Sartų regioniniame parke jau pasirodė pirmieji ypač reti grybai

Paprastieji taukiai. D. Norkūnienės nuotr. Paprastieji taukiai. D. Norkūnienės nuotr.

Sartų regioniniame parke jau pasirodė pirmieji ypatingi grybai – šio parko pasididžiavimas. Ne, ne bobausiai ir net nevalgomi, bet juos surasti ir pamatyti norėtų daugelis besidominčiųjų saugomomis rūšimis. Šie grybai ypatingi – ne tik saugomi, kaip daugelis kitų retų grybų, bet įrašyti į griežtai saugomų rūšių sąrašą.

Paprastieji taukiai (Sarcosoma globosum) – išskirtinės išvaizdos ir biologijos grybai. Jų vaisiakūniai vienamečiai, bet gali išdygti ir vėlyvą rudenį, ar žiemos pradžioje, išlaukti žiemą po sniego danga ir baigiantis žiemai augti toliau. Vis dėlto masinis taukių dygimas yra dabar, nutirpus paskutiniam sniegui. Jei bus palankūs orai, šios „statinaitės“ išliks ir iki gegužės pabaigos.

Dar prieš 60 metų taukiai buvo dažni vakarinėje ir vidurio Lietuvoje, vėliau daugiau kaip 30 metų buvo visai nebeaptinkami. Tik 2008 metais taukiai vėl rastis ir šiuo metu mūsų šalyje žinoma daugiau kaip 30 radaviečių, tačiau visos jos telkiasi vidurio ir Rytų Lietuvoje. Beveik trečdalis radaviečių yra Sartų regioniniame parke, Antazavės šile ir Ilgašilio miške.

Daiva Norkūnienė, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vyr. specialistė, ekologė.

Video