Augalai-repelentai, atbaidantys uodus, erkes, gylius, muses ir sodo kenkėjus

Natūralūs repelentai. Natūralūs repelentai.

Natūralus repelentas nuo uodų, augalai, atbaidantys erkes, augalai, kurie apsaugo nuo vabzdžių

Savo sklypuose dažnai auginame žoleles-prieskonius. Panaudojame jas kulinarijai. Bet šios kvapnios žolelės turi ir repelentų savybių – skleidžiamu kvapu atbaido blogus vabzdžius. Nes daugumoje mūsų prieskonių yra tam tikrų eterinių aliejų ir lakiųjų aktyviųjų medžiagų-fitoncidų. 

Pasodinę prieskonius šalia namo, lysvių, uogakrūmių, vaismedžių, atsikratysite įkyrių vabzdžių-kraugerių (uodų, gylių, blusų) ir sodo kenkėjų. Kokios gi tai žolelės?

Rozmarinas – atbaido uodus, erkes ir muses

Surinktus rozmarinų pailgus lapelius-spygliukus panaudokite ne patiekalams pagardinti, o pabarstykite ant palangės. 

Rozmarinas tiesiog privalomas ir būtinas poilsiui vasarnamyje, nes musės ir uodai neperneša ryškaus ir aitraus jo kvapo – jie stengiasi apsigyventi kitose vietose ir laikosi atokiau nuo rozmarino. 

Rozmarinas efektyviai atbaido ir drugį-kenkėją – kopūstinį pelėdgalvį. 

Bazilikas - uodų, erkių, gylių, sparvų priešas

Ir violetinis, ir žalias, ir dvispalvis bazilikas turi stiprų aromatą. Šis augalas – puikus gamtinis repelentas prieš uodus, muses, gylius, sparvas, mašalus. 

Geriausias būdas – auginti bazilikus puoduose, kuriuos galėsite dėti įvairiose vasarnamio patalpose, terasoje, verandoje, balkone, pavėsinėje, ant palangės. 

Valerijonas – nuo uodų

Valerijonas jau seniai pagarsėjęs savo unikaliomis terapeutinėmis savybėmis. Iš valerijono šaknies gaminami ekstraktai, gydantys nemigą, neurozę, aritmiją. Labai neabejingi valerijono kvapams yra katinai. 

Bet ne visi žino, kad antžeminės valerijono dalies sultys atbaido kraują siurbiančius vabzdžius. Ir daro tai šimtą kartų efektyviau už cheminius purškalus. 

Norėdami apsisaugoti nuo uodų įkandimų, nuskinkite keletą valerijono lapelių, pamaigykite ir patrinkite juos delnuose. Iš lapelių išsiskirs sultys – tuomet pasitepkite šiuo skysčių atviras kūno vietas. Uodai jus vengs už 70 metrų (per tokį atstumą jie užuodžia žmogaus kūno kvapą). 

Pipirmėtė - nuo pelių, skruzdėlių, uodų ir sodo vabzdžių-kenkėjų

Mėgstate aromatingą arbatą su pipirmėtės lapeliais? Tai puiku. Tuo tarpu uodai, skruzdės ir pelės šio kvapo vengia. 

Aštrus mentolio kvapas aukščiau minėtiems vabzdžiams ir graužikams – neįveikiama kliūtis ir baidyklė. 

Pasodinkite pipirmėtę įvairiose sklypo, daržo, sodo vietose. Arba auginkite ją puoduose, kuriuos galite kilnoti iš vieno kambario į kitą pagal poreikį. 

Bet svarbu žinoti, kad pipirmėtė pernelyg lengvai ir laisvai paplinta po visą sodą, todėl jos augimą atvirame grunte ir veisimą reikia atidžiai kontroliuoti.

Mulčiavimas pipirmėtės stiebais apsaugo visų kopūstų rūšių, ropių, aguročių, moliūgų pasėlius nuo vabzdžių-kenkėjų (amarų, kandžių, vikšrų-lapgraužių, blakučių, raudonojo vorelio, augalų erkučių). 

Čiobrelis – atstumia uodus

Visiems žinomas čiobrelis naudojamas medicinoje ir kulinarijoje. O nuo šiol galėsite jį naudoti kaip repelentą. Čiobrelių skystis – efektyvi apsauga nuo uodų ir mašalų. 

Patrinkite delnuose nuskintus čiobrelius (žiedus ir lapelius). Išspauskite iš jų skystį. Paskui pasitepkite juo veidą, rankas, atviras kojų vietas ir išvengsite uodų įkandimų. 

Kiti augalai repelentai

Be aukščiau aprašytų žolelių-prieskonių apsaugoti žmogų ir daržą nuo blogų vabzdžių gali ir šie augalai:

• kalendra, 

• petražolė, 

• raudonėlis, 

• kadagys, 

• česnakas, 

• plačialapis laukinis česnakas, 

• mairūnas, 

• pankolis, 

• visžalis lauras, 

• svogūnas.

Video