Bonsai medžių sodo Panevėžio rajone įkūrėja K. Tamošiūnienė: „Tai – truputį daugiau nei tik medis“
Image Blog
Karolina ir Darius Tamošiūnai.

Bonsai medžių sodo Panevėžio rajone įkūrėja K. Tamošiūnienė: „Tai – truputį daugiau nei tik medis“ (0)


Karolina (30 m.) ir Darius (35 m.) Tamošiūnai į Lietuvą po ilgų emigracijos metų Didžiojoje Britanijoje 2021-aisiais grįžo į gimtinę bei čia sumanė įkurti unikalų Lietuvoje bonsai medžių sodą ir interjero prekių parduotuvę „Prestige garden studio“. Visa tai yra Panevėžio rajone, Vyčių kaime.

Visuomet žali

Interjero architektė Karolina studijas baigė Didžiojoje Britanijoje ir pagal šią specialybę dirbo pastaruosius dešimt metų. Taip pat ketverius metus dėstė šią specialybę universitete.

„Dėstymas – dar viena mano aistra“, – atskleidė ji.

Moteris pripažino, kad turėti savo sodą anaiptol nebuvo vaikystės svajonė.

„Mano mama visą gyvenimą buvo apsigimusi sodininkė. Nuo pat mažų dienų važiuodavome į sodą, kur būdavo daržai, darželiai ir laisvai liejosi kūryba. Būdama maža, visuomet sakiau, kad aš gyvenime nekišiu rankų į žemę ir tikslingai ėjau „švaraus darbo“ link. Visgi, didėjant interjero architektūros bei statybininko vyro projektams, klientai tapo reiklesni, todėl savaime atsirado kitoks požiūris į gamtą bei noras prie jos prisiliesti. Mane žavėjo „ever green“ (liet. visuomet žali) augalai, kuriems žiema – ne rodiklis. O ypač galimybė su tokiais augalais dirbti architektūriškai. Taigi, pasirinkome bonsai medžius“, – apie idėjos pradžią pasakojo ji.

Taip po truputį šeima ėmė domėtis bei mokytis šių medžių auginimo subtilybių. Tai tapo puikiu būdu atsitraukti nuo ekranų, o, pasak Karolinos, rankos žemėse vis labiau „kabino“.

„Lietuvoje patyrėme skaudžių nutikimų… Gal todėl iš Didžiosios Britanijos nutarėme grįžti į Lietuvą. Šiam žingsniui pastūmėjo vyras, nes pati labai mėgau gyvenimą svetur. Tačiau prasidėjus pandemijai pajutau, jog šis įvykis „pačiupo“ mane silpnumo akimirką. Ir tai buvo dar viena priežastis, kuri lėmė mūsų grįžimą į gimtinę. Vyrui griežtai pasakiau – jei grįžtame, noriu pradėti kažką naujo. Na, o tas „kažkas naujo“ tapo bonsai medžių parku, kuris perteikia kitokias emocijas, įneša unikalių pokalbių. Norėjome dalintis, diskutuoti, kalbėtis, todėl klientai iki šiol nustemba, kad laisvai švaistomės idėjomis“, – atviravo sodo įkūrėja.

Arba dabar, arba niekada

Medžiai unikaliam sodui tiekiami iš Olandijos ir Vokietijos.

„Prikalbinti šiuos tiekėjus dirbti su mumis nebuvo lengva užduotis. Mes tinkamu laiku pakliuvome pas naujokę konsultantę, kuriai buvome pirmieji klientai. Tad jos dėka ir gavome šį bendradarbiavimą. Kitu atveju šie tiekėjai nebūtų sutikę su mumis dirbti, nes esame per maži. Jie labai atsakingai žiūri, su kuo dirba. Medžius užsisakome jau prieš metus. Taigi, kai grįžome iš kelionės po susitikimo su tiekėjais, turėjome plyną lauką, kurį turėjome išpuoselėti. Mums buvo svarbu graži bei įdomi aplinka. Sodą kūrėme trise: aš, vyras ir mano mama. Išsikasėme baseiną, pradėjome kloti akmenis. Juos mums parūpino mano krikšto tėtis, kuris yra ūkininkas, tad per daugelį metų iš laukų pririnko nemažai akmenų. Mūsų sode jų yra apie 23 tonas“, – dėstė ji.

Kaip juokėsi pati Karolina, ne gana to, kad verslą kurti pradėjo, kai pasaulyje vyravo pandemija, kuomet sodo kūrimo darbai jau buvo įpusėję, o interjero detalių studija jau buvo pastatyta – prasidėjo karas.

„Vyras tikino, kad jau nėra galimybių tinkamai pradėti verslą. Tačiau aš buvau užsispyrusi ir sakiau „arba dabar, arba niekada“. Juk šitiek dirbome! Taigi, rizikavome ir mums pavyko! Atradome savo klientų ratą“, – džiaugėsi moteris.

Svajonės pildosi

Kaip jau minėta, Tamošiūnai įkūrė ne tik medelyną, bet ir interjero detalių studiją. Čia parduodamos detalės – rankų darbo. Kartais kuriamos pačios Karolinos, o kartais – kitų kūrėjų iš viso pasaulio.

„Studijos idėja gimė dar anksčiau nei bonsų sodas. Kai pradėjau studijuoti architektūrą, jau turėjau polinkį detalėms. Man patiko gaminti, kurti. Pabaigusi studijas, kai pradėjau dirbti, vis kirbėjo mintis, jog norėčiau turėti savo interjero detalių parduotuvę. Taigi, kuo daugiau projektų turėjau, tuo daugiau tiekėjų pažinau iš įvairių pasaulio šalių. Iš tiesų, originali idėja buvo studiją įkurti Anglijoje, bet įgyvendinau šią svajonę Lietuvoje. Sakiau vyrui, jei grįžtame į Lietuvą, tai studijos įkūrimas – būtinybė!“, – kalbėjo pašnekovė.

„Kai kūrėme sodą, taip ir planavome, kad studija stovės būtent čia. Manau, kad tai – labai fainas balansas, nes vasarą mes visiškai pasineriame į medžius: jų formavimą, priežiūrą, o rudens bei žiemos metu pereiname į vidų: organizuojame dirbtuvėles, kurios patenkina mano poreikį dėstyti, mokyti. Per žiemą kuriamos visos interjero detalės, dekoracijos. Po Naujųjų metų kuriame eksterjero projektus, o pavasarį – vėl judame į lauką. Taigi, idėja versle turėti sezoniškumą – pavyko“, – pasakojo Karolina.

Nuolat mokosi

Kūrėja jau vedė pamokėles apie vainikų pynimą, kalėdinio stalo dekorą. Ateities planuose – surengti mokymus, kaip taisyklingai karpyti medį, jį prižiūrėti.

„Mes ir patys nuolat konsultuojamės su mūsų partneriais Vokietijoje, kurie turi ilgametę patirtį formuojant medžius. Taip pat glaudžiai bendraujame su japonu Peter Chan, įkūrusiu savo medelyną Didžiojoje Britanijoje. Jis ten dirba daugelį metų, turi daug apdovanojimų bei savitą požiūrį ir karpymo technikas“, – pasakojo verslininkė.

Ji taip pat pabrėžė, kad jiems itin svarbu, jog parduodamos detalės būtų rankų darbo, o tiekėjai teisingai vykdytų savo veiklą: kurtų nekenksmingus produktus, teiktų teisingas sąlygas savo darbuotojams, mokėtų atitinkamas algas.

„Labai svarbu, kad tai nebūtų Kinijos fabrikas, kur dirba vaikai. Tai mums – didelis NE. Visuomet išsiaiškiname kiekvienos kompanijos tikslus, vertybes, ar jos sutampa su mūsų vertybėmis.“

Žmonės, kurie supranta

Pasiteiravus, kas perka tokius išskirtinius medžius, sodo įkūrėja atviravo, kad tai žmonės, kurie supranta, kas yra bonsai medis.

„Tai – žmonės, kurie yra susipažinę su japoniška kultūra, vertina estetiką, supranta bei jaučia, kuo išskirtiniai šie medžiai. Tai – žmonės, kurie jaučia jų energiją ir supranta, už ką jie moka. Mūsų klientai – labai įdomios asmenybės. Su visais buvo įdomu pasikalbėti. Kiekvieno iš jų skirtingos patirtys ir pažintys su japoniška kultūra. Mes labai džiaugiamės, kad būtent prekiaudami šiais medžiais pritraukiame tą klasę žmonių, kuriems rūpi“, – sakė ji.

Klientai – iš visos Lietuvos

„Panevėžyje pasodinome tik tris medžius, o visi kiti iškeliauja į įvairius Lietuvos kraštelius. Šitie medžiai ieško savo šeimininko. Kai atvažiuoja klientai, jie arba pajunta, arba nepajunta, kad tai – jų augalas. Pavyzdžiui, turime klientų, kurie pernai nepajuto, kad tai jų medis ir laukia šių metų siuntos, nes galbūt atkeliaus jų. Tai truputį daugiau nei tik medis“, – aiškino moteris, kuriai japoniška kultūra – labai artima, o bonsai sode naudojami ir trys pagrindiniai japoniški jungiamieji dalykai. Tai – vanduo, medis ir akmuo.

Samanta Ilonytė ("Jūsų Panevėžys")

Lankstūs sandėliavimo sprendimai jau po ranka
Ekologiniams ūkiams kuriama palankesnė aplinka
Gyvulininkystės paroda 2023: „interAG“ technologijos ūkininkams
„Kaimas į namus“: nemokama e-prekybos platforma ūkininkams ir amatininkams
Lankstūs sandėliavimo sprendimai jau po ranka
Ekologiniams ūkiams kuriama palankesnė aplinka
Gyvulininkystės paroda 2023: „interAG“ technologijos ūkininkams
„Kaimas į namus“: nemokama e-prekybos platforma ūkininkams ir amatininkams