Aukšta lysvė – derlingesnė. Kaip įsirengti pakeltą lysvę savarankiškai. 

Kaip įsirengti pakeltą lysvę savarankiškai. Kaip įsirengti pakeltą lysvę savarankiškai.

Pakeltos lysvės įrengimas, pakelta lysvė darže

Aukšta (arba pakelta) lysvė – vienas iš šiuolaikiškų agrotechnikos būdų, patobulinantis daržovių auginimą. Tai specialiai paaukštintos lysvės, aptvertos iš visų pusių kietomis sienelėmis. 

Pakeltos lysvės pranašumai

Pagrindinė nauda – tokią lysvę galima dirbti nekenkiant savo nugarai – nesiklaupiant, nesitupiant, nesusilenkiant. 

• Pakeltos lysvės žymiai sunkiau prieinamos graužikams, šliužams ir sraigėms. Aukštose lysvėse būna gerokai mažiau piktžolių.

• Jeigu tarp pakeltų lysvių palikti plačius praėjimus (0,8-1 m), augalai turės daugiau šviesos ir laisvos erdvės – tuomet ir augs visu pajėgumu, greičiau ir aukščiau, nevaržomai, nestokojant apšvietimo, neužtemdant kaimyninių lysvių. 

Kaip pasidaryti pakeltą lysvę

Matmenys. Lysvės konstrukcijos plotis rekomenduojamas ties 80-130 cm. Tai leis daržininkui rankomis pasiekti lysvės vidurį iš abiejų pusių be ypatingų pastangų. 

Norint įrengti lysvės rėmo konstrukciją, pradžiai reikia iškasti 0,5 m gylio duobę. Duobė po lysve apsaugos ją nuo pelių ir kitų graužikų patekimo. 

pakelta lysvė

Lysvės konstrukcijos ilgis konkrečiai neribojamas, bet jis priklauso nuo lysvių įrengimo vietos laisvumo, daržininko galimybių ir noro. Ilgis neturi būti per mažas. 

Optimalus pakeltos lysvės aukštis – nuo 80 cm iki 1 m. 

Medžiagos. Lysvės dėžė daroma iš kietos medžiagos. Populiariausia yra mediena: lentos, tašai, senų baldų nuopjovos. Po dėže galima padėti malkas. Visos medinės dalys turi būti impregnuotos nuo puvimo. 

Pakeltos lysvės įrengimas. Lysvės dėžės pagrindas pradedamas įrengti 0,5 m gylyje po žeme, duobėje. Dėžės pagrindui tiks ir senos betono plytelės, ir senos plytos (jos nepūva kaip mediena). 

Dėžės tuštuma užpildoma 6 pagrindiniais sluoksniais: 

• Pirmas apatinis sluoksnis – žemė (arba žemės ir šlamo mišinys). 

• Antras sluoksnis – popierinis: seni laikraščiai ir kartoninių dėžių gabalai.  

• Trečias sluoksnis – smulkintos organinės medžiagos: smulkintos žolės, augalų likučiai, šakelės, stiebeliai. Kuo aukštesnė lysvė, tuo smulkesnis turi būti organinis sluoksnis. 

• Ketvirtas sluoksnis – drėgni medžių lapai. 

• Penktas sluoksnis – perpuvęs gyvulių mėšlas arba šiurkštus kompostas. 

• Šeštas sluoksnis – gera derlinga žemė ir smulkintas kompostas. Šiame sluoksnyje sodinami augalai ir daržovės. 

Tarp visų sluoksnių daromas piršto storio tarpas iš žemės. Arba galima naudoti žemės ir šlamo mišinį tarpui sudaryti. 

pakelta lysvė

Lysvės dėžės rėmus toliau apkalame horizontaliai padėtomis lentomis arba tašais. Taipogi tinka ir medinės plokštės. Kitas variantas – apvalaus skerspjūvio rąsteliai, kartelės. Sieneles galima įrengti ir iš vertikaliai įsmeigtų rąstelių. 

Įrengdami lysvės sieneles, nepamirškite apie vidinį žemės spaudimą iš lysvės. Lysvės ir jos sienelių konstrukcija turi būti tokia, kad atlaikytų šį spaudimą. Todėl rekomenduojama labai ilgoms sienelėms papildomai įsmeigti palaikančius stulpelius ir kuolelius. Jeigu sienelėje atsiras plyšis, izoliuokite jį plėvele. 

Kiekvieną pavasarį pakeltą lysvę reikės papildyti nauju subrendusiu kompostu, nes substrato kiekis lysvėje nuolat mažėja per puvimą. 

Jeigu dirvą aukštoje lysvėje nuolat tręšti, maistingas sluoksnis taps storesnis, o dirva jame ilgam išlaikys savo derlingumą. 

Video