Pasėlių deklaravimas: aktualūs klausimai, atsakymai ir ką svarbu žinoti (VIDEO)

Jau balandžio 17 d. Lietuvoje prasidės žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas. Žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis dalyvavo susitikimuose su žemdirbiais beveik visose mūsų šalies savivaldybėse. Apie tai, ką yra svarbu žinoti apie pasėlių deklaravimą, kokius klausimus dažniausiai užduoda ūkininkai ir kas bus, jei tų klausimų žemdirbiai turės dar daugiau, kalbamės šiame interviu su E. Giedraičiu.

Pasėlių deklaravimas prasidės balandžio 17 d.?

Taip. Šiemet bus gana įtempta, nes pakeitimų yra pakankamai daug. Ūkininkai ir organizacijos, kurios sekė ir atvažiuodavo į darbo grupes, yra gana neblogai susipažinę (su deklaravimu). Žinoma, yra pastabų iš ūkininkų organizacijų. Jau prieš 10 dienų atskleisti ūkininkams GAAB, valdymo reikalavimų sluoksniai, kurie dar yra taisomi (sistemoje). Sulaukėme daug atgarsių dėl paukščių apsaugos sluoksnių, kurie šiuo metu taisomi ir bus korektiškesni. Bet pasėlių deklaravimas startuos balandžio 17 d. 

Daugiau pasikeitimų bus su kraštovaizdžio elementų deklaravimu. GAAB-8 reikalavimas dar nėra privalomas, tačiau ūkininkai, kurie norės didesnių išmokų pasinaudoti parama už gamybines veiklas kompleksinėje ekoschemoje, jiems kraštovaizdžio elementai bus labai naudingi. 

Kalbant apie pasėlių deklaravimo pradžią, ministras sakė, kad deklaravimas vyks, kaip ir planuota. Nejaugi buvo kitokių planų ir kodėl ministras užsiminė, kad „su savivaldybių atstovais turėsime karantininę savaitę pamatyti, ar viskas gerai veikia“.

Mes kalbame apie testavimo savaitę. Kasmet pakeitimų būdavo labai nedaug. Dabar mes ateiname su žymiai didesniais GAAB reikalavimais, ekoschemomis. Labai tikiuosi, kad vis daugiau ūkininkų supranta ir mokės pasirinkti tas ekoschemas, kurios jos yra jiems patogios, įmanomos ir kad jie sugebės tai deklaruoti. 

Kokius dažniausiai klausimus jums per susitikimus užduoda ūkininkai?

Klausimai labai priklauso nuo rajono specifikos. Pavyzdžiui, Utena yra iš tų rajonų, kuris yra margas. Ten nemažai pievų. Tad vis dar nerimsta klausimai dėl daugiamečių pievų, kurių problemos nėra, pavyzdžiui, vidurio Lietuvoje, kur aktualūs klausimai dėl vandens pakrančių. 

Planuoju dalyvauti ekologinėje sistemoje pagal šias priemones: beariminė technologija, sertifikuota sėkla, tarpiniai pasėliai ir žaliasis pūdymas. Jeigu planuosiu po žieminių kviečių sėti žieminius kviečius, ar būtinai reikės pasėti posėlį?

Taip. Kol kas reikės. Sakau „kol kas“, nes dar neišsiderėjome pakeitimų kitiems metams. Tad dabar posėlis yra reikalingas. O kai išsiderėsime, ūkininkus apie tai būtinai informuosime ir jie galės nuimti tą varnelę nuo 6 savaičių posėlio. Bet kol kas nuo GAAB reikalavimų nekas neatleidžia. Tiesa, kartais ūkininkai klausia, ar galės dalyvauti su posėliu arba, sakykime, ateityje ir be posėlio galėtų atsėliuoti, ar atsėliuodami galės dalyvauti ekoschemose. Į tai atsakau – taip. Ir kompleksinėje ekoschemoje galės, išskyrus vieną veiklą – augalų kaita. Nes šioje veikloje yra draudžiamas atsėliavimas. O neariminėje, sertifikuotoje sėkloje ir tarpiniuose augaluose – jokių problemų. Ūkininkai šioje ekoschemoje galės dalyvauti.

Kai kurie ūkininkai klausia, ar kraštovaizdžio elementas turi būti lauke, ar gali būti ir pakraštyje, palaukėje?

Kraštovaizdžio elementai visi turi būti ariamoje žemėje. Arba lauke, arba šalia lauko. Taisyklėse labai aiškiai parašyta, kad ne toliau kaip 5 metrai nuo lauko. Daugiametės pievos nėra ariamoje žemėje. Daugiametėse pievose gali būti kraštovaizdžio elementai, kurie yra taškiniai arba plotiniai – medžiai, krūmai arba jų grupės, apleistos sodybos, kūdros, užmirkusios vietos ir akmenynai arba akmenų, šakų arba kelmų krūvos, ne mažesnės kaip 1 metro. 

Kaip prižiūrėti sodybą, jei ji deklaruojama kaip kraštovaizdžio elementas? Kas bus jei norėsiu tą apleistą sodybą atkurti, rekonstruoti? Ar ji jau tada nebus kraštovaizdžio elementu?

Visų pirma, jei ūkininkas 3 metus neišlaikytų kraštovaizdžio elemento ir  pradėtų kažką keisti, jis padarytų pažeidimą. Bet kai kalbama apie apleistą sodybą, šiemet yra nelabai malonus dalykas, kad tik iki 50 arų gali būti kraštovaizdžio elementai. Jeigu yra didesnė sodyba, tai galbūt šiemet net nepavyks visos deklaruoti. Bus galima deklaruoti atskirais, suskaidytais elementais: griuvėsiai, kūdra, medžių, krūmų grupės. Tačiau visus kraštovaizdžio elementus privaloma išlaikyti visus 3 metus. Jei ūkininkas sugalvotų tvarkyti sodybą, tai jam geriau tada ir nedeklaruoti sodybos kaip kraštovaizdžio elemento.

Ar galima daugiamečių žolių juostas šienauti iki liepos 15 d.?

Negalima. Šienavimo terminai pagal veiklą „Daugiamečių žolių juostos“ nustatyti nuo liepos 15 iki spalio 1 d. 

Ar daugiamečių ar medingų augalų juostos būtinai turi būti prie dirbamo lauko ar pievos, kurie deklaruojami?

Pačioje pradžioje buvo toks reikalavimas, tačiau kai pamatėme, kad ūkininkai labai domisi šia priemone, paskutinėje redakcijoje tos juostos gali būti bet kur. Jos tik kad negali atsirasti prie vandens telkinių.  

Kur ir kaip ūkininkai gali gauti atsakymų į jiems rūpimus klausimus dėl deklaravimo?

Mes jau paskelbėme elektroninio pašto adresą tiesiogines@zum.lt, kuriuo žemdirbiai gali rašyti visais jiems rūpimais deklaravimo klausimais. Esame sutarę, kad Žemės ūkio duomenų centras konsultuos ūkininkus ne tik darbo valandomis, bet ir iki 21 valandos, o šeštadieniais iki pietų.  Be to, kiekvieną ketvirtadienį 8 val. ryto rengsime nuotolines transliacijas ūkininkams. Bus atsakyta į visus klausimus ir bus atsakoma tol, kol prie transliacijos jungsis žemdirbiai. 

Iki kada truks deklaravimas?

Deklaravimas visada baigiasi birželio pabaigoje. Pasėlių deklaravimą pratęsti visada galima. Tik bet koks pratęsimas kelia grėsmę avansų mokėjimui rudenį. Tad ir patys ūkininkai nesuinteresuoti, kad deklaravimas užsitęstų.  

Šis interviu parengtas bendradarbiaujant su LR Žemės ūkio ministerija

Video