
Instaliuotas pirmas Baltijos šalyse mėšlo separatorius-pasterizatorius (video) (0)
2023 m. vasario 17 d., 10:31
Žemės ūkio technikos įrangos platintoja UAB „InterAG“ Panevėžio rajono žemės ūkio bendrovėje „Berčiūnai“ instaliavo pirmąjį Baltijos šalyse Austrijos koncerno gaminamą mėšlo separatorių-pasterizatorių BAUER-BRU 400.
Apie 500 pieninių karvių ūkyje dabar nebeliko mėšlo ir srutų lagūnų galimo perpildymo problemos, o sausa mėšlo frakcija tarnauja galvijams, kuriems sudaryta dar sveikesnė aplinka. Tai uždaro ciklo pažangi technologija.
Nuolat diegia pažangias technologijas
ŽŪB „Berčiūnai“ vienas labiausiai modernizuotų pieno ūkių Lietuvoje. Čia nuolat diegiamos pažangios technologijos ir, kaip sako bendrovės direktoriaus pavaduotoja Oksana Puronaitė, pastarieji penkeri metai laikomi proveržio metais.
„Laikui bėgant technologijos labai greitai keičiasi. Tai, ką padarei vakar, po kurio laiko pasirodo, kad jau atsilieki, nes galima dirbti dar našiau, perspektyviau ir rentabiliau“, – vaizdžiai pasakojo O. Puronaitė.
Pasak jos, visi Lietuvos ūkiai susiduria su globaliais dalykais, apie kuriuos kalbama visame pasaulyje. „Kad turime būti mažiau taršūs, daryti viską tvariau. Tad būtina žengti koja kojon su technologijomis ir jas diegti. Kai prieš kurį laiką svarstėme, kokią kryptį pasirinkti, augalininkystę ar pienininkystę, nusprendėme investuoti į pieno ūkį“, – pasakojo O. Puronaitė.
Pirmosios investicijos į pradėtos 2018 metų pabaigoje. Per tą laiką paleista 40 vietų robotizuota melžimo karuselė.
Ūkyje melžiama iš viso 500 pieninių karvių. Per parą primelžiama 16 tonų žaliavinio pieno.
Pasak O. Puronaitės, plėtra ūkyje tęsiasi iki šiol, tad neatsitiktinai čia buvo instaliuotas pirmasis Baltijos šalyse BAUER-BRU separatorius-pasterizatorius, kuris bendrovėje padidino tvarumo ir gyvūnų gerovės rodiklius.
Pagerėjo pieno kokybė
ŽŪB „Berčiūnai“ direktoriaus pavaduotoja O. Puronaitė neabejoja, kad įdiegus BAUER-BRU įrangą pasijus ir ekonominė nauda.
„Pieno kokybė neišvengiamai gerėja. Pirmiausiai dabar bus labai gerai valdomi mastitai. Mes ir anksčiau turėjome gerą separatorių, bet prieš įsigydami jį, nieko nežinojome apie BRU. Tiesiog guldėme karves ant separuoto mėšlo, o ir pati karvė guoliavietę užteršdavo. Tad pasižiūrėjus į šią problemą kompleksiškai, įrengus separatorių-pasterizatorių, karvių mastito atvejų ženkliai sumažėjo. Be to, ir pieno kokybė yra labai aukšta. Somatinių ląstelių vidurkiai pas mus neviršija 150. Tad mes somatines ląsteles skaičiuojame nebe tūkstančiais, kaip kiti. Rezultatus matome iš „Pieno tyrimų“ duomenų“, – pabrėžė O. Puronaitė.
Kaip veikia separatorius-pasterizatorius BAUER-BRU 400
Iš fermos skystas mėšlas pirmiausiai patenka į siurblinę, kur yra ir maždaug 90 kub. metrų prieduobė. Maišytuvai maišo skystą mėšlą, kuris siurblio pagalba keliolikos dešimčių metrų ilgio vamzdžiais atkeliauja iki jūrinio konteinerio. Būtent jame įrengtas BAUER-BRU 400 separatorius-pasterizatorius.
Separatorius valdomas per valdymo pultą, turintį interaktyvų ekraną. Šis valdymo blokas įrengtas visai šalia separatoriaus konteinerio, patogiame žmogui aukštyje.
Ekrane atsispindi slėgio, temperatūrų ir kiti rodikliai. Taip pat galima peržiūrėti ir visą separatoriaus-pasterizatoriaus veiklos istoriją, apimančią kad ir 30 dienų ar net pilną ataskaitą nuo jo paleidimo pradžios.
Išmaišytos srutos su mėšlu vamzdynu pakyla į separatoriaus-pasterizatoriaus įrengimus, kur po separavimo ir pasterizavimo transporterio pagalba sausa frakcija subyra į sandėliavimo patalpą. Dabar šiuo sausu, bekvapiu mėšlu galima drąsiai kreikti guoliavietes.
Kadangi separatorius palaiko tam tikrą temperatūrinį režimą, nuo 60 iki 70 laipsnių, tai po šios pasterizacijos, praktiškai visi mikroorganizmai žūsta. Lieka tik sausa masė. Bet kuris žmogus nustebtų, jog net delne pauosčius sausą mėšlo frakciją, dvoko nesijaučia.
„Iš 100 proc. skysto mėšlo, mes paimame 30 proc. tirštos frakcijos“, – separatoriaus išeigą patikslina UAB „InterAG“ direktorius U. Stančiauskas.
Aplinkosaugos požiūriu dirba itin tvariai
Po separavimo, skystos srutos nuteka į lagūną. „Vien separavimo dėka ūkiai srutų lagūnų tūrį gali sumažinti ne mažiau kaip 30 proc.“, – paaiškina U. Stančiauskas.
Jis rodo į bendrovės srutų lagūnas, kurios, jei įmonė neturėtų separatoriaus, po mėnesio ar dviejų, susidurtų su rimtomis aplinkosauginėmis problemomis.
Būtent didžioji dalis srutų lagūnų Lietuvoje yra atviros, kaip ir ŽŪB „Berčiūnai“, o šalyje galiojant itin griežtiems mėšlo ir srutų paskleidimo apribojimams, rezervuarai tiesiog persipildo.
„Svarbu tai, kad BAUER separatorių-pasterizatorių įrengti nėra sudėtinga. Jie valdomi itin paprastai, o nauda – neabejotina, – sako „InterAG“ direktorius U. Stančiauskas. – Šita technologija pagamina ne tik gerą kraiką, bet ir sumažina lagūnose srutų tūrį“.
ŽŪB „Berčiūnai“ direktoriaus pavaduotoja O. Puronaitė sako, kad ūkis dabar dirba ne tik tvariai gyvūnų gerovės, bet ir aplinkosaugos požiūriu.
Kaip teigia gamintojas, BAUER-BRU 400 separatorius-pasterizatorius atsipirks per maždaug 3,5 metų.
Mėšlas – tai auksas
Renginio metu susirinkusiesiems taip pat buvo pristatytos žemės ūkio technikos gamintojo "BAUER Group" įrangos naujovės, tiesiogiai darančios įtaką gyvulininkystės ūkių tvarumo didinimui.
Tarp jų ne tik separatoriai, bet ir srutų tolimojo paskleidimo įranga, įterpėjai, taip pat išmanios laistymo sistemos daržininkystės ūkiams.
Pasak "BAUER Group Polska" valdybos nario Michal Sobiesiak‘o, dauguma Lenkijos gyvulininkystės ūkių turi instaliavę separatorius.
„Juose separuotas kraikas naudojamas guoliavietėms kreikti, srutų tūriui lagūnose mažinti“, – sako Michal Sobiesiak‘as.
Pasak jo, tai nulėmė pirmiausiai siekis ūkininkauti tvariau, taip pat atitikti ES Žaliojo kurso tikslus ir valdžia žemdirbius tam skatina.
„Pagrindinis dalykas, kurį turėtų suprasti Lietuvos ūkininkai, tai nevertėtų apie mėšlą galvoti taip, lyg juo būtų norima kaip įmanoma greičiau atsikratyti. Mes siūlome mėšlą separuoti arba, dar geriau, jį dar ir pasterizuoti. Taip mes gyvuliui suteiksime daugiau sveikatos, o skystą mėšlo frakciją atiduosime dirvožemiui, įterpdami jį“, – kalbėjo M. Sobiesiak‘as.
BAUER technologija, anot M. Sobiesiak‘o, leidžia efektyviau, nei bet kada iki šiol, įterpti srutas į dirvožemį, jas transportuoti 8-12 kilometrų į laukus. „Juk įprastai skleidžiant srutas, o vėliau lėkščiuojant, mes prarandame apie 60 proc. mėšlo, kaip natūralios trąšos, savybių. Be to, visos BAUER Grupės šūkis yra „Mėšlas – tai auksas“, – reziumavo "BAUER Group Polska" valdybos narys Michal Sobiesiak‘as.
„InterAG: dar šiemet laukite gerų naujienų
UAB „InterAG“ direktoriaus Ugniaus Stančiausko paprašėme trumpai pakomentuoti, kaip ir kodėl artimiausiu metu gali modernizuotis ūkiai Lietuvoje.
Trumpai papasakokite, kas šiandien buvo pristatyta?
Pristatėme visos BAUER grupės produkciją, įrengimus. Palietėme tvarumo temą, taip pat pieno sektoriaus problemas, įskaitant reikalavimus, kurie nėra palankūs ūkininkams. Tie reikalavimai išmuša iš vėžių. Ir nors kai kurie ūkininkai nusivilia, aš žinau, kad žemdirbiai yra stiprūs ir dauguma nesustoja, eina tolyn.
Šiandien pristatėme BAUER grupės įrenginį – separatorių-pasterizatorių BAUER -BRU 400. Nors separatorių yra daug Lietuvoje, tai pirmasis toks separatorius ir pasterizatorius Baltijos šalyse. Jo pagrindinė esmė yra, kad suktųsi uždaras ciklas, kad karvei būtų suteikta daugiau sveikatingumo.
ŽŪB „Berčiūnai“ laikoma apie 600 karvių. Ar šie separatoriai gali būti pritaikyti mažesniems ūkiams?
Kalbant paprastai, tai kraiko gamykla. Ji skirta 400 karvių. Tai mažiausias galimas BAUER separatorius-pasterizatorius. Didžiausias įmanomas modelis yra skirtas per 2000 galvijų. O čia, kiek kalbėjau su ūkio vadovais, yra melžiama 500 karvių. Separatoriaus-pasterizatoriaus dėka karvių guoliavietės kreikiamos tris kartus per savaitę ir dar kažkiek kraiko lieka.
Kokie tolimesni „Inter AG“ planai?
Mes matome, kad yra ūkių, kurie mąsto apie investicijas, dirba moderniai. Manau, kad šių metų pabaigoje mes pristatysime dar įdomesnių projektų čia, Lietuvoje.
Plačiau apie UAB „Inter AG“ platinamą žemės ūkio techniką ir įrangą bei atstovaujamus kitus gamintojus sužinosite čia.
Tel. +370 672 82677







