Putino agurkai: pigios daržovės iš Rusijos – Varšuvoje

Agurkai Lenkijoje. Agurkai Lenkijoje.

Dėl Ukrainos karo Rusijai taikoma daug ES sankcijų. Dabar Lenkijos turguose pasirodė pigios rusiškos daržovės. Kol kaimyninėje šalyje vyksta karas, lenkų prekeiviai perka rusiškas daržoves – rašo vokiškas portalas Berliner Zeitung straipsnyje “Putino agurkai”.

Nesvarbu, marinuoti ar švieži: agurkai yra populiarios daržovės ne tik tarp vokiečių. Lenkai taip pat mėgsta agurkus. Ypač, kai jie pigūs – tokie kaip rusiški. Stebina, kad tokių apskritai yra rinkoje, nes daugelis šalių pasitraukė iš verslo Rusijoje. Tačiau iš Broniszės kaimo didmeninės daržovių bazės Varšuvos priemiestyje į kitus Lenkijos miestus turgavietes dešimtys sunkvežimių veža pigius agurkus ir pomidorus iš Rusijos Federacijos.

Kalbant apie kainą, agurkai kainuoja 55 zlotus už 5 kilogramus (atitinka maždaug 11,69 eurų), o tai gerokai mažesnė už ES produktus, kurie pastaruoju metu vis brangsta. 

Iš esmės prekyba rusišku maistu yra leidžiama pagal dabartines ekonomines sankcijas. Europos Vadovų Tarybos pareiškime teigiama: „Produktams, visų pirma skirtiems žmonėms vartoti, netaikomi eksporto ir importo apribojimai“. Nepaisant taikomų baudžiamųjų priemonių, Rusijos gyventojams daroma žala turėtų būti kuo mažesnė.

Varšuvos miesto ribose esančio Broniszės kaimo didmeninėje prekyboje sukrautos vaisių ir daržovių dėžės iš viso pasaulio. Tarp jų akį greitai patraukia dėžutės kirilicos rašmenimis. Ten mėlynomis raidėmis parašyta “Gorkunov”. Greita paieška internete patvirtina: tai Rusijos įmonė. 

Infliacija: Vokietija kovoja su maisto kainomis

Dėl karo Ukrainoje daugelis Europos įmonių nusprendė visiškai nutraukti savo verslą Rusijoje. Pigioms daržovėms Lenkijos importuotojai gali padaryti išimtį. Rusijoje pirkti agurkai turi „visus reikiamus dokumentus, testus ir sertifikatus“, lenkų bulvariniam laikraščiui „Super-Express“ sakė prekiautojas.

Vokietijoje maisto kainos pastaruoju metu smarkiai išaugo. Už vieną agurką Hamburge teko pakloti iki 3,29 eurų už vienetą, kaip matyti iš naujausių ataskaitų. 

Yra įvairių smarkaus brangimo priežasčių, ypač vaisių ir daržovių. Viena vertus, ūkininkai vis dar kovoja su smarkiai išaugusiomis energijos sąnaudomis. Ifo ekonomikos institutas taip pat neseniai pranešė apie pristatymo kliūtis ir kainų karus tarp gamintojų ir mažmenininkų. Galų gale vartotojai moka papildomą mokestį.

Video