K. Navickas kurčias žemdirbių šauksmui: ūkininkų (ne)viltį atidėjo neapibrėžtai ateičiai 

Kęstutis Navickas. Gedimino Stanišausko nuotr. Kęstutis Navickas. Gedimino Stanišausko nuotr.

“Agrobitė” jau rašė apie tai, kad Lietuvos avių augintojų asociacija pasiūlė įtraukti į kompensavimo tvarką kranklių ir kovarnių daromą žalą ūkiams. Ši problema, anot žemdirbių, žinoma metų metais, tačiau situacija nesprendžiama, o į prašymus patobulinti teisės aktus Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) atsimušama kaip į sieną.

Po eilinio ūkininkų pagalbos šauksmo, panašu, kad nepramušama siena ŽŪM išlieka ir iki šiol. Juolab kad su tokiomis pat problemomis susiduria ir kiti galvijų augintojai. Pavyzdžiui, krankliai negyvai užkapoja net veršelius.

“Agrobitė” gavo atsakymus iš Žemės ūkio ministerijos, kaip ši institucija planuoja spręsti problemą ir atsižvelgti į kaimo žmonių susirūpinimą.

Ministerijos atsiųstame atsakyme teigiama, kad “žemės ūkio ministras reaguoja ir vertina visas socialinių partnerių pastabas ir išsakomas problemas”.

“Šiuo metu jau yra parengti ir Seimui netrukus bus pateikti teisės aktų pakeitimai, kad paukščių padaryta žala ūkininkams būtų kompensuojama taip pat, kaip ir laukinių gyvūnų”, – aiškina ŽŪM.

Pasak ŽŪM, dėl teisės aktų pakeitimų, susijusių su paukščių daroma žala, vyko diskusijos su ūkininkais. 

“Į paukščių, kurių padaryta žalą reikėtų atlyginti, sąrašą įtrauktos gervės, gulbės ir žąsys. Pateiktų teisės aktų pakeitimo derinimo laikotarpiu ŽŪM iš socialinių partnerių nesulaukė papildomų pastabų, todėl svarstymui pateiktas projektas neapima kranklių, kaip, pavyzdžiui, ir strazdų ar varnėnų”, – pabrėžia ŽŪM.

ŽŪM taip pat dėsto, kada galima būtų sulaukti, jog kovarnių ir kranklių daroma žala galėtų būti įtvirtinta teisės aktuose.

“Ministerijos siūlymus dėl paukščių daromos žalos kompensavimo dar turi patvirtinti Seimas. Jeigu toks sprendimas būtų priimtas, Žemės ūkio ministerija, įvertindama daromos žalos mastus, svarstytų ir kranklių, strazdų, varnėnų įtraukimą į sąrašą”, – tikina ŽŪM.

Be kita ko, atsakymuose priduriama, kad Žemės ūkio ministerija Lietuvos avių augintojų asociacijos pastabas gavo 2022 m. gegužės 26 d. Asociacijai esą yra rengiamas atsakymas, kuris bus pateiktas per oficialiai nustatytą terminą.

Video