Gėrėjosi reto grožio vaizdu Šušvėje

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Kėdainietė Lena Gaurilčikienė užfiksavo reto grožio vaizdą – Šušvės upėje plaukiančius ledo „blynelius“. Beje, tokį pat vaizdą moteris buvo užfiksavusi ir pernai toje pat upėje. Ledo blynelius šiemet gruodžio mėnesį „kepė“ ir miestą kertantis Nevėžis.

Sužavėjo vaizdelis

Kėdainių rajono kaime užfiksuoti vaizdai sužavėjo lietuvius socialiniuose tinkluose – kėdainietė L. Gaurilčikienė užfiksavo Šušvės upėje plaukiančius ledo „blynelius“.

„Šušvė vėl blynų prikepė. Ir dar žąsį (naminę) atplukdė. Visokių staigmenų čia mums nutinka! Tai Šušvė blynų prikepa, nors ligi Užgavėnių dar daugiau kaip dvi savaitės. Tai iš dausų Žąsinas Moliūgas nusileidžia!

Ir ką su juo daryt? Naminis gi. Kažkas pasigedot gal? Jis prilesė žolės palei upę, atsigėrė Šušvės vandenėlio ir įsitaisė poilsio“, – dėstė  Barkūniškio kaimo sodybos „Senas Malūnas“ šeimininkė.

Sodybos šeimininkė juokėsi, kad tądien upė ir daugiau išdaigų prikrėtė – naminę žąsį atplukdė./Asmeninio archyvo nuotr.

Kiek vėliau moteris pridūrė ir paaiškino, kaip kepami tie ledo blyneliai: „Kai upės vanduo atiteka į ramesnį užutėkį, o naktį šąla, tai vanduo ten palaipsniui sūkuriuoja ir sluoksnis po sluoksnio iš vandens putų susiformuoja tokie apvalūs blyneliai“.

Ir Nevėžyje

Beje, kėdainietė fotografė Gražvilė Vaitiekūnienė tokį pat įspūdingą vaizdą, tik jau Nevėžio upėje ties Skongalio užtvanka, išvydo gruodžio 10-ąją.

„Žiemos išdaigos – blynai upėje. Pirmą kartą teko pamatyti savomis akimis, nors anksčiau esu apie juos skaičiusi“, – „Rinkos aikštei“ sakė kraštietė, įamžinusi įspūdingus kadrus.

Toks reiškinys atrodo dar įdomiau, kai susiformuoja vienas didelis ledo ratas ir jis pamažu sukasi.

Gamtos reiškinys

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba paaiškino, kaip susidaro toks reiškinys.

„Tokie diskai susiformuoja, kai atitrūkęs ledo, sniego ar kitokio objekto gabaliukas papuola į santykinai ramią upės atkarpą, kurioje srovė sukasi iš lėto ratu.

Šios srovės pamažu ledą nugludina, jis darosi apvalesnis, kol pamažu priaugamas naujas ledo sluoksnis po sluoksnio pasiekia gražią ir apvalią formą.

Toks reiškinys atrodo dar įdomiau, kai susiformuoja vienas didelis ledo ratas ir jis pamažu sukasi.

Šiuo atveju matome daug ledo blynelių (nes upės vanduo bando pasidengti ledu), tad plaukiojantis ižas (ledo–sniego gniužulai) pateko į ramią upės vagos dalį ir tada buvo suformuoti štai tokie apvalūs blyneliai“, – teigiama specialistų paaiškinime.

Dimitrijus KUPRIJANOVAS, („rinkosaikste.lt“)

Rinkos aikštė

Video