Miškininkų svajonėse – lapuočių sodmenų rūšiavimo ir laikymo pastatas Kaimiškyje
Image Blog
E. Kaluina.

Miškininkų svajonėse – lapuočių sodmenų rūšiavimo ir laikymo pastatas Kaimiškyje (0)


Kaimiškio kaime atsiras miško sodmenų rūšiavimo ir laikymo pastatas, kuris priklausys Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninio padalinio medelynui. Šiuo metu pristatomas projektas ir pagrindinė pastato naudojimo paskirtis.

Rūšiuos lapuočius

VMU Panevėžio regioninio padalinio medelyno vadovas Egidijus Kaluina naujienų portalui JP paaiškino, koks tai bus pastatas, kokie sodmenys bus rūšiuojami ir laikomi.

„Tai viena iš idėjų, kuri padės plėsti medelyną. Būsimasis pastatas bus skirtas lapuočių sodmenų rūšiavimui. Čia bus rūšiuojami beržų, juodalksnių, ąžuolų, bukų sodmenys į konteinerius. Mažėja darbo jėgos poreikis, ir sugalvojome radikaliai pakeisti sodmenų rūšiavimo procesą, kad atlaisvintume žmones. O jie dirbs kitus darbus, kurių negalime automatizuoti“, – pasakojo E. Kaluina ir teigė, kad tokia idėja gimė važinėjant po Europos medelynus.

Laikys ir sėklas

Pasak jo, spygliuočių sodmenų rūšiavimo mašinos jau yra sukurtos.

„Ši idėja automatizuotai rūšiuoti lapuočių medžių sodmenis kilo dirbant su italų ir olandų gamintojais bei išradėjais. Bandome sukurti sistemą, kad galėtume rūšiuoti lapuočius. Būsimo pastato, kuris bus statomas Kaimiškio kaime, paskirtis ir bus tokia – rūšiavimas ir laikymas. Be to, tame pastate bus laikomos ir spygliuočių bei lapuočių medžių sėklos. Šiuo metu sėklos laikomos vienoje saugykloje, o tai nėra gerai – nesaugu, jeigu kiltų kokia nors nelaimė“, – aiškino medelyno vadovas ir pristatė būsimų darbų eigą.

Vyksta projektavimo darbai

„Dabar viešiname projektą, koks jis turi būti. Po to vyks projektavimo darbai, skelbiamas konkursas statybos darbams atlikti. Prie šio projekto intensyviai dirbama. Dar nėra sukurta mašina, kuri rūšiuos lapuočių sodmenis. Ši mašina neturės analogų, kai bus suprojektuota, o tokios dar nėra Lietuvoje. Beje, netrukus atveš vaškavimo liniją, kuri irgi neturi analogų. Gyvename svajonėse, bet jos pamažu įgyvendinamos“, – džiaugėsi idėjomis E. Kaluina ir mano, kad planai bus įgyvendinti.

Matmenis skenuos lazeris

VMU Panevėžio regioninio padalinio medelyno šeimininkas  detalizavo, kaip bus rūšiuojami sodmenys.

„Rūšiavimo principas toks: atvežami sodmenys, kurie auginami kasetėse. Linija juos išrūšiuoja pagal aukštį, skersmenį ir sudeda į maišus, o maišai dedami į paletes. Jeigu 200 tūkst. sodmenų dabar išrūšiuoti reikia 15 žmonių, tai prie būsimos linijos turėtų dirbti 4–5 žmonės. Sodmenų matmenys: aukščiai, skersmenys bus skenuojami lazeriu fotografavimo būdu ir taip išrūšiuojami bei paruošiami laikymui“, – pasakojo E. Kaluina ir sakė, kad būsimą pastatą projektuoja UAB „Projektų ekspertai“.

Raimonda Mikučionytė ("Jūsų Panevėžys")

Lankstūs sandėliavimo sprendimai jau po ranka
Ekologiniams ūkiams kuriama palankesnė aplinka
Gyvulininkystės paroda 2023: „interAG“ technologijos ūkininkams
„Kaimas į namus“: nemokama e-prekybos platforma ūkininkams ir amatininkams
Lankstūs sandėliavimo sprendimai jau po ranka
Ekologiniams ūkiams kuriama palankesnė aplinka
Gyvulininkystės paroda 2023: „interAG“ technologijos ūkininkams
„Kaimas į namus“: nemokama e-prekybos platforma ūkininkams ir amatininkams