„Copernicus“: balandis buvo šilčiausias pasaulyje nuo stebėjimų pradžios

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Praėjęs balandis buvo šilčiausias pasaulyje nuo stebėjimų pradžios. Be to, tai buvo pirmas balandis, kai globali vidutinė temperatūra viršijo 15 laipsnių, rodo ES klimato kaitos tarnybos „Copernicus“ duomenys.

Pasak „Copernicus“ direktoriaus Carlo Buontempo, dėl didėjančios šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracijos „globali temperatūra toliau judės naujų rekordinių verčių kryptimi“.

Vidutinė oro temperatūra žemės paviršiuje balandį siekė 15,03 laipsnio ir buvo 0,67 laipsnio aukštesnė už 1991–2020 m. balandžio vidurkį, trečiadienį pranešė „Copernicus“. Europoje balandis buvo net 1,49 laipsnio šiltesnis. Tai nėra netikėta: Europos aplinkos agentūros (EEA) duomenimis, Europa iš visų žemynų šyla greičiausiai.

Lyginant su 1850–1900 metų – priešindusriniu – laikotarpiu, balandis pasaulyje buvo 1,58 laipsnio šiltesnis. Globali vidutinė praėjusių 12 mėnesių (nuo 2023 m. gegužės iki 2024 m. balandžio) temperatūra yra aukščiausia nuo stebėjimų pradžios ir 1,61 laipsnio viršija ikipramoninį vidurkį.

Copernicus“ klimato kaitos tarnyba reguliariai skelbia duomenis apie Žemės paviršiaus temperatūrą. Duomenys grindžiami kompiuterine analize, į kurią įtraukti matavimai, atlikti iš palydovų, laivų, lėktuvų ir meteorologijos stočių visame pasaulyje.

Video