Naujoviškas derliaus nuėmimo būdas gali sumažinti herbicidų naudojimą

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kartu su pasėliais augančios laukinės žolės, tokios kaip aguonos ir rugiagėlės, dabar mūsų laukuose yra retas reiškinys. Tačiau netrukus tai gali pasikeisti, nes naujoviškas kombainų derliaus nuėmimo būdas gali sumažinti herbicidų naudojimą ir kartu skatinti biologinę įvairovę. Tai sukūrė Gyseno Justuso Liebigo universiteto (JLU) mokslininkai.

Kūlimo metu atskiriamos kartu augančių piktžolių sėklos

Naujoviška kombainų technologija, grūdų derliaus nuėmimo metu, leidžia piktžolių sėklos nuo pelų atskirti specialiais pūstuvais ir sieteliais. Tada sėklos atskirai surenkamos į konteinerį. Taip piktžolių sėklos negrįžta į lauką. Po to jas galima sėti gėlių juostose lauko pakraštyje.

JLU mokslininkai išbandė šį metodą. Jie toliau tobulina savo išradimą, kartu su įvairiais partneriais, dalyvaudami projekte „Tvarių kombainų technologijų kūrimas ekologiniam ūkininkavimui Heseno žemėje". Heseno žemė, vykdydama ekologinės gamybos veiksmų planą, 2023-2026 m. projektui finansuoti skiria apie 655 000 eurų.

Sumažinti piktžolių naštą, skatinti biologinę įvairovę

JLU profesorius Raineris Waldhardtas mano, kad ilgalaikėje perspektyvoje, nuoseklus piktžolių sėklų šalinimas nuimant derlių kombainais, galėtų sumažinti piktžoles ariamoje žemėje. Tai svarbu, nes įprastinėje žemdirbystėje atsinaujinančios piktžolės paprastai kontroliuojamos herbicidais. 

Be darbo jėgos ir išlaidų, susijusių su pesticidų naudojimu, toks apdorojimas ilgainiui kenkia dirvožemiui, taip pat užteršia požeminį vandenį, auginamus maisto produktus ir biologinę įvairovę.

Toliau optimizuojama nauja kombainų technologija

2019-2022 m. kartu su Marburgo-Biedenkopfo rajonu ir devyniais šio regiono ūkininkais buvo kuriamas piktžolių sėklų surinkimo technologijos prototipas. Ją toliau tobulina Bingeno taikomųjų mokslų universiteto ir Hohenheimo universiteto žemės ūkio inžinieriai. Šiuo prototipu gali būti modernizuojami kombainai. 

Dabar mokslininkai renka populiacinius-ekologinius duomenis apie lydinčiąją lauko florą ir jos dinamiką. Jų tyrimai atliekami ekologiškai dirbamoje ariamoje žemėje Heseno apskrityje. Taip pat optimizuojama nauja kombainų technologija, kuri kūlimo metu leis atskirti piktžolių sėklas.

Norėdami komentuoti prisijunkite

Video