V. Putinas nori aptarti su R. T. Erdoganu susitarimą dėl ukrainietiškų grūdų

Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr. Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.

Kremlius penktadienį pranešė, kad prezidentas Vladimiras Putinas su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu) aptars svarbų susitarimą dėl grūdų eksporto iš Ukrainos, kurį Rusija ne kartą kritikavo.

Ukrainos, kuri yra viena didžiausių javų augintojų ir eksportuotojų pasaulyje, grūdų eksportas jūra buvo keliems mėnesiams užblokuotas dėl vasario gale prasidėjusios Rusijos karinės invazijos.

Eksporto blokada lėmė didelį pasaulinį maisto brangimą ir pakurstė nuogąstavimus dėl galinčio kilti bado, ypač neturtingiausiose šalyse.

Pagal Kyjivo ir Maskvos susitarimą, sudarytą liepą tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms ir Turkijai, rugpjūčio pradžioje buvo atnaujintas ukrainietiškų grūdų ir kitų maisto produktų bei trąšų eksportas per tris Juodosios jūros uostus.

Susitarimas, įpareigojęs Rusiją nutraukti Ukrainos uostų blokadą, nustatė kviečių ir kitų grūdų eksporto sąlygas.

Tačiau Rusija vis dažniau kritikuoja šį susitarimą, teigdama, kad dėl to nukentėjo jos eksportas. Šią savaitę V. Putinas pareiškė, kad didžioji dalis siuntų atkeliavo į Europą, o ne į neturtingas šalis, kuriose grūdų reikia labiausiai.

Ukrainos pareigūnai paneigė šį teiginį, o duomenys, kuriuos pagal susitarimą renka stebėsenos grupė, irgi neatspindi to V. Putino pareiškimo.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas penktadienį žurnalistams sakė, kad lyderių susitikimas dėl susitarimo yra „galimas ir būtinas“.

„Putino ir Erdogano pokalbis jau rengiamas ir, kaip tikimės, įvyks Samarkande“, – sakė D. Peskovas, turėdamas omenyje kitą savaitę Uzbekistane vyksiantį regioninį aukščiausiojo lygio susitikimą.

„Šio pokalbio labai reikia“, – pridūrė jis.

Penktadienį Rusijos užsienio reikalų viceministras Andrejus Rudenka žurnalistams sakė, kad bet koks susitarimo pratęsimas pasibaigus lapkričio terminui priklausys nuo to, „kaip bus įgyvendinami visi aspektai“.

„Deja, jis įgyvendinamas ne visai taip, kaip planuota“, – sakė jis.

„Antroji susitarimo dalis, t. y. rusiškų grūdų ir trąšų eksportas, deja, vis dar susiduria su sunkumais“, – sakė jis.

Video