M. Petkevičius.

Video