Šiaulių rajono ūkininkai sulaukė palaikymo iš kitų žemdirbių, bet ne iš valdininkų (papildytas)

Šiaulių rajono ūkininkai. Gedimino Stanišausko nuotr Šiaulių rajono ūkininkai. Gedimino Stanišausko nuotr

Antradienį nuo ryto Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos tarnautojai, po Lietuvos automobilių kelių direkcijos pranešimų, pradėjo surašinėti pažeidimų protokolus ūkininkams, kurie nesilaikė sanitarinių atstumų tarp kelių direkcijai priklausančių kelių ir pasėlių.

„Agrobitė“ jau anksčiau pranešė, kad tokie reidai prasidėjo tik neseniai, nors pati kelių direkcija nesilaiko įsipareigojimų prižiūrėti pakeles, jas šienauti ar kitaip tvarkyti pagal galiojančius teisės aktus.

Problemą iškėlęs Šiaulių rajono ūkininkas Jan Udo Sparenborg‘as sakė, kad po paviešintos informacijos į pagalbą Šiaulių krašto ūkininkams atskubėjo ir Kėdainių ir Kelmės rajonų žemdirbiai.

Tuo tarpu už valstybinių kelių plėtrą ir priežiūrą atsakinga įmonė „Via Lietuva“ siekia apsiginti. Išplatintame pranešime įmonė teigia, kad prie valstybinės reikšmės kelių esantys dirbamos žemės plotai, priklausantys ūkininkams ar žemės ūkio bendrovėms, yra užsėjami pažeidžiant jiems priklausančių žemės sklypų ribas, t. y. dalis kelio juostos yra užariama ir apsėjama. „Tokia ūkininkų veikla ne tik daro žalą kelių infrastruktūrai, bet svarbiausia – kelia pavojų eismo saugumui”, - rašoma pranešime.

Kaip nurodo įmonė „Via Lietuva“, kelio juostoje per arti šalia kelio važiuojamosios dalies augantys pasėliai blogina matomumą kelio vingiuose, dėl to vairuotojams sunkiau pastebėti kitus automobilius sankryžose, taip pat sudėtingiau pamatyti ir sureaguoti į iššokančius ant kelio laukinius gyvūnus.

Taip pat užariami griovai, sugadinamos pralaidos, nuovažos ir kita valstybinės reikšmės kelių infrastruktūra. Prasta važiuojamosios dalies būklė sukelia nepatogumų vairuotojams – gadinami automobiliai, tai gali tapti ir eismo įvykių priežastimi.

Ūkininkai vis dažniau skundžiasi, kad gauna šimtus eurų siekiančias baudas, tačiau sprendimų ir palaikymo iš valdininkų nesulaukia. Į tokius skundus buvo sureaguota. Antradienį į surengtą susitikimą atvyko Šiaulių, Kelmės ir Kėdainių rajonų ūkininkai. Diskusijoje su žemdirbiais dalyvavo ir AB „Kelių priežiūra". „Via Lietuva“ atstovas neatvyko, nors buvo žadėta, kad jis atvyks. Lietuvos ūkininkų sąjunga liepos 10 d. (trečiadienį) rengia posėdį, kuriame bus nagrinėjama sanitarinių atstumų tarp kelių ir pasėlių problema. Ketinama surašyti oficialų pareiškimą valstybinėms institucijoms, kad problema būtų sprendžiama jau valstybiniu lygiu, nes patys ūkininkai neketina šio klausimo palikti nuošaly.

Atsižvelgdami į nepasitenkinimą, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos tarnautojai tikrino ūkininko Jan Udo Sparenborg'o vieną iš sklypų ir jame pažeidimų nenustatė. Tikrinti ir kiti šalia esantys, kaimyninių ūkių sklypai, ten pažeidimų rasta. Tačiau Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovai patikino, kad artimiausiu laikotarpiu baudų ūkininkams neskirs ir duos laiko ištaisyti klaidas. Tarkim, jei grikiai buvo pasėti iki pat kelio ribos, bus galima ribas pažeidžiančius pasėlius panaikinti.

Video