Vieniems svarbu brangiau parduoti, kitiems – pigiau nusipirkti

Autorės nuotrauka. Autorės nuotrauka.

Javapjūtė į pabaigą, todėl paukščių augintojai nieko nelaukę ieško nusipirkti grūdų ir, aišku, ieško, kur pigiau. Vieni suka tiesiai į ūkininkų kiemus. Čia, sako, galima pigiau gauti. Ne paslaptis, kad kaimuose, gerai paieškojus, toną kviečių už 250 eurų galima nusipirkti. Kiti važiuoja į turgus: Kalvarijos – sekmadienį, Veisiejų – ketvirtadienį.

Bet dažniausia kaimo žmonės vištukėms maišą kitą teperka. O ir maišas maišui nelygus: 40 ar 50 kilogramų. Kaime ūkininkai, ypač mažieji augintojai pila senoviškai – centnerį, t.y. 50 kilogramų. Tas 40 kilogramų maišelis ne prie dūšios. Tačiau turguose retai rasi, kad centneris būtų pripiltas, dažniausia 40 kilogramų. Kainos grūdų Suvalkijoje panašios kaip ir Dzūkijoje: kviečiai 40 kg nuo 14 iki 15 eurų, centneris 17–18 eurų, rugių centneris 17 eurų, avižų 40 kg – 13 eurų, kvietrugių – 14 eurų, miežiai po 15 eurų, centneris 18 eurų.

Kainos grūdų šokinėja, todėl, anot ūkininkų, jei turi kur laikyti, tai geriau žmonėms iš namų parduoti – į turgų nereikia vežti, stovėti, gaišti laiką, nupirks ar ne – dar neaišku, o ir grūdų supirktuvėse – ne pyragai, žiūrint „ant kokios kainos“ pataikysi.

„Iš namų bent jau patogu, o išeina gal „ant to pačio“. Euras ten ar ten“, – sako smulkieji ūkininkai. Tiesa, jei sugalvosite nusipirkti grūdų Suvalkijoje, vežkitės savo maišų, kitaip teks dar kartą važiuoti ir tuščius maišus, kad ir „prie progos“, bet grąžinti reiks. „Tai ne skūpumas, o ekologija“, – taip aiškina suvalkiečiai.

Šiųmetį derlių ūkininkai vertina, atsižvelgdami į nūdienos iššūkius: ir kuras, ir trąšos brango, dar ir gamta pateikė visokių siurprizų, ir džiovino, ir sėmė.

„30 metų melioracijoj nieko nedaryta, kur pagedę, užsikišę, iširę, tai ir sėmė laukus, kiti dar ir dabar negali nusikulti“, – sako ūkininkas iš Suvalkijos. Tačiau ir dzūkai, ir suvalkiečiai sutaria, kad derlius šiemet neblogas.

Kalvarijiečiai neslepia, kad šiemet kūlę visaip ir 3, ir 5 tonas iš hektaro. Šakiuose 6 – 7 tonas iš hektaro, geresniais laikais būdavo ir 10. Dzūkai apie 5 tonas iš hektaro: vienur daugiau, kitur mažiau.

Smulkieji ūkininkai javapjūtę jau baigė. Palijo, todėl skuba arti. „Sėti vis tiek reiks“, – sako man dzūkelis nuo Metelių.

Ar kyla rankos ruoštis sėjai, kai taip išbrango ir kuras, ir trąšos? Sako, kad bandys dairytis pas kaimynus, į Lenkiją važiuos, gal pavyks bent kiek pigiau trąšų nusipirkti, kiti, sakosi, sės pūdymuose ir taip bandys sutaupyti, o ir derlių, tikisi, neblogą gauti, mat žemei pailsėti leidžia. „Brangios trąšos. Bet juk viskas brangsta. Kitaip nebus“, – sako ūkininkai iš Suvalkijos lygumų.

Video