Patarimai ruošiant šventines vaišes: kaip išsirinkti ir nusipirkti saugią žuvį?

Asociatyvi nuotrauka. Asociatyvi nuotrauka.

Artėjančių švenčių vaišių stalas dažnai neįsivaizduojamas be žuvies, silkės patiekalų. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai pataria į ką reikėtų atkreipti dėmesį norint įsigyti kokybiškos ir saugios žuvies bei žuvies gaminių.  

Gyvos žuvies pardavimas draudžiamas! Veterinarijos reikalavimai draudžia parduoti gyvą, nepaskerstą žuvį. Tačiau prekybos vietose vartotojai gali įsigyti neišdarinėtos ir jau išskrostos, supjaustytos griežinėliais ar iš įvairių rūšių žuvies paruoštos filė, kuri yra niekaip neapdorota, tik atšaldyta.

Žuvis turi būti tinkamai šaldoma. Sugautos žuvys turi būti kuo skubiau atšaldomos ir laikomos tirpstančio ledo temperatūroje – maždaug 0 ºC. Todėl perkant šviežią (atšaldytą) nesupakuotą žuvį iš ledo vitrinos, visada svarbu atkreipti dėmesį, kad mažiausiai pusė žuvies paviršiaus būtų padengta ledu. Tinkamą temperatūrą ir žuvies kokybę užtikrina tik pakankamas ledo kiekis ant žuvies paviršiaus, taip pat ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį, kad ledas aplink žuvį būtų švarus. 

Žuvies šviežumą galima nesunkiai įvertinti.  Nepjaustytos žuvies šviežumą patikrinti lengviausia apžiūrint akis, žvynus, pelekus ir žiaunas. Šviežia žuvis neturi pašalinio kvapo, jis yra specifinis ir būdingas tam tikroms žuvų rūšims, jeigu, pavyzdžiui, jaučiamas stiprus amoniako kvapas – tokia žuvis nešviežia, pradedanti gesti. Šviežių žuvų oda yra blizganti ir stangri, gleivės skaidrios, žvynai turi tvirtai laikytis ir blizgėti, pelekai ir uodega neapdžiūvę ir nesusiklijavę.

Patarimai kaip atskirti šviežią silkę. Renkantis silkes, reikėtų atkreipti dėmesį į jų spalvą – kad jos būtų nepageltusios, nepatamsėjusios, taip pat patikrinti, ar kietos. Pradedančių gesti silkių paviršius būna pasidengęs pilkomis ar gelsvomis apnašomis, oda lengvai plyšta, neskrostų silkių dažnai būna suplyšę pilvai. Dūmo skonio sūdytos silkės nuo tradicinių skiriasi tuo, kad jų gamybai naudojamos kvapiosios medžiagos, suteikiančios produktui dūmų aromatą.

Atšildžius žuvį suvartokite nedelsiant. Žuvys yra greitai gendantis maisto produktas, todėl nusipirkus šviežią ar atšildytą žuvį reikėtų jos nelaikyti be papildomo apdorojimo ir iškart gaminti, jokiu būdu neužšaldyti antrą kartą jau atšildytos žuvies. Laikant šaldytuve aukštesnėje nei nulinėje temperatūroje, žuvis greitai ims gesti ir nebus tinkama vartoti.

Video