Agurkų sėjimas daigams namuose

Agurkų daigų auginimas. Agurkų daigų auginimas.

Agurkų daigų auginimas, agurkų sėja namuose, agurkų daiginimas 

Agurkas yra šilumamėgis augalas, kilęs iš pietų, todėl sėklomis į atvirą žemę darže Lietuvoje sodinamas tik gerokai įšilus dirvai ir orams (gegužę ir birželį), o šiltnamyje – balandžiui einant į pabaigą. Bet yra kitas būdas – agurkų sėklas daiginant namuose nuo balandžio pradžios su tolesniu paaugusių daigų persodinimu į lysvę ar šiltnamį.  

Daržininkai, išmanantys agurkų auginimo subtilybes, pabrėžia, jog daiginimas namų sąlygomis kambario temperatūroje yra palankesnis šilumamėgiams agurkams – šilumoje daigams augti saugiau, jiems negresia nušalimas. Agurkų daiginimas name trunka apie 21-28 dienas. Po to sveiki daigai persodinami į šiltnamio gruntą apie balandžio pabaigą ir gegužę, o į atviras lysves daigus sodiname ties gegužės-birželio riba. 

Agurkų daigai labai jautriai reaguoja į persodinimą – jiems nepatinka, kai jų šaknelės atskiriamos nuo dirvos, prie kurios jos priprato daiginimo metu. Todėl dirvą, paruoštą daigams, geriausia supilti ne į konteinerius, o į durpines daigyklas, pagamintas iš presuotų durpių. Kadangi durpės yra organinė medžiaga, reiškia, persodinti agurkų daigus į daržo ir šiltnamio žemę galima neišimant iš durpinių daigyklų.  

Agurkų sėklų paruošimas sėjimui

Agurkų daiginimui atrenkamos arba naujos sėklos, arba senos, bet ne daugiau kaip 6-8 metų senumo. Juk senstant, sėklos tampa mažiau produktyvios, silpnėja jų daigumas. 6-8 metų agurkų sėklų daigumas dar siekia 80 %, to pakanka sveikam derliui užauginti. 

Iki sodinimo sėkloms rekomenduojamos 2-3 dienų mirkymo procedūros šiltame vandenyje. Jeigu sėklos firminės, jų nereikia beicuoti namuose. 

Tinkamas dirvožemis agurkų daigams

Agurkų sėkloms ir šaknims labiausia patinka lengvas priesmėlis ir humusingi dirvožemiai. Palankus rūgštingumas: 6,2-6,8 pH. Galima naudoti žemę iš nuosavo daržo, bet ją reikia patręšti ir dezinfekuoti, apsidraudžiant nuo ligų sukėlėjų ir patogeninių grybelių. Pagal sėjomainą agurkų negalima auginti žemėje, likusioje po pomidorų, vėlyvųjų kopūstų veislių, morkų ir pačių agurkų. Tinka žemė po žirnių, pupų, svogūnų, česnakų, burokėlių, bulvių. Saugiau ir patogiau naudoti firminį substratą, kuriame jau yra agurkui reikiamas trąšų derinys.  

Užbėgant į priekį: agurkų daigai labai jautriai reaguoja į persodinimą – jiems nepatinka, kai jų šaknelės atskiriamos nuo dirvos, prie kurios jos priprato daiginimo metu. Todėl dirvą, paruoštą daigams, geriausia supilti ne į konteinerius, o į durpines daigyklas, pagamintas iš presuotų durpių. Kadangi durpės yra organinė medžiaga, reiškia, persodinti agurkų daigus į daržo ir šiltnamio žemę galima neišimant iš durpinių daigyklų.  

Pradedant agurkų sėklų sėjimą daigams paruoštos dirvos temperatūra turi būti pakankamai šilta: +20º C. Firminį substratą reikia sudrėkinti prieš sėjimą. 

Agurkų sėklų sėja daigams

Dirvoje ar drėgname substrate, įpiltame į durpinę daigyklą, daromos 2 cm gylio duobelės kiekvienai sėklai. Žingsnis tarp duobelių eilėje - apie 30 cm.

Į kiekvieną duobelę sėjame po vieną agurkų sėklą. Iš viršaus sėklas užpilame 1-2 cm žemės sluoksniu. Temperatūra kambaryje turi siekti apie 22º C. 

Pasėtoms agurkų sėkloms reikia bent 2-3 dienoms užtikrinti pastovią 22º C temperatūrą. Praėjus šioms 2-3 dienoms prasikala pirmi agurkų daigai su vienu lapeliu. Žemę ar substratą aplink “naujagimius” saikingai palaistome šiltu vandeniu (22º C). 

Agurkų daigų priežiūra

Pagal daigų lapelių kiekį galima spręsti – kokioje vystymosi stadijoje jie dabar yra, ar jau pasiruošę persodinimui į atvirą gruntą/šiltnamį. Pvz., 4 ar 5 tikri lapeliai liudija, kad daigai jau suaugę ir atėjo laikas persikraustyti į daržą. 

Visas 3-4 daiginimui skirtas savaites reikia pasirūpinti, kad temperatūra patalpoje neviršytų 25º C, antraip agurkų daigams kils peraugimo rizika – jie augs labai skubotai ir greičiau negu planuojama. O paskubėjusiems “peraugėliams” bus sunkiau priprasti prie naujos dirvos darže, gali vėluoti ir sumenkėti jų derėjimas. 

Daigams reikalingas geras apšvietimas, stokojant šviesos jie gali ištįsti. 

Jeigu daigai auga labai lėtai, o jų stiebai silpni ir ploni – akivaizdu, kad jiems trūksta fosforo. Tuomet pastiprinimui juos geriau patręšti fosforo tirpalu (2 šaukštai superfosfato : 10 l vandens). Daigai plonais stiebeliais netinka persodinimui į daržą. 

Agurkų daigų šaknelės labai nemėgsta pikavimo, todėl šios procedūros netaikome. 

Persodinimo į daržą dienai išaušus visų be išimties agurkų daigų aukštis turi siekti 20-25 cm, o kiekvienas daigas turi turėti 4-5 tikrus sveikus lapelius. 

Video