Į ūkininko avis kėsinasi vilkai ir plėšrūs paukščiai

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Akstinų kaime gyvenančiam ūkininkui Jaroslavui Banevičiui pastaruoju metu nesiseka – praėjusiais metais jo avis kapojo būriai kranklių, o šiemet įbandą įsisuko ir vilkai.

Avis pjovė naktiniame aptvare

Pasak ūkininko, jis avis iš ganyklų nakčiai suvaro į naktinį aptvarą. Iki šiol nebuvo jokių bėdų, tačiau gegužės 6-7 dienomis, per dvi naktis vilkai papjovė 39 avis. Ryte avis ūkininkas rado perkastomis gerklėmis, išdraskytais šonais.

„Vilkams pabaigus savo „puotą“, prie avių maitų būriais suskrenda krankliai. Jie taip su vilkais dalinasi grobį. Plėšrūs paukščiai nebesitenkina vilkų grobio likučiais, o pradeda puldinėti besiganančius ėriukus. Nebežinau, kaip su jais kovoti“, – pasakojo nusiminęs ūkininkas.

Norėtų kranklius šaudyti

Praeitą vasarą J. Banevičiaus avių bandos dešimtį jaunų ėriukų mirtinai užkapojo krankliai. Kad šiais metais taip neatsitiktų ir krankliai nepradėtų kapoti avių, ūkininkas kreipėsi į aplinkosaugininkus. „Išgynus avių bandas į pievą, susidūrėme su didele problema. Šiais metais ypač pagausėjo kranklių kiekis pievose, jie tapo agresyvūs ir puola paprastai mažesnius, neseniai gimusius bejėgius ėriukus. Patirtos žalos niekas neatlygina, o apsaugos priemonių nuo kranklių praktiškai nėra. Prašau jūsų duoti leidimą nušauti keletą kranklių atgrasymo tikslu. Tuo pačiu leisti pasirinkti medžiotojo licenciją turintį medžiotoją“,- aplinkosaugininkams rašė J. Banevičius.

„Vilkai pjauna iš eilės visas avis – ir jaunas, ir senas, ir ėriukus, jie nesitaria su manimi, kokią avį griebti“,- liūdnai juokavo ūkininkas.

Avių mirtys kelia abejonių

Dėl vilkų padarytos žalos J. Banevičius kreipėsi į Raseinių rajono savivaldybės medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui nuostolių apskaičiavimo komisiją. Komisijos nariai gegužės 8 dieną lankėsi įvykio vietoje.

„Komisijos nariai pamatė, kad sudraskytos avys patrauktos iš įvykio vietos, sumestos į krūvą. Pateiktuose dokumentuose buvo parašyta, kad sudraskytos 39 avys, o mūsų komisijos veterinarijos gydytojas suskaičiavo 22. Bandos šeimininkas sakė, kad kitas avis užkasė, pasiūlė atkasti. Gydytojas preliminariai apžiūrėjo negyvas avis ir po pirminės apžiūros kilo įtarimas, kad ne visos vilkų sudraskytos.

Ūkininkas skundėsi, kad avis kapoja krankliai. Apžiūrėjus matėsi, kad vienas mažas avinukas gali būti užkapotas paukščių. J. Banevičius dėl sudraskytų avių į komisiją kreipėsi prieš trejus metus. Tada taip pat kilo įtarimas, kad ne visos avys buvo papjautos vilkų. Dėl avių žūties priežasčių nustatymo žadėjome kreiptis Veterinarijos akademijos specialistus, kad jie atliktų tyrimus. Gaila žmogaus, kad patyrė nuostolių, tačiau reikia vilkų papjautas avis palikti vietoje, kad atvažiavusi komisija jas galėtų suskaičiuoti ir tinkamai apžiūrėti.

J. Banevičius dar parašė prašymą leisti šaudyti kranklius, tačiau tokio leidimo jam tikrai niekas neduos. Kol kas laukiame veterinarijos gydytojo išvadų, baigsime tvarkyti dokumentus ir tada spręsime, kokio dydžio išmoką skirti nuostolių patyrusiam ūkininkui“, – sakė komisijos pirmininkė, savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėja Lina Čėsnienė.

Video