Veterinarinių vaistų siunta iš Lietuvos keliauja į karo nusiaubtus regionus Ukrainoje

Asociatyvi nuotrauka. Asociatyvi nuotrauka.

Šiuo metu Ukrainos Valstybinė maisto saugos ir vartotojų apsaugos tarnyba kartu su atsakingomis organizacijomis šalyje skirsto iš Lietuvos gautą beveik 5 tonų veterinarinių medikamentų paramą. Pasak Ukrainos pieno gamintojų asociacijos atstovų, padedančių organizuoti paramos teikimą, didžioji dalis vaistų bus išdalinta gyvulininkystės ūkiams labiausiai karo veiksmų paveiktose Kyjivo, Sumų, Černihivo, Chersono, Mykolajivo, Charkivo, Zaporižios, Donecko srityse. Kita dalis paramos bus perduota gyvūnų gerovės bei veterinarų organizacijoms.

Kaip teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Mantas Staškevičius, tai jau ne pirma veterinarinių vaistų parama, kurią pavyko šiemet nugabenti į Ukrainą.

„Nuolat bendraujame su kolegomis iš Ukrainos, dalinamės informacija apie jų pateiktą poreikį, todėl gana greitai ir paprastai kartu susidėliojome efektyvų paramos suteikimo ir skirstymo algoritmą. Sklandžiai suorganizuoti veterinarinių medikamentų siuntą padėjo ir bendradarbiavimas su Lietuvos Respublikos Vyriausybe, taip pat ir Susisiekimo ministerija. O ypač džiugina, kad ir Lietuvos verslas nelieka abejingas bei supranta, kokia svarbi yra pagalba veterinarijos sričiai, turinčiai įtakos ir šalies ekonomikai“, - teigė VMVT direktorius Mantas Staškevičius.

Prieš keletą savaičių į Lvivą pristatytą veterinarinių medikamentų siuntą surinko ir paaukojo įmonė „Zoetis CEEN“. Kaip pasakojo Ukrainos pieno gamintojų asociacijos direktorė Hanna Lavreniuk, pagalba gyvulininkystės, o ypač pienininkystės, ūkiams šiuo metu yra itin reikšminga. Buvusiose okupuotose teritorijose ūkininkai neturėjo nei galimybės, nei reikiamų vaistų gydyti gyvulius. Todėl, pavyzdžiui, tie ūkininkai, kurių karvės susirgo mastitu, nebegalėjo parduoti savo produkcijos. Gauti vaistai ūkiams gyvybiškai reikalingi. Taip pat jau nebenustebins ir toks faktas, kad okupuotose teritorijose ne tik buvo sunaikinti ištisi ūkiai, tačiau sugriautos ir veterinarijos klinikos, sugadinta jų įranga, sunaikinti dokumentai ir t. t. Todėl kiekviena gauta net ir mažiausia parama yra svarbi ir vertinama.   

„Skaidrumas skirstant paramą mums yra didžiausias prioritetas. Iš Lietuvos gauta pagalba šiuo metu yra skirstoma iš centrinėje Ukrainoje esančio Umanės miesto. Vaistai bus išdalinti ūkiams, klinikoms pagal pateiktą poreikį. Siuntas būtinai pažymime, kad tai labdara, kuri nėra skirta parduoti, o gavėjai privalo atsiųsti pasirašytus paramos gavimo sertifikatus, ataskaitas su nuotraukomis, kur ir kaip pagalba išskirstyta ir kaip panaudota“, - pasakojo Hanna Lavreniuk, Ukrainos pieno gamintojų asociacijos direktorė.

Prie pagalbos skirstymo Ukrainoje taip pat prisidėjo ir organizacija „Ukrainian Pet Association Worldwide“ (UPAW), kuri rūpinasi gyvūnais augintiniais. Organizacijos vadovė Oksana Koshak pasakojo, kad rytiniuose ir pietiniuose Ukrainos regionuose beveik neliko dirbančių veterinarų. Kai kurie regionuose dar likę veterinarai tai daro net ir aplink vykstant kariniams veiksmas. Todėl pagalbos teikimas kiek įmanoma supaprastintas, taip pat į šias teritorijas intensyviai ieškomi ir siunčiami veterinarai savanoriai.

„Be kasdienės pagalbos gyvūnams, stengiamės žiūrėti ir į ateitį. Sekantis iššūkis – tai profesinės literatūros rengimas. Prieš karą dauguma klinikų naudojo knygas, išverstas į rusų kalbą. Šiandien, akivaizdu, dauguma nori pereiti prie ukrainietiško turinio. Kuriame projektą „Kalba svarbu. Veterinarinė medicina“. Planuojame išversti daugiau nei šimtą profesionalių leidinių anglų kalba, skirtų aukštųjų mokyklų studentams ir praktikuojantiems veterinarijos gydytojams. Esu pasiruošusi suteikti visą reikalingą informaciją, jei kas nors norėtų ir galėtų prisidėti ir prie šios idėjos“, - pasakojo Oksana Koshak, organizacijos „Ukrainian Pet Association Worldwide“ (UPAW) vadovė.

VMVT Veterinarinių vaistų ir pašarų skyriaus vedėjas Sigitas Siriukaitis primena, kad paramai gali būti tiekiami tik saugūs veterinariniai vaistai. 

Video