Patarimai daržininkams: kad česnakai gerai derėtų
Image Blog
Asociatyvi nuotrauka.

Patarimai daržininkams: kad česnakai gerai derėtų (0)


Jei ketinate auginti česnakus, turėtumėte žinoti, kaip juos paruošti prieš sodinimą. Atlikę tinkamą procedūrą, galite net padvigubinti derlių! Įsidėmėkite šį patarimą.

Česnakus galite sodinti rudenį arba pavasarį.

Pavasariniai česnakai nuo rudeninių daugiausia skiriasi dydžiu ir skiltelių skaičiumi: pavasariniai česnakai turi mažesnes galvutes ir daugiau skiltelių, o rudeniniai – didesnes galvutes ir mažiau skiltelių.

Česnakų sodinimas

Česnakams reikia gerai paruoštos, derlingos dirvos. Sodinti reikėtų eilėmis, tarp duobučių paliekant 10-15 cm atstumą.

Atstumas tarp eilučių turi būti 30 cm. Česnakai sodinami 4-5 cm gylyje. Padarykite duobutes, geriausia – sodinimo įrankiu, tada į jas įkiškite paruoštas skilteles.

Svarbiausia sodinant česnakus visų pirma teisingai pasodinti plačiąja skiltelės dalimi žemyn, kad ji galėtų įsišaknyti.

Dauginimui naudojamos skiltelės, neturinčios pažeidimų požymių, todėl rinkitės pačias sveikiausias.

Pažeistos skiltelės gali nesudygti. Optimali temperatūra šaknims augti yra 10 °C, o antžeminei daliai – 17 °C. Rudeniniai česnakai paprastai sodinami spalio mėnesį, o pavasariniai – kovo mėnesį.

Tinkamas laiko parinkimas yra svarbiausia sėkmingo sodinimo sąlyga. Česnakų negalima sodinti rūgščioje dirvoje, be to, jie nepakenčia monokultūrų, todėl jų nereikėtų sodinti po tos pačios šeimos augalų.

Svarbu ne tik tinkamai pasodinti, bet ir tinkamai tręšti, nes česnakams reikia daug maisto medžiagų. Tręšti galima medžio pelenais.

Procedūros eiga:

Česnako galvutes išskirstykite atskiromis skiltelėmis. Paruoškite medžio pelenus ir įberkite jų į kiekvieną duobutę, kurioje bus sodinami česnakai.

Tačiau nereikia persistengti su kiekiu, iš tiesų užtenka tik trupučio. Medžio pelenų naudojimas sode yra gerai žinomas ir daugelis sodininkų juos naudoja tiek tręšimui, tiek augalų apsaugai.

Tačiau naudingi yra tik medžio pelenai, kurie ne tik apsaugo pasėlius nuo kenkėjų, bet ir aprūpina dirvožemį reikalingomis maistinėmis medžiagomis,

Jei nesinori barstyti pelenų į kiekvieną duobutę, galite tai padaryti paprasčiau. Paruoškite pelenų tirpalą ir prieš sodindami pamirkykite jame česnakų skilteles.

Jei pelenų neturite, taip pat galite naudoti cukraus tirpalą, kaip nurodyta žemiau. Ekspertai sako, kad tai gera apsauga nuo svogūninių musių, vadinamų svogūnų žiedų muselių, nes jos nemėgsta cukraus.

4 litruose lietaus vandens sumaišykite apie 100 g paprasto cukraus ir šiame tirpale pamerkite česnako skilteles.

Jos turėtų jame pastovėti apie 2 valandas, o tada jas galima sodinti į dirvą. Vėliau, kai česnakai jau turės antžemines dalis, juos reikėtų apdoroti pelenų ir tabako tirpalu.

Šis tirpalas apsaugos česnakus nuo svogūnų žiedgraužio, taip pat kitų kenkėjų. Česnakai neturi daug priešų, tačiau šios muselės gali pridaryti nemažai rūpesčių ir gerokai sumažinti derlių.

Lervos, kurios yra labai įkyrios, lenda į stiebus, maitinasi ir padaro daug žalos.Tada česnakų lapai gelsta, vysta ir džiūsta. Labai svarbi priemonė yra ne tik česnakų apdorojimas, bet ir augalų kaita žemėje.

Nepatartina sodinti česnakų toje pačioje vietoje anksčiau nei po 4 metų. Šalia česnakų verta pasodinti augalų, kurie atbaido museles ir veikia kaip natūrali apsauga. Tokių augalų pavyzdžiai – morkos, salierai, pomidorai, ramunėlės ir mėtos. Pavasariniai česnakai nuimami rugpjūtį, o rudeniniai – liepą. Derlių reikėtų nuimti, kai česnakų laiškai pradeda gelsti, bet 2 trečdaliai jų dar būna žali. Juos reikėtų rauti sausu ir šiltu oru. Iškart po derliaus nuėmimo juos reikia džiovinti pavėsyje ir gerai vėdinamoje vietoje.

(„zinoti.lt“)

Lankstūs sandėliavimo sprendimai jau po ranka
Ekologiniams ūkiams kuriama palankesnė aplinka
Gyvulininkystės paroda 2023: „interAG“ technologijos ūkininkams
„Kaimas į namus“: nemokama e-prekybos platforma ūkininkams ir amatininkams
Lankstūs sandėliavimo sprendimai jau po ranka
Ekologiniams ūkiams kuriama palankesnė aplinka
Gyvulininkystės paroda 2023: „interAG“ technologijos ūkininkams
„Kaimas į namus“: nemokama e-prekybos platforma ūkininkams ir amatininkams