Estijos vyriausybė pritarė „limonado mokesčiui“

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Estijos vyriausybė ketvirtadienį patvirtino įstatymo projektą dėl saldintų gėrimų mokesčio arba vadinamojo „limonado mokesčio“.

„Šiuo mokesčiu siekiama gerinti visuomenės sveikatos būklę, skatinant gyventojus vartoti gėrimus, kuriuose yra mažiau arba visai nėra cukraus ar saldiklių“, – po vyriausybės posėdžio kalbėjo premjerė Kaja Kallas.

Mokesčio tarifai priklausys nuo cukraus kiekio produkte ir saldiklių panaudojimo – bus apmokestinami gėrimai, kurių šimte mililitrų yra ne mažiau kaip penki gramai cukraus, taip pat visi saldiklių turintys gėrimai.

Numatytas mokesčio dydis atveju, kai šis rodiklis yra 5-8 gramai - 0,15 euro už litrą, o daugiau kaip 8 gramai – 0,45 euro už litrą. Gėrimai, kurių gamybai buvo panaudotas saldiklis arba saldiklis kartu su cukrumi, bet cukraus – ne daugiau kaip penki gramai šimte mililitrų, bus apmokestinami 0,15 euro už litrą tarifu, nepriklausomai nuo saldiklio koncentracijos.

Įstatymo projektas taip pat numato, kad skysčiai, naudojami kaip maisto priedai, nelaikomi saldintais gėrimais. Šis mokestis taip pat nebus taikomas vaisių, uogų ir daržovių sultims, į kurias nepridėta cukraus ar saldiklio, pienui ir jo produktams, taip pat augalinės kilmės gėrimams, vartojamiems kaip pieno produktų pakaitalai.

Įstatymas įsigaliotų nuo 2026-ųjų, jį priėmus parlamentui.

Video