Sėjamosios eksploatavimo patarimai. Kad sėja vyktų sklandžiai ir taupiai

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Sėjamoji su įdirbimu, traktoriaus sėjamoji, sėjos gylis ir greitis

Kiek pastangų reikia įdėti ir kokiomis taisyklėmis vadovautis, kad sėjimas būtų atliktas tolygiai, reikiamu gyliu ir tankumu – atsakymai domina daugelį ūkininkų. 

Sėjamoji ir traktorius. Poros santykiai

Šios poros atitikimas vienas kitam yra labai svarbus sklandžiam sėjimui. Sėjamoji turi būti kruopščiai parinkta traktoriui, kaip nuotaka jaunikiui senovėje. Traktoriaus galia tiesiogiai priklauso nuo sėjamų augalų rūšies, sėjos ir įdirbimo darbų tipo. 

Pvz., jeigu ūkis sėja ir augina tik žieminius kviečius, miežį, rapsą arba žirnius, tuomet tinka bet kurios galios traktorius, net 500-600 AG. 

Bet, jeigu ūkyje auginami cukriniai runkeliai, reikalingi dviejų skirtingų galių traktoriai – pagrindinis 170-230 AG. ir antrinis 270-330 AG. Pagrindinis būtų naudojamas įprastai sėjai, tarpueilių darbams ir runkelių nuėmimui, o antrinis – dirvos įdirbimui ir pagreitintai sėjai per ribotą laikotarpį. 

Būna situacijų, kai ūkininkai renkasi sėjamąją ir traktorių tik pagal jų techninių pasų duomenis. Visi matavimai reglamentuojami standartų normomis. O standartai gali būti įvairių pasaulio kraštų, priklausomai nuo gamintojo (europiniai, amerikietiški, azijietiški) ir gali ženkliai skirtis. Pase gali būti nurodytas “standartinis" arba “vidutinis" padargo tempimo pasipriešinimas – toks, kuris įvyksta dirbant palankiomis sąlygomis (kai sėjamosios bunkeris prikrautas lengvų sėklų, kai dirva sausa ir minkšta, įdirbta prieš sėją). Bet ne visada nurodomas galimas pasipriešinimas, esant sunkioms sąlygoms.

Ir jeigu traktoriaus gamintojas pase deklaruoja galią pagal tokį “vidutinį” standartą, o sėjamosios gamintojas įrašo savo “vidutinius" standartus – praktikoje gali išaiškėti, kad stipriai apkrautas traktorius sunkiomis dirvos sąlygomis vos pajėgs patempti sėjamąją iš vietos arba dirbs labai mažu greičiu. 

Sėjos greičio įtaka

Viršijant optimalų 8 km/val greitį, pvz., sėjant 12-14 km/val. greičiu, planuojama sėjimo tankumo ir tolygumo norma sumažėja 25 procentais. Sėklų eilės gaunasi užpildytos netolygiai, eilėse daugėja praleistų vietų. 

Be to, greičio didinimas, sukelia ir nepakankamą sėklų įterpimo gylį, ypač akmeningose, labai sausose ir grumstuotose dirvose. Užvažiavę ant akmenų noragėliai trumpam laikui pakyla viršun, bet kol jie grįš į nustatytą darbinį gylį, viršijant 10-12 km/val. greitį apie 10 % sėklų atsidurs nepakankamame gylyje. 

Didinant sėjos greitį planuojamas sėklų įterpimo gylis ypatingai “šlubuoja” neįdirbtose prieš sėją dirvose. 

Dirvos rodikliai lemia sėjimo gylio nustatymus 

Agronomai žino, kad sėjos metu sėklos turi būti įterptos 2-3 cm žemiau dirvos drėgmės horizonto ribos. Todėl iki sėjos pradžios matuojamas gylis, kuriame prasideda drėgmės lygis žemiau dirvos paviršiaus. 

Jeigu drėgmės horizontas guli 4 cm gylyje, reiškia sėjamąją reikia nustatyti taip, kad įterptų sėklas apie 6-7 cm gylyje nuo žemės paviršiaus (drėgname žemės sluoksnyje). Toks sėjimo gylis apsaugos sėklas nuo drėgmės praradimo, kuris kartais nutinka lengvose dirvose. Drėgmės stoka neigiamai atsilieptų sėklų dygimui ir brinkimui. 

Dirvos temperatūra planuojamame sėjimo gylyje – irgi labai svarbus faktorius. Temperatūra reikiamame gylyje matuojama elektroniniu dirvos termometru. Gauti rodikliai sutikrinami su optimaliomis rekomenduojamomis temperatūromis, tinkamomis pasirinktų augalų sėklų augimo fazėms: brinkimui, dygimui ir kt. 

Jeigu sėjimo gylio temperatūra nepakankama, bet sėja įvykdyta, sėklos tiesiog gulės dirvoje nepabusdamos. O gali būti ir blogiau: nepakankamai įšilusioje dirvoje prasidės įterptų sėklų puvimas arba iššutimas.

Video