K. Navickas susitiko su Moldovos žemės ūkio ir maisto pramonės ministru

Susitikimo akimirka. ŽŪM nuotr. Susitikimo akimirka. ŽŪM nuotr.

Siekdama semtis Lietuvos patirties žemės ūkio srityje stojant į Europos Sąjungą (ES), Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) lankėsi Moldovos žemės ūkio ir maisto pramonės ministro ir Ministro Pirmininko pavaduotojo Vladimir Bolea vadovaujama delegacija. Ši šalis rudenį kartu su prezidento rinkimais rengs ir referendumą  dėl stojimo į ES, tad Lietuvos pagalba Moldovai buvo ir yra ypač svarbi.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas išreiškė palaikymą Moldovos eurointegraciniams siekiams, pasak jo, Lietuva vertina šios valstybės pažangą įgyvendinant Europos Komisijos deoligarchizacijos ir antikorupcijos rekomendacijas ir siekia, kad realios derybos, tarpvyriausybinės konferencijos posėdžiai su Moldova (ir Ukraina) įvyktų kuo greičiau.

„Ministre, bičiuli, tikrai gera matyti jus ir jūsų delegaciją Lietuvoje. Tikimės sprendimų Europos Vadovų Taryboje, žinoma, ir palankių rinkimų į Europos Parlamentą rezultatų. Mes tikrai džiaugiamės ir sveikiname Moldovos Respubliką tapus kandidate į ES ir taip pat džiaugiamės, kad jūs pasirinkote Lietuvą kaip partnerę, kuri padės jūsų eurointegracijos kelyje. Esame visada pasirengę dalintis savo Europos integracijos patirtimi su Moldovos kolegomis“, - sveikindamas ministrą, kurį vadina bičiuliu, sakė Lietuvos žemės ūkio ministras.

„Esu labai laimingas būti čia, tarp mūsų šalių susiklostė labai geri tarpinstitucinio bendradarbiavimo ryšiai, tai – bendro darbo ir pasidalijimo žiniomis rezultatas. Jaučiame visišką jūsų palaikymą, o patirtis ir žinios yra neįkainojami, todėl esame labai dėkingi“, - kalbėjo Moldovos ministras V. Bolea.

Jis pabrėžė, kad Moldova supranta, jog siekdama rezultatų turi stengtis labiau, o jei ir yra lėtesnių procesų, siekia, kad jie būtų spartesni, todėl lanko įvairias valstybes, semiasi patirties ir žinių, kad įvairių institucijų apmokymo procesas būtų kuo greitesnis ir sklandesnis.

„Mes siekiame būti kaip jūs, todėl dar turime kur stiebtis ir ko siekti“, - sakė Moldovos ministras, nemažai dėmesio skyręs informacijai apie antikorupcines veiklas šalyje, aktyviai besirengiančiai stoti į ES. „Korupcija yra mūsų visuomenės vėžys, su kuriuo kovojame. Tai sunkiausia mūsų kova, bet esame įsitikinę, kad pasieksime savo tikslus“.

Kalbėdamas apie Lietuvos žemės ūkio sektorių ir jo pasiekimus, ministras K. Navickas pabrėžė, kad žemės ūkio verslas jau suvokė, jog išlikti rinkoje padeda efektyvumas. Jis papasakojo apie sektoriaus prioritetus, su kokiais sunkumais gali susidurti Moldova, vykdydama reformas žemės ūkio srityje.

Susitikime dalyvavę Valstybinės maisto ir veterinarijos, Valstybinės augalininkystės tarnybos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros prie ŽŪM atstovai pasidžiaugė sklandžiu, ilgamečiu dvišaliu tarpinstituciniu bendradarbiavimu ir pabrėžė, kad yra visada pasirengę padėti, dalytis patirtimi ir žiniomis.

Dvišalė prekyba

2023 m. žemės ūkio ir maisto prekių eksportas į Moldovą sudarė 8,3 mln. eurų (6,3 proc. mažiau nei 2022 m. ). Eksporto struktūroje pagal šalis ji buvo 70 vietoje iš 157 eksporto partnerių.

Importas iš Moldovos 2023 m. sudarė 7,7 mln. eurų (25.3 proc. daugiau nei 2022 m.), importo struktūroje pagal šalis MD buvo 43 vietoje iš 134 šalių.

Į Moldovą daugiausia eksportuojama tabako gaminių, salyklinio alaus, duonos ir pyrago gaminių, sūrių, paruoštų arba konservuotų gaminių iš žuvų, ikrų ir ikrų pakaitalų, šokolado ir kitų maisto produktų, turinčių kakavos.

Iš Moldovos daugiausia importuojama saulėgrąžų sėklų, linų sėmenų, vyno, vynuogių misos, spiritinių gėrimų, aliejinių kultūrų sėklų, abrikosų, vyšnių, persikų, slyvų, vynuogių, riešutų.

Žemės ūkio ministerija

Video