Kur ritasi pasaulis? Alternatyvių baltymų plėtra priklausys nuo žmonių bankinių kortelių

Pernai metų pabaigoje pranešta, kad Europinį maisto saugos tarnybos leidimą gavusi Lietuvos kapitalo įmonė „Divaks“ Marijampolėje stato naują gamyklą, kurioje bus auginami vabzdžiai – didieji milčiai. Jie esą yra visavertis baltymų šaltinis, turintis visų būtinų aminorūgščių, vitaminų ir mineralų, ir gali būti naudojamas kaip mėsos alternatyva, užkandžiams ir konditerijos gaminiams.

Tuo tarpu jau šių metų sausio 3 d. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pasirašė naująjį Reglamentą, pagal kurį 5 metų laikotarpiui Vietnamo bendrovei „Cricket One Co. Ltd“ suteikė teisę tiekti ES rinkai naminių svirplių (Acheta domesticus) miltelius.

Žemės ūkio analitikas Ignas Jankauskas sako, kad vabzdžių valgymas Lietuvoje vargu ar išpopuliarės ir tam yra svarūs argumentai.

„Vabzdžių valgymas naujiena turbūt yra mūsų kraštuose. O kraštuose, kur žemės ūkis ne taip išvystytas ir kur neturi net fizinių galimybių būti išvystytas, panašių dalykų valgymas yra įprastas, – teigia I. Jankauskas. – Iki šiol mes turėjome prabangą, tai yra galimybę valgyti gyvulinės kilmės produktus (jautiena, kiauliena). Ir istoriškai mūsų genetikoje yra valgymas būtent tokių baltymų“.   

Tačiau kartu I. Jankausko nestebina vabzdžių rinkos augimas.

„Deja, tenka pripažinti, kad žemės ūkis yra viena sparčiausiai uždarinėjamų verslo sričių. Ir šiuo metu susiduriame su didžiuliu spaudimu užsidaryti. Tokios gamyklos ir alternatyvių baltymų atsiradimas tą tik palengvins. Panašu, kad tai yra viena iš siekiamybių“, – sako I. Jankauskas.

Jis taip pat įsitikinęs, kad skėrių baltymą valgys mažesnes pajamas gaunantys gyventojai, nes tradicinę mėsą įpirks aukštesnes pajamas gaunantys žmonės. 

„Panašu, kad bandoma sukti ta kryptimi. Ir kuo didesnė bus alternatyvių, pigesnių baltymų pasiūla, tuo avienos gabaliukai bus brangesni. Visi ir anksčiau ekologišką produkciją matė kaip išsigelbėjimą, bet jis taip ir netapo didele raciono dalimi. Lietuvoje ekologinių produktų populiarumas yra itin žemas. Tad alternatyvių baltymų plėtra priklausys nuo to, kiek prie tos plėtros prisidės žmonės savo bankinėmis kortelėmis“, – mano I. Jankauskas. Daugiau apie tai vaizdo įraše.

Video