Tūkstantinės baudos gyvūnų prieglaudoms: viskas dėl naujųjų šeimininkų neatsakingumo

Tūkstantinės baudos gyvūnų prieglaudoms: viskas dėl naujųjų šeimininkų neatsakingumo. Tūkstantinės baudos gyvūnų prieglaudoms: viskas dėl naujųjų šeimininkų neatsakingumo. "Jūsų Panevėžys" nuotr.

Vis griežtėjančios taisyklės ima „smaugti“ beglobių gyvūnų prieglaudas. Jų savininkai gauna tūkstantines baudas dėl keturkojus priglaudžiančių asmenų neatsakingumo. Viena iš pagrindinių bėdų – naujųjų šeimininkų nenoras perrašyti augintinio čipo duomenis savo vardu.

Noras pagąsdinti

„Rytoj einu į veterinarijos kliniką ir visus gyvūnus, kurie yra čipuoti, bet jų pas mus nėra, rašau kaip mirusius. Negražu, bet kitaip negaliu pateisinti. O kas norės savo augintinį paženklinti, matys, kad jis „miręs“, tai jau jų problema“, – pirmadienį savo feisbuko paskyroje paskelbė Panevėžio gyvūnų globos draugijos vadovė Rūta Liberienė.

Naujienų portalui JP susisiekus su vadove, ji paaiškino, kad toks įrašas tebuvo mėginimas pagąsdinti gyvūnų šeimininkus.

„Norėjau tik pagąsdinti, kad žmonės susimąstytų ir užregistruotų gyvūną savo vardu. Šiuo metu tokių, neperregistruotų, gyvūnų skaičius siekia apie 500. Tad jei surašyčiau, kad visi jie mirę, man ir ataskaitose reikėtų rašyti, kad mirė pusė tūkstančio keturkojų. Čia net nebūtų logiška. Tiesiog norėjau, kad žmonės sureaguotų. Jau nespėju mokėti baudų dėl neatsakingų šeimininkų“, – sakė moteris.

Neatsakingi šeimininkai

Visi minėti 500 keturkojų – jau turi naujus namus ir mylinčias, tačiau, deja, neatsakingas šeimas.

„Visi tie 500 gyvūnų jau yra padovanoti. Šis skaičius susidarė ne per vienerius metus. Tie žmonės nepersirašė savo vardu čipų, o kai pas mus dėl patikrinimo atvyksta veterinarijos tarnyba, šie ieško tų gyvūnų, o jų – nėra. Dėl to gauname baudas“, – aiškino R. Liberienė.

Vis dėlto po įrašo socialiniame tinkle šioks toks sujudimas įvyko.

„Tikiuosi neperregistruotų gyvūnų skaičius sumažės. Dalis žmonių atsiliepė ir keliauja persirašyti gyvūnų savo vardu. Yra ir tokių, kurie gyvena užsienyje, tačiau ieško sprendimų, kaip augintinį perrašyti. Jei noras yra, būdą tikrai rasime“, – persirašyti priglaustą augintinį skatino prieglaudos savininkė.

Naujos taisyklės

Moteris atviravo, kad žmonėms, kurie gyvūną priglaudžia šiuo metu – taikomos naujos taisyklės.

„Dabar iškart nusirašau šeimininko asmens duomenis, kuriuos nusiunčiu veterinarijos klinikai ir jie tuoj pat viską sutvarko. Deja, tai yra vienintelis patikimas variantas. Kiek seniau prašydavome, kad patys šeimininkai užsuktų į kliniką ir užsirašytų gyvūną „ant savęs“, tik mažuma tą ir padarydavo“, – teigė ji.

„Nežinau, kaip išimti tuos 500 gyvūnų iš sistemos bei kaip nurodyti, kad jie jau nėra mūsų prieglaudos gyventojai. Ieškojau įvairių sprendimų, bet kol kas nepavyko“, – pasakojo R. Liberienė.

Tai – globėjos atsakomybė

Pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenis, nuo tada, kai Lietuvoje įsigaliojo privalomasis gyvūnų ženklinimas, t. y. 2022 m. gegužės 1 d., visi gyvūnų augintinių savininkai, laikytojai, globėjai yra įpareigoti augintinius paženklinti ir užregistruoti Gyvūnų augintinių registre.

„Tai daryti privalu ir perduodant gyvūnus naujiems savininkams, todėl perregistravimą naujo gyvūno savininko vardu turėjo užtikrinti ir prieglaudos globėja. Tai – jos atsakomybė“, – komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai.

Tarnyba pabrėžė, kad taisyklėse yra numatyta, jog katės, šunys ir šeškai privalo būti ženklinami mikroschemomis ir registruojami Gyvūnų augintinių registre. Už katės, šuns ar šeško paženklinimą mikroschema bei įregistravimą atsako jų laikytojas ar savininkas.

„Norėtume pastebėti, kad gyvūnų globos įstaigos turėtų būti suinteresuotos, kad būtų užtikrintas gyvūnų atsekamumas. Ypač dėl to, kad dažnai gyvūnai į globos įstaigas patenka „iš gatvės“, neretai būna sunku nustatyti, kas tokius gyvūnus paliko be priežiūros, todėl ženklinimas ir tikslus duomenų pateikimas, atsakingas registravimas yra labai svarbus gyvūno gerovės užtikrinimo aspektas. O taip pat ir kiekvieno gyvūno savininko, laikytojo ar globėjo prievolė“, – teigė atstovai.

Terminas ištaisyti pažeidimus

Jie taip pat atskleidė, kad R. Liberienės prieglaudoje šiemet jau vyko patikrinimas.

„VMVT Panevėžio departamentas šių metų sausio 17 d. patikrino Panevėžio gyvūnų globos draugiją. Buvo nustatyta, kad gyvūnai buvo perduodami naujiems savininkams kai kuriais atvejais neženklinti. Taip pat nėra perregistruojami Gyvūnų augintinių registre naujo savininko vardu. Patikrinimo metu paaiškėjo, kad globėja nenurašė, t. y. nenurodė, jog nebėra 245 kačių ir 286 šunų savininkė. Praėjusių metų kovo 8 d. VMVT Utenos departamentas taip pat tikrino šią organizaciją ir nustatė analogiškus pažeidimus – nenurašyti buvo 484 gyvūnai. Galime tik apgailestauti, kad ir anksčiau įspėta apie tokią prievolę gyvūnų globėja nesprendė šios problemos“, – pasakojo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba.

Globėjai nustatytas terminas ištaisyti pažeidimus. Už nustatytus pažeidimus buvo taikyta administracinė atsakomybė pagal Administracinių nusižengimų kodeksą – bauda 15 eurų.

Gyvūnų globėjai padėti išspręsti susidariusią situaciją rekomenduojame kreiptis į VĮ Žemės ūkio duomenų centrą, kuris yra Gyvūnų augintinių registro valdytojas.

Samanta Ilonytė ("Jūsų Panevėžys")

Jūsų Panevėžys

Video