Mada, grožis ir atgaiva pavasarėjančiame gėlyne

Genovaitė Lapinskienė dalinasi patarimais, kaip sukurti praktiškus ir lengvai prižiūrimus gėlynus. Genovaitė Lapinskienė dalinasi patarimais, kaip sukurti praktiškus ir lengvai prižiūrimus gėlynus.

Biržietė gėlininkė Genovaitė Lapinskienė, surinkusi įspūdingo dydžio gėlių kolekciją, dalinasi patarimais, kaip sukurti praktiškus, lengvai prižiūrimus gėlynus, nešančius įvairiapusę naudą ne tik augalams, bet ir draugiškus gyvūnams. Moteris sako, kad dabar pats laikas pagalvoti apie tai, kokias gėles sodinsime darželiuose.

Įspūdinga gėlių kolekcija

Meilė gėlėms Genovaitei atsirado apie 1970 metus, kai ji dar buvo paauglė. „Mano teta dirbo tuometinėje apylinkės taryboje, aš, atėjusi jos aplankyti, nustebau pamačiusi įspūdingą pastato ir langų dydį, o ypač, gėlių gausą.

Pradėjau ten lankytis ir gėlių atžalėles neštis į namus. Tam tikrais gyvenimo periodais žavėjausi skirtingais augalais. Vienu metu turėjau apie 50 orchidėjų, vėliau nustojau jomis žavėtis, nes jos nužydi ir lieka tik negražus kotas.

Dabar — sanpaulijų periodas“, — pasakoja biržietė. Pomėgis gėlėms virto įspūdingo dydžio gėlių kolekcija ir jau penkerius metus gėlininkė jomis prekiauja. Veislių įvairovė ir gausa stebina: vilkdalgių 200, jie yra žemaūgiai barzdotieji, aukštaūgiai barzdotieji, sibiriniai; bijūnų — apie 50, kurie žoliniai ir sumedėję; dar viendienių — 200; jurginų — 400, kurie įvairiausių spalvų, tik mėlynų dar neturi...

Gėlių spalvų tendencijos 2023 metams

Kiekvienų metų gruodžio mėnesį „Pantone spalvų institutas“ skelbia kitų metų madingiausią spalvą, taip nubrėždamas ne tik estetines, bet ir vertybines gaires, atitinkančias to meto pasaulio aktualijas.

Šių metų spalva tapo „PANTONE 18-1750 Viva Magenta“. Tai — raudonai purpurinis atspalvis, kurį spalvų institutas apibūdina, kaip drąsų ir bebaimį. Ši spalva — iš gamtos, iš raudonų spalvų šeimos, bet jos vibravimas prideda papildomos prasmės — jėgos, džiaugsmo, energijos, nuotykių. Spalva nėra vientisa, todėl soduose ją pritaikyti nebus sudėtinga.

Ne daugiau kaip penkios spalvos

Susipažinę su „Pantone spalvų instituto“ naujienomis, klausiame Genovaitės nuomonės, ar reikėtų laikytis spalvų mados gėlynuose?

Gėlininkė pritaria. Ji nerekomenduoja naudoti daugiau nei penkių spalvų gėlyne. Būtina atkreipti dėmesį į vyraujančias spalvas aplinkui. Kokia namo spalva, kokios lauko interjero detales... „Pavyzdžiui, jei namas tamsus, reikėtų šviesesnių gėlių, o jeigu ryškus ir šviesus — puikiai tiks tamsesnės gėlės“, — pataria G. Lapinskienė.

Tačiau Genovaitė prisipažįsta: „Taip, tikrai gražu, pasikartojančių spalvų augalai, bet... man tai sukelia nuobodulį. Mano gėlyne rasite natūralistinį gėlyną — margumyną. Aš noriu įvairovės ir šluotsmilgių, ir miskantų, jie suteikia tokį lengvumą, plevenimą“.

Kiemas, kaip gėlės, atspindi savininko charakterį

Interviu metu diskutavome: ar vyraujančios kiemo gėlių spalvos gali apibūdinti ir šeimininko charakterį? Genovaitė tvirtina: „Taip, kiemo spalvos, pasirinkti sprendimai iš dalies pasakoja ir apie patį šio grožio kūrėją: „Aš labai dažnai abejoju, man sunku apsispręsti — noriu pirkti suknelę, bet man ir ši graži, ir kita graži, todėl sunku išspręsti dilemą, kurią imti. Taip ir su gėlėmis — mėgstu auginti daug ir įvairių gėlių“.

Gėlių mylėtoja, pasirinkdama naujas gėlės, neseka tų metų tendencijų, ar madingų spalvų rekomendacijų. Tačiau turi naudingą patarimą — prieš įsigyjant augalą, pirmiausia išsiaiškinti, ar jis tinkamas mūsų zonai. „Mes gyvename šalčiausioje Lietuvos zonoje — tai vadinamoji penktoji zona, todėl didelė augalų nušalimo rizika“, — pataria biržietė.

Nereiklios gėlės — mažiau rūpesčio

Genovaitė rekomenduoja auginti nereiklias, įspūdingo grožio gėles pavasariui: krokai — gerai auga lengvoje, derlingoje priesmėlio bei priemolio drėgnoje dirvoje, saulėtoje vietoje ar pusiau pavėsyje. Krokai nepakenčia pažliugusios žemės, o kai kurios rūšys nemėgsta gajų, vešliai kerojančių augalų kaimynystės. Senovės graikams ši gėlė simbolizavo laimę. Gėlininkė šias gėlės užsako iš vietinės gėlininkės.

Narcizai — nereiklus augalas, vienoje vietoje augantis iki 4-5 metų. Mėgsta saulėtas vietas, bet gali prisišlieti ir gėlynuose prie kitų krūmų, kai nedidelis šešėlis. Svarbiausia, kad vieta nebūtų nuolatiniame šešėlyje ir vėjyje. Narcizų žydėjimas pranašauja artėjančią šilumą.

Mitologijoje narcizas — nepaprasto grožio jaunikaitis, įsimylėjęs savo atvaizdą vandenyje. Negalėdamas juo atsigrožėti nusilpo ir mirė. Nuo šio mito kilo šios, kvapnios, gėlės pavadinimas. Ryškus narcizų geltonumas tarsi užuomina, kad jiems patinka saulė.

Tinkliniai vilkdalgiai — balti, geltoni, žydri ir purpuriniai — juos geriausiai sodinti rudenį, bet pavėlavusieji gali sodinti ir dabar. Ši gėlė mėgsta saulėtą vietą, apsaugotą nuo vėjų, tinkamai drenuotą. Parinkus jiems tinkamą vietą, vilkdalgiai ten ir gyvens daug metų bei plėsis.

Svogūnėlis priaugina vaikų ir kupstelis didėja. Raktažolės yra labai nereiklios ir gerai dauginasi, tai — viena populiariausių gėlių visame pasaulyje. Jų rasite įvairiausių spalvų: vyšninių, mėlynų, rožinių ir ne tik... Jas galite sodinti pavasarį. Mėgsta saulėtas vietas, bet prisitaikys ir pusiau pavėsyje. Augs ir priemolio dirvoje, ir smėlingoje.

Na ir, žinoma, koks pavasaris be tulpių. Tulpės mėgsta lengvą, drenuotą, trąšią dirvą. Svarbu, kad nesikauptų vanduo ir pakaktų saulės.

Prižiūrėti – vienas malonumas

Praktiški patarimai lengvai gėlynų priežiūrai:

Mulčiuokite gėlynus nupjauta žole, kurią reikia paskleisti plonu sluoksniu. Jai supuvus, turėsite humuso — natūralios trąšos, o ir piktžolės neauga, mažiau galima laistyti. „Po mulčiu veisis sliekai ir purens dirvą. Įvairiapusė nauda visiems“, — pasakoja gėlininkė.

Ji siūlo rinktis ir kitus praktiškus mulčiavimo būdus. Rudenį galima nenupjauti stiebų, todėl augalas lengviau peržiemos, o pavasarį sudžiūvusias augalo dalis galima sutrupinti ir naudoti mulčiui. „Ir apsišvarinsite, ir kartu bus naudos žemei“, — pasakoja Genovaitė.

Geriausia trąša — medžio pelenai, turintys mikroelementų. Jeigu esate pradedantysis gėlininkas ar neturite laiko ieškoti informacijos, Genovaitė sufleruoja, kad kartais net ir augalo pavadinimas gali pasakyti, ką mėgsta.

Pavyzdžiui, saulainė yra krūmas, mėgstantis saulę. Narcizo ryškus geltonumas taip pat sako, kad mėgsta saulę.

Dar keletas nereiklių augalų rekomendacijų visam sezonui:

Auginkite šalavijus, tai — ne tik vaistinis augalas, bet ir labai gražus, nelepus dirvožemiui, auga ir pavėsyje, ir saulėje. Tai — skirtingų aukščių augalas, pačių įvairiausių spalvų: violetiniai, mėlyni, vyšniniai. Šalavijai ilgai žydi, dekoratyvūs.

Saulainė, tai mėgstantis saulę krūmas, augantis iki metro aukščio, gausiai žydintis iki pat rudens. „Kitos gėlės pagaili žiedų, o šios — negaili. Saulainę mielai lanko bitės. Taip pat ši gėlė turi įvairiausių atspalvių — nuo geltonos iki bordo“, — vertina šį augalą pašnekovė.

Daugiametės chrizantemos. Netikėkite prietarais, kad tai tik kapinių augalas. „Niūrų rudenį, kai niekas nežydi, šio augalo žiedai tikrai pradžiugins, o ir praktiška važiuojant į kapines, nusilaužti šakelę“, — pataria gėlininkė.

Astrai — šios gėlės pavadinimas kilęs iš graikų kalbos — žvaigždė. Įvairiaspalviai žiedai džiugina rudenį.

Kokias gėles dovanoti?

Ne vienas gėlių kolekcininkas sako, kad gėlių paieška ir jų auginimas tampa azartu. Genovaitė — ne išimtis. Moteris mėgsta ieškoti įdomių gėlių veislių, parsisiųsti jų iš Latvijos gėlininkų, Dr. Jadvygos Janinos Čeplinskienės ir kitų ūkių.

Gėlininkai taip pat mielai keičiasi gėlėmis.

Tikrai sunku gėlininkui išrinkti ir padovanoti gėlę, bet Genovaitės artimieji ją vis dar lepina įvairiomis gėlėmis, taip pat dekoratyviniais krūmeliais, kambariniais augalais.

Gėlių mėgėja pataria ir skaitytojui nebijoti improvizuoti, dovanojant gėles. „Taip, galbūt rožė vadinama kilminga gėle ir ją, rinkdamasis dovanai, nesuklysi. Bet ir jurginas, kažkada laikytas valstiečių gėle, o ikikarinėje Lietuvoje buvęs pagrindiniu darželių augalu, šiandien taip pat jau nenusileidžia rožei ir tapo itin populiarus, išgyvenantis renesansą. Nebijokite dovanoti ir vilkdalgių ar jurginų.

Verta dovanoti ir daugiamečius augalus: astrus, chrizantemas.

Marčios jubiliejui priskynėme pilną vežimaitį jurginų. O ir kaimynės prašo gėlių dovanoms“, — dalinasi patarimais gėlininkė.

G. Lapinskienė, pastebėjusi jai patinkančią gėlę, drąsiai sustoja prie sodybos ir paprašo šeimininko pasidalinti augalu, to ji linki ir skaitytojui — nebijoti rizikuoti, dalintis ir paprašyti, juk grožis kuriamas ne tik sau, bet ir aplinkiniams. 

Vaida Kerienė ("Biržiečių žodis")

Biržiečių žodis

Panašūs straipsniai

Video