Kokio medaus derliaus sulauksime šiemet?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Žemės ūkio rūmuose (ŽŪR) pakvipo medumi. Edukacijoje  „Medunešis 2023“ išsuktas ne tik pirmasis pavasarinis medus, bet patyręs bitininkas – konsultantas pasidalijo ir žiniomis, kaip reikia iš avilių saugiai išimti korius, sukti medų, ir kokio medaus derliaus galime tikėtis šiemet.

Tarpukaryje pastatytas (1929 m.) ŽŪR pastatas stovi judrioje ir vaizdingoje Kauno vietoje – K.Donelaičio ir Parodos gatvių sankirtoje. Vieta turtinga ne tik istoriniu palikimu, bet ir parkais, gėlynais. Dėl to, prieš trejus metus, ŽŪR teritorijoje buvo įkurdinti du aviliai su bitutėmis, kurios neša medų iš miesto želdynų. Taigi šiais metais pirmą kartą buvo patikrintas ir suskaičiuotas ŽŪR bitučių suneštas derlius. Galime pasidžiaugti, kad bitutės sunešė net 50 kg medaus.

Avilius prižiūrintis patyręs bitininkas, ŽŪR konsultantas Juozas Jankauskas prieš ruošdamasis eiti pas bites vienoje rankoje laiko dūminę, kitoje – spietinę, dėžę koriams sukrauti. Aplink dūzgiant tūkstančiams bičių, Juozas pilnus medaus korius krovė į dėžes ir skubiai nešė į vidų. Vėliau specialiomis atakiavimo šakutėmis pašalino vašką. Bemaž paskutinis ir labai atsakingas žingsnis – į medsukį sudėti korius su subrandintu medumi ir pradėti juos sukti. „Pirmuosius sūkius reikia padaryti labai palengva, kad nesulaužytume korių, – patarė J. Jankauskas. – Padarius kelis ratus, korius reikia apsukti pusėmis ir vėl sukti. Taip pamažu koriai lengvėja, o tada šį procesą galima ir pagreitinti.“

Šiemet pavasaris buvo gana permainingas, lydėtas sausros ir vėsos, todėl ir bitėms darbuotis buvo kiek sunkiau. Išsuktas medus buvo itin šviesus ir tikrai neįprastai tirštas. Vis tik J. Jankauskas nusiteikęs optimistiškai. Nors jis pripažįsta, kad prognozės – nedėkingas užsiėmimas, jis mano, kad šiemet medaus derlius bus dosnus. Jo ilgamečiai stebėjimai rodo, kad net ir esant sausoms vasaroms bitės triūsdamos laukuose medaus prineša iš tiesų nemažai. „Kiek girdžiu iš aplinkinių bičiulių, jie pavasarinio medaus tikrai turi nemažai. O kaip bus vėliau – kaip Dievas duos“, – šypteli buvęs Kauno bitininkų draugijos pirmininkas, ŽŪR konsultantas J. Jankauskas.

Pasiteiravus ar šiemet medaus kainos gali kilti, jis tikina, kad medus taip stipriai nebrangsta kaip kiti maisto produktai. Didmeninėje prekyboje medaus kaina tesiekia 2,5 eur/kg, o turgavietėse bitininkai už tokį pat kiekį medaus prašo maždaug 7 Eur.

Žemės ūkio rūmų informacija

Žemės ūkio rūmai

Panašūs straipsniai

Video