Kaip parduoti pieną tiesiogiai vartotojui?

Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr. Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.

Reaguojant į esamą pieno ūkių situaciją ir ūkininkų užklausas, įvyko informacinis seminaras — susitikimas su gyventojais dėl pieno pardavimo tiesiogiai gyventojams. Susitikimą inicijavo Biržų turizmo ir verslo informacijos centro (TVIC) verslo konsultantė Jurgita Kregždaitė.

Pieno ūkių mažėja

Paskaitos tikslas — susipažinti su esamais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) reikalavimais pieno ir pieno produktų gamybai ir pardavimui, žiniomis dalinosi vyriausioji veterinarijos gydytoja — inspektorė, vykdanti Biržų skyriaus vedėjo funkcijas — Rasa Stanevičienė.

Susitikimas vyko Biržų rajone, Dvargalių kaime, Milišiūnų ūkyje. Jame dalyvavo Biržų rajono pieno ūkių atstovai. R. Stanevičienė supažindino su statistiniais duomenimis apie esamą pieno ūkių situaciją Biržų rajone.

Rajone veikia 394 pieno ūkiai, laikomos — 5622 melžiamos karvės. Palyginimui — prieš 10 metų rajone buvo apie 1000 ūkių, kuriuose buvo laikoma daugiau kaip 10 tūkst. karvių. Didžioji dalis ūkių — smulkieji, tokių rajone — 200, juose laikoma iki 5 karvių, viso — 526 karvės. 22 ūkiai laiko virš 50 karvių, bendras jų skaičius — 2736.

Pasak vyriausios veterinarijos gydytojos — inspektorės, rajone yra 35 pieno supirkimo punktai, prieš 10 metų jų buvo apie 75. Net 115 ūkių supirkėjams pieną tiekia iš aušintuvų. Biržų rajone VMVT registruoti 5 ūkiai, gaminantys pieno gaminius ir tiekiantys tiesiogiai vartotojui, keleri metai atgal tokių ūkių buvo — 11.

Trumposios grandinės

R. Stanevičienė pasakojo, kad norint taikyti pieno ir pieno gaminių pardavimui supaprastintus reikalavimus, per dieną reikia pagaminti ne daugiau kaip 1,5 tūkst. kilogramų pieno ar jo produktų parduoti vartotojui. Tokiu atveju gamintojai turi atitikti šiuos reikalavimus: nuo gamybos vietos yra nutolę ne daugiau kaip 100 km atstumu, turėti savo vardu registruotų pieninių veislių karvių, galvijų banda turi būti sveika, jei primelžiama daugiau kaip 1,5 tūkst. kg pieno, viršsvorį galima tiekti pieno supirkėjui. Taip pat gamintojas turi turėti tinkamas sąlygas pieno atšaldymui, atskirų patalpų žaliavoms ar produkcijai laikyti gali nebūti, jei bus išvengta kryžminės taršos.

„Norint pardavinėti pieną tiesiogiai vartotojui, reikia registruotis VMVT. Registravimas nemokamas ir greitas. Tarnybos darbuotojai informuos ir padės užsipildyti tiek registracijos formą, tiek kitus reikalingus dokumentus, padės suprasti visus keliamus reikalavimus“, — kalbėjo R. Stanevičienė.

Pardavimo būdai įvairūs

Gyventojams kilo klausimų, kaip galima patiems pardavinėti žaliavinį pieną, kaip tinkamai vežti pieną ir jo produktus?

„Pardavimo būdų yra įvairių. Reikalavimas nenutolti 100 km nuo gamybos vietos, produktai ar pienas turi būti atšaldyti iki +6 laipsnių, jei taikomi supaprastinti reikalavimai“, — kalbėjo specialistė.

Pasak jos, tai gali būti — pardavimas iš namų. „Parduodant pieną iš namų, jei jau yra pieno aušintuvas ir tvarkinga patalpa su nuplaunamais paviršiais, galima pieną pilstyti tiesiai iš talpos į taras. Jei pieno produktus — tada jau reikia atskiros gamybos patalpos, tai — negali būti šeimininkų virtuvė“, — paaiškino R. Stanevičienė.

Parduoti pieną galima ir turgavietėse, taip pat pristatyti klientui į namus, tačiau reikia laikytis nustatytų reikalavimų. Pieną ir jo produktus parduoti galima mažmeninės prekybos subjektams — parduotuvėms, Biržų turgeliui, parduotuvėms ant ratų...

Maisto tvarkymo patalpos turi būti atskirtos

Inspektorė informavo apie reikalavimus patalpoms, kuriose laikomas pienas, taip pat transporto priemonėms, kuriomis gabenama pieno žaliava. Akcentuota, kad pieno mėginių tyrimai reikalingi tik tada, jei pienas nepristatomas pieno supirkėjui. Būtina pasirūpinti geriamojo vandens tyrimais — 1 kartą per dvejus metus.

Gyventojai domėjosi, kokie reikalavimai taikomi gamybinėms patalpoms. „Gali būti viena gamybos patalpa, bet ji turi būti atskirai nuo namų virtuvės. Prieskoniai, priedai laikomi lentynose ar spintose. Žaliavos ir produkcijos gabenimui nereikia atskirų durų, galima pro tas pačias“, — paaiškino R. Stanevičienė.

Pasak jos, dušas ir tualetas gali būti netoli gamybos patalpos, nereikia atskirų, o medinės durys ir langų rėmai turi būti dažyti plaunamais dažais.

Jurgita Grubinskaitė („Biržiečių žodis“)

Biržiečių žodis

Video