Europoje bundantis paukščių gripas – rūpestis ir Lietuvos augintojams

Asociatyvi nuotrauka. Asociatyvi nuotrauka.

Šiais metais Europos šiaurinėje dalyje ir kaimyninėje Lenkijoje fiksuojant daugiau labai patogeniško paukščių gripo (LPPG) atvejų ir artėjant pavasarinei laukinių paukščių migracijai, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) perspėja kruopščiau laikytis biologinio saugumo priemonių bei išlikti budriems.

„Šiais metais Lietuvoje dar nenustatytas nei vienas Labai patogeniško paukščių gripo atvejis, kai tuo pat metu pernai jau turėjome du atvejus laukinėse gulbėse, tačiau grėsmė niekur nedingo. Atsižvelgiant į ligos plitimo grėsmę dėl artėjančios migracijos, rekomenduojama imtis biologinio saugumo ir priežiūros priemonių, nes užkratas turi tendenciją sparčiai plisti. Verta apriboti naminių ir laukinių paukščių kontaktą, saugoti pašarą nuo laukinių paukščių, laikytis asmens higienos – pas naminius paukščius eiti tik dėvint tam skirtus rūbus bei apavą. Taip pat svarbu stebėti kokios laukinių paukščių rūšys serga ir gaišta, o pastebėjus sergantį ar nugaišusį laukinį vandens paukštį, taip pat ir pastebėjus neįprastai padidėjusį naminių paukščių gaišimą - kuo skubiau pranešti artimiausiam VMVT teritoriniam departamentui arba telefonu 1879“, - ragina VMVT Skubios veiklos skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja-valstybinė veterinarijos inspektorė Jovita Beliak.

Pasak inspektorės, dabar liga sparčiai plinta kaimyninėje Lenkijoje. Vien per tris dienas vasarį nustatyti 6 LPPG protrūkiai  stambiuose paukščių ūkiuose, kuriuose buvo laikoma daugiau nei 77 tūkstančiai kalakutų ir  protrūkis ūkyje, kur nugaišinta 8140 ančių. Viso šiais metais kaimyninėje šalyje jau nustatyti 26 ligos protrūkiai laukiniuose paukščiuose ir 52 naminių paukščių ūkiuose, kuriuose sunaikinta beveik 900 tūkstančių paukščių. Daugiau nei pusė naminių paukščių protrūkių nustatyta Wielkopolskie vaivadijoje.

VMVT primena, kad paukščių gripas yra itin pavojinga ir greitai plintanti liga. 2021–2022 metais kilusi didelio patogeniškumo paukščių gripo (DPPG) epidemija yra didžiausia iki šiol stebėta Europoje. Iš viso užfiksuoti 3 573 laukinių paukščių, 187 nelaisvėje laikomų laukinių paukščių ir 2 467 naminių paukščių protrūkiai. Paveiktuose ūkiuose buvo sunaikinta 47,7 mln. naminių paukščių. DPPG viruso paplitimas precedento neturinčiu geografiniu mastu siekė nuo Svalbardo salų iki Pietų Portugalijos ir paveikė jau 37 Europos šalis.

Video