Ekspertai perspėja: artėja erkių įkandimų ir jų platinamų ligų pikas

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Pamažu prasidedant grybavimo sezonui, gyventojai raginami pasisaugoti erkių, nes būtent liepos pabaigoje ir visą rugpjūčio mėnesį kasmet fiksuojamas erkių platinamų ligų susirgimų pikas. „Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad praėjusiais metais erkių įkandimų buvo fiksuota 15 proc. daugiau nei prieš tai buvusiais metais. Šiemet gyventojams jau kompensuota daugiau nei 70 tūkst. eurų suma erkių įkandimų susirgimams gydyti.

Lietuvoje klimato sąlygos yra naudingos veistis erkėms – jos gali išgyventi net ir žiemą, panirusios į ramybės būseną. Todėl rizika užsikrėsti jų platinamomis ligomis išlieka visus metus. Vis dėlto, draudimo bendrovės duomenys rodo, kad žmonių, besikreipiančių dėl erkių platinamų ligų, gausiausia būna liepos pabaigoje ir rugpjūčio mėnesį.

Šis laikotarpis yra itin pavojingas dėl keleto priežasčių. Visų pirma, erkės gerai jaučiasi, kai yra šilumos ir lietaus, tuo metu jos būna itin aktyvios. Be to, šiuo metų laiku šalies miškuose galime sutikti ir daug grybautojų, uogautojų, poilsiautojai leidžia laiką prie ežerų, upių ir pajūryje.

2021 metais, kai dėl pandemijos žmonės sąmoningai rinkosi daugiau laiko leisti Lietuvos miškuose, pajūryje, erkių platinamų ligų gydymui draudikai kompensavo beveik 200 tūkst. eurų. Per visus praėjusius metus tuo pačiu tikslu kompensuota daugiau nei 230 tūkst. eurų suma. Šiemet per pirmus šešis mėnesius jau išmokėta daugiau nei 70 tūkst. eurų gydymo išlaidoms padengti.

Serga ir jauni, ir pagyvenę

Žvelgiant į atskiras amžiaus grupes, dažniausiai erkių platinamomis ligomis suserga 50-60 metų žmonės.

Šio amžiaus žmonės sudaro 25 proc. visų gyventojų, susirgusių Laimo liga, erkiniu encefalitu ar kitomis erkių platinamomis ligomis. 21 proc. sudaro 60-70 metų žmonės, taip pat nemažą dalį – 15 proc. – sudaro žmonės nuo 40 iki 50 metų amžiaus. Gali būti, kad vyresnio amžiaus žmonės suserga dažniau, nes rečiau yra pasiskiepiję, daugiau laiko leidžia gamtoje – grybauja, uogauja.

Kaip pastebi ekspertai, svarbu atkreipti dėmesį, kad net 10 proc. sergančiųjų sudaro jauniausi gyventojai iki 20 metų. Todėl būtina atkreipti suaugusiųjų dėmesį, kad šie atsakingai žvelgtų į erkių platinamas ligas bei pasirūpintų nepilnamečių ir jaunuolių sveikata.

Nors veiksmingos vakcinos nuo Laimo ligos nėra ir jai imunitetas neįgyjamas, tačiau pasiskiepyti nuo kitos labai dažnai aptinkamos erkių platinamos ligos − erkinio encefalito − skatinama kiekvieną gyventoją. 

Erkės siaučia ir mieste ar pajūryje

Svarbu atkreipti dėmesį, kad erkės aktyvios ir jų platinamomis ligomis galima užsikrėsti ne tik vaikštant po miškus ar iškylaujant gamtoje. 

Yra fiksuojama daug nemalonių atvejų, kai miesto gyventojai pasakoja, kad erkė įsisiurbė tiesiog vedžiojant šunį parke ar poilsiaujant Lietuvos pajūryje, nes erkės paplitusios absoliučiai visuose šalies regionuose.

Kai įsisiurbia erkė, vienu metu galima susirgti net keliomis ligomis, tačiau populiariausios ir pavojingiausios – erkinis encefalitas ir Laimo liga.

Planuojantiems eiti į mišką grybauti, uogauti ar tiesiog poilsiauti gamtoje, siūloma naudoti repelentus, kurie šiuos parazitus šiek tiek atbaido. Rengtis reiktų šviesiau, kad būtų lengviau pastebėti erkes, joms dar nespėjus įsisiurbti į odą.

Video