VDI tyrimas dėl vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkio: nustatyti 6 pažeidimo atvejai

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr. "Canva" nuotr.

Valstybinė darbo inspekcija 2022 metais atliko 30 planinių patikrinimų dėl lygių galimybių ir nediskriminavimo principų laikymosi įmonėse, kuriose stebimas didžiausias moterų ir vyrų darbo užmokesčių atotrūkis. Tyrimų metu nustatyti 6 darbo teisės normų pažeidimai.

1 pažeidimas nustatytas dėl bendrųjų Darbo kodekso nuostatų nesilaikymo, 5 pažeidimai dėl darbo apmokėjimo sistemos nustatymo. Atsižvelgiant į tai, 5 patikrintoms įmonėms buvo teiktos rekomendacijos ir surašyti reikalavimai pašalinti nustatytus pažeidimus.

Patikrinimų metu pastebėta vyrų ir moterų pasiskirstymo atskiruose įmonių padaliniuose tendencija: moterys dominuoja klientų aptarnavimo sektoriuje, kuriame paprastai nustatytas žemiausias darbo užmokestis, o darbuotojų vyrų skaičius dažniausiai gerokai lenkia darbuotojų moterų skaičių informacinių technologijų ir inžinerijos padaliniuose, kuriuose numatyti vieni didžiausių darbo užmokesčių. Pastebėtina, kad darbo užmokesčio dydžiai toje pačioje įmonėje, atsižvelgiant į lyginamas pareigybes, gali skirtis net iki šešių kartų, pažymima pranešime.

VDI kancleris Šarūnas Orlavičius atkreipia dėmesį į Darbo kodekso reglamentavimą, kuriame nurodyta, kad darbdavys turi taikyti ir naudoti vienodus atrankos bei vertinimo kriterijus ir sąlygas, tačiau neįpareigoja patvirtinti darbuotojų atrankos, įdarbinimo ir darbuotojų darbo vertinimo kriterijų. Taigi jei nėra šie kriterijai įtvirtinti, gali rastis prielaidų subjektyviam konkretaus atvejo vertinimui ir diskriminacijai lyties ir kitais pagrindais.

Fiksuotas tik vienas atvejis, kai tikrintoje įmonėje nebuvo patvirtintos ir paskelbtos lygių galimybių politikos įgyvendinimo ir vykdymo priežiūros principų įgyvendinimo priemonės, kaip to reikalauja Darbo kodekso nuostatos. VDI kancleris pastebi, jog nepaisant to, kad absoliuti dauguma tikrintų įmonių yra pasitvirtinusios lygių galimybių politikos įgyvendinimo ir vykdymo priežiūros principų įgyvendinimo priemones, kaip tai numato Darbo kodekso nuostatos, tačiau tai padaryta gana formaliai, deklaratyviai įgyvendinant įstatymų normas, o tai kelia abejonių dėl šių priemonių praktinio efektyvumo.

Video