Rudenį namuose apsigyvena pelės. Kaip jų efektyviai atsikratyti?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr. "Canva" nuotr.

Kaip atsikratyti pelių, nuodai pelėms, spąstai pelėms 

Atėjus rudeniui ir atšalus orams iš laukų į namus, ypač kaimiškose vietovėse, taikosi įsibrauti pelės ir juose patogiai įsikūrus sulaukti pavasario. Pelės rudenį yra ne mieli gyvūnėliai, o tikri kenkėjai. Todėl sodybos šeimininko užduotis – neleisti graužikams patekti į namus, apsaugoti nuo jų sodą ir ūkinius pastatus.

Kodėl pelės pavojingos

Palyginus su sodo vabzdžiais, graužikai yra didesni kenkėjai. Šlykštūs padarai iš prigimties yra visaėdžiai, todėl neniekina nei maisto produktų, nei klijų likučių po tapetais, nei pačios apdailos ir net montavimo putų. Be to, kenkėjai perneša mirtinas ligas – cholerą, marą. Jei pelės į namus veržiasi rudenį, jas pastebėti sunku, bet įmanoma. Štai keletas požymių:

1. Ant stalo, lentynose ir kitose vietose išbarstyti maži palių išmatų kamuoliukai;

2. Kramtytas popierius, mediena ir kt.;

3. Traškėjimas, lakstymas ir cypimas naktimis.

Namuose įjungus lempą peles lengva pastebėti po pakabinamomis, įtempiamomis lubomis. Kovą su pelėmis namuose reikia pradėti vos tik joms atsiradus. 

Taip pat nepamirškite apie rūsius, pastoges, apšiltintas palėpes, rūsius – ten puiki erdvė graužikams. Yra daugybė patarimų apie kovą su šiais graužikais, todėl išsiaiškinkime, kurie iš jų yra tikrai pagrįsti, o į kuriuos neturėtume kreipti dėmesio.

Miela, pūkuota ir pavojinga katė

Galbūt viena iš geriausių priemonių kovai su pelėms yra „kovinė“ katė. Bet jei kaimuose katės moka gaudyti peles, miesto gyventojai lepina savo pūkuotus draugus. Vežantis augintinį į vasarnamį tik šiltuoju metų laiku, negalima iš katino reikalauti peliautojo įgūdžių. Jis gali nežinoti, kad peles reikia pjauti, o ne su jomis žaisti. Kai kurios miesto pūkuotės apskritai bijo graužikų.

Norėdami apsaugoti savo retai lankomą sodybą, galite į ją įleisti katę. Duryse paliekama nedidelė anga, katė puikiai įeis į vidų, bet neišleis šilumos. Dėl tokio patogumo ūsuotas „draugas“ išvarys iš namų visas peles. Šerti jo nebūtina, bet vandenį geriau palikti ir keisti bent kartą per mėnesį.

Pelės bijo gyvačių

Nekenksmingos gyvatės puikiai gaudo peles ir varles. Bet negalima palikti gyvatės namuose žiemai. Išeitis – paprašyti gyvūnų parduotuvėje gyvačių išmatų arba paprašyti jų zoologijos sodo darbuotojų. Ekskrementus reikia išdėstyti šalia graužikų buveinės ir tai visiškai atgrasys juos nuo noro patekti į namus.

Natūralių repelentų naudojimas

Yra pakankamai patarimų apie žoleles, aliejus, kurių kvapo pelės negali pakęsti. Mėta, melisa, citrusiniai vaisiai, pelynas, bitkrėslė – visa tai turėtų atbaidyti peles. Tačiau iš tikrųjų metodas veikia tik 20 proc. atvejų.

Pirma, kvapas greitai išnyksta, todėl jis nėra veiksmingas žiemą. Antra, po poros dienų pelės lakstys po šias žoles ir su malonumu jas taršys. Aromatiniai aliejai taip pat nėra veiksmingi.

Repelentai ir naftalinas

Paruošti repelentai ir naftalino rutuliukai yra veiksmingesni. Tačiau po kurio laiko visi aromatai išnyks ir rudenį niekas neišgelbės namų nuo pelių. Tačiau nuolat atnaujinant kamuoliukus ir repelentus, metodas veikia 100 procentų.

Nuodų masalas ir klijų gaudyklė

Nepaisant metodo nehumaniškumo, jis vis dar yra efektyvus, todėl naudojamas gana dažnai. Yra keletas variantų:

1. Įsigykite paruošto užnuodyto maisto ir išbarstykite jį pelių migracijos vietose.

2. Pasigaminkite masalą, pavyzdžiui, sumaišykite kvietinius miltus ir alebastrą. Šalia maisto padėkite dubenį su vandeniu. Pelės gers, valgys „delikatesą“, alebastras išdžius skrandyje.

3. Į duonos trupinius įpilkite šiek tiek sviesto ir vyno kamščio gabalėlių. Jų vidaus organų patinimas atneš laukiamą rezultatą - graužikas mirs.

4. Išbarstyti šarmų pelenus. Pelės laižo letenėles, liežuviu valo kailį, vadinasi, pelenai pateks į skrandį ir sukels baisų skausmą.

5. Lipnios medžiagos tepamos ant kartono, išdėliojamos pagal pelių takus ir laukiama, kol prilips koks nors graužikas.

Visi metodai turi vieną trūkumą – pelių gaišenas teks sunaikinti. Be to, būtina patikrinti palaikų buvimą ne tik gerai matomose vietose, bet ir sunkiai pasiekiamose vietose – tarp aukštų ir pan. Priešingu atveju gaišena greitai suirs, o kvapas išvarys ne peles, bet savininkus iš namo.

Pelių spąstai

Spąstai pelėms gaminami savarankiškai arba perkami jau paruošti. Jie dedami po vieną arba į pakuotes, rinkitės elektrinius, mechaninius ir kitus tipus. Humaniškiems šeimininkams siūlomi gyvagaudžiai spąstai, kurie nežudo, o tik izoliuoja peles. 

Spąstus ir pelėkautus reikia ištuštinti. Jeigu su gaišenomis viskas lengviau, jos išmetamos arba sudeginamos, tai gyvus graužikus reikia išvežti kuo toliau ir paleisti. Neatmestinas faktas, kad jie neras kelio į namus, o paleisti „iš nelaisvės“ neįkąs pelėkautų šeimininkui.

Elektroniniai ir ultragarsiniai prietaisai

Ultragarsiniai prietaisai padės pašalinti graužikus, jei pelės rudenį įlis į namus, vasarą sugadins sodą ir rūsį, o žiemą ir rudenį pridarys žalos. Bet kokiu oru veikiantys prietaisai žmonėms veikia visiškai tyliai, o kenkėjams – kurtinamai garsiai.

Prietaisai skleidžia pelės ausiai nepakeliamą signalų srautą, todėl graužikai palieka pastatą. Svarbiausia, kad šie prietaisai ne naikina, o išvaro kenkėjus iš bet kurios patalpos - tvarto, namo, pirties. Ultragarsiniai prietaisai pakraunami baterijomis arba iš elektros tinklo, gaminami įvairių variantų, galingumo, funkcionalumo. Šių prietaisų galima įsigyti internetu arba ūkinių prekių parduotuvėse. 

Video