EIT Food MOSOM iniciatyva – galimybė geriau pažinti dirvožemį

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kokybiškas dirvožemis yra sveiko maisto pagrindas. Visgi, ar žinojote, kad dirvožemis mums teikia net 60% maisto, kurį valgome? Sveikas kokybiškas dirvožemis yra vienas iš svarbiausių dalykų, galinčių padėti mums pamaitinti visą pasaulį ir sumažinti mūsų daroma neigiamą įtaką aplinkai. Vis dėlto, šiandien susiduriama su gana didele ir sunkiai identifikuojama organinių medžiagų kiekio dirvožemyje įvertinimo problema. 

Jei organinių medžiagų rodikliai dirvožemyje krenta, galima tikėtis prasto derliaus, o jei organinių medžiagų kiekis didėja, kartu auga ir pasėlių derlius. Jei ūkininkai galėtų ištirti organinių medžiagų kiekį dar laukuose, mūsų žemdirbystės ūkiai stipriai patobulėtų. Tai galėtų ženkliai prisidėti prie agromaisto sektoriaus inovatyvumo didinimo, kadangi kokybiškai ištirti dirvožemį galima už sąlyginai nedidelę kainą bei išvengiant daug pastangų reikalaujančio mėginių surinkimo bei siuntimo analizei proceso.

MOSOM iniciatyva

„MOSOM“ projekto kuriamas vertinimo įrankis galės greitai įvertinti, kiek organinių medžiagų yra dirvožemyje. Tai bus greita ir tiksli priemonė, pateiksianti aiškius rezultatus ir rekomendacijas, kaip pagerinti dirvožemio kokybę. Šį priemonė - didžiulis žingsnis į priekį, kadangi ją naudojantys ūkininkai galės padidinti savo žemės ūkyje ir sodininkystėje užauginamos produkcijos kiekį. Be to, gerės bendra maisto ekosistemų būklė. 

„MOSOM“ – tai dvejų metų projektas, kurio metu dirvožemio savybių vertinimas bus pakeltas į aukštesnį lygį. Kuriant projektą buvo siekiamą jį sumodeliuoti taip, kad jis galėtų tapti pagrindu daugeliui būsimų šios vertinimo technologijos pritaikymų ateityje. Šiuo metu vyksta antrieji projekto metai. Pirmaisiais projekto metais kartu su konsorciumo partneriais „ART21“ sukūrė „žemėlapio sluoksnį“, rodantį organinių medžiagų kiekį ūkininkų dirvožemyje.

Integruodamas analitines galimybes ir platesnius išorinius informacijos šaltinius, šis asistentas padės ūkininkams tvariai prižiūrėti dirvą. Ūkininkai gaus rekomendacijų ir įžvalgų apie tvaraus dirvožemio naudojimo praktiką, optimalią sėjomainą, tręšimo planavimą, žemės ūkio poveikio aplinkai mažinimą ir kt.

Pirmiausiai šią sistemą planuojama įgyvendinti Lietuvoje, Italijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Ispanijoje. Šiose šalyse sklandų priemonės įvedimą koordinuos ir palaikys rinkoje veikiantys konsorciumo partneriai. Planuojama, kad priemonė bus visiškai įgyvendinta 2022 m. ketvirtąjį ketvirtį po dvejų metų „EIT Food“ projekto.

a

APIE EIT FOOD

MOSOM yra EIT FOOD remiamas projektas. EIT FOOD – didžiausia ir dinamiškausia maisto inovacijų iniciatyva pasaulyje, skatinanti naujovių diegimą ir siekianti tvaresnės, sveikesnės ir patikimesnės maisto sistemos visiems.

Palaikomi Europos inovacijų ir technologijų instituto (EIT) EIT FOOD investuoja į projektus, organizacijas ar asmenis, kurių tikslas sveikesnė ir tvaresnė maisto sistema pasaulyje. Taip ši iniciatyva padeda įgalinti slypintį potencialą įmonėse, universitetuose, stiprina žemės ūkio ir maisto sektoriaus startuolius bei padeda rinkai pasiūlyti naujas pažangias technologijas ar produktus. Be to, kelia inovatorių ir specialistų kompetencijas ir įgūdžius, reikalingus siekiant transformuoti maisto sistemą bei telkia dėmesį į vartotojų švietimą ir supratimą apie maisto kilmę, kokybę bei tausojimą.

EIT FOOD yra viena iš aštuonių inovacijų bendruomenių, kurią norėdama paskatinti inovacijas ir verslumą visoje Europoje įsteigė nepriklausoma ES institucija Europos inovacijų ir technologijų institutas (EIT) 2008 m.

Daugiau sužinoti apie EIT FOOD organizaciją galite apsilankę jų internetiniame puslapyje arba socialiniuose tinkluose „Twitter“, „Facebook“, „LinkedIn“„YouTube“ ir „Instagram“.

Video