Mokslininkai: kuo šersime gyvulius ateityje?
Image Blog
Asociatyvi nuotr.

Mokslininkai: kuo šersime gyvulius ateityje? (0)


Pirmą kartą surengtame forume „Viskas apie pašarus" dalyvavę pranešėjai kalbėjo apie naujausias tvarias iniciatyvas ir inovacijas pašarų rinkoje. Pagrindiniai forumo diskusijų klausimai buvo paremti naujausiais moksliniais atradimais, susijusiais su pieno gamyba. Kalbėtojai pabrėžė, kad pašarų pramonėje reikia imtis aktyvių pokyčių ir svarbu taikyti tvarią praktiką, pavyzdžiui, žiediškumo principą, kad ateityje būtų užtikrinta daugiau maisto ir pašarų.

Manoma, kad konkurencija dėl žemės didės, ypač ES, taip pat Azijoje ir Afrikoje. Pabrėžiama, kad 25 proc. pasaulio grūdų, kuriais galėtų būti maitinami žmonės, sunaudoja gyvūnai. Dėl to reikia keisti atliekų tvarkymą. Norint kuo geriau panaudoti pašarines žaliavas ir kuo labiau sumažinti susijusią riziką, reikia įvertinti ir pakuočių likučius. Duomenys aiškiai rodo, kad reikalingi jautrūs prietaisai, kuriais būtų galima pašalinti priemaišas esančias pakuotėse. Tai padėtų sumažinti nepageidaujamų teršalų kiekį.

Vienas iš veiksnių, lemsiančių pašarų tendencijas ateityje, yra dilema: ar augalinius produktus naudoti energijai, ar gyvulininkystei. Kita vertus, maisto atliekų produktų naudojimas gyvūnų pašarams ateityje, be kitų klausimų, priklausys ir nuo saugos. 

Žurnale „Journal of Agricultural Systems" paliesta ir kita problema. Mokslinių tyrimų išvadose išsamiai aptariama, kad reikia keisti pieno galvijų šėrimo metodus. Tai sumažins žemės naudojimą, vandens naudojimą ir išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Gaminant gerai virškinamus pašarus, mažėja aplinkos tarša, kurią sukelia per didelis azoto nutekėjimas.

Kitas būdas, mažinant amoniako išmetimą gyvulininkystėje, yra pašarų baltymų mažinimas ir aminorūgščių papildymas. Atsižvelgdama į vietinę gamybą, Sanne Griffioen-Roose, „Friesland Campina" ūkių tvarumo direktorė, iškėlė klausimą, ar šalys, turinčios daug žaliosios rezervuotos žemės, turėtų importuoti pašarus, pavyzdžiui, sojas.

Be pirmiau minėtų veiksnių, lemsiančių ateities pašarus, pieno gamyboje ateities pašarai bus labiau orientuoti į metano (CH4) ir amoniako emisijos mažinimą. Kai kurios iš pabrėžtų strategijų apima naujų priedų, pavyzdžiui, jūros dumblių, augalų ekstraktų, metano inhibitorių, nitratų ir riebalų produktų, naudojimą. Jūros dumbliuose yra daugybė maistinių medžiagų ir biologiškai aktyvių medžiagų, įskaitant baltymus, angliavandenius ir mažiau lipidų, taip pat mažų molekulių. Nustatyta, kad jūros dumbliai mažina metano emisiją..

Taip pat įrodyta, kad augalų ekstraktai, pavyzdžiui, eteriniai aliejai, veiksmingai mažina CH4 emisiją ir gerina melžiamų karvių produktyvumą. Žurnale „Journal of Dairy Science" paskelbtame tyrime buvo nustatyta, kad žalioji arbata ir raudonėlis sumažino melžiamų karvių dujų išsiskyrimą laktacijos metu, todėl jie gali būti potencialūs pašarų priedai melžiamoms karvėms. 

Lankstūs sandėliavimo sprendimai jau po ranka
Ekologiniams ūkiams kuriama palankesnė aplinka
Gyvulininkystės paroda 2023: „interAG“ technologijos ūkininkams
„Kaimas į namus“: nemokama e-prekybos platforma ūkininkams ir amatininkams
Lankstūs sandėliavimo sprendimai jau po ranka
Ekologiniams ūkiams kuriama palankesnė aplinka
Gyvulininkystės paroda 2023: „interAG“ technologijos ūkininkams
„Kaimas į namus“: nemokama e-prekybos platforma ūkininkams ir amatininkams