Ispanijos virtuvės įvairovė: vytinti gaminiai ir jų populiarumo paslaptys

Ispaniški kroketai Ispaniški kroketai

Ispanija garsėja ne tik įspūdingu kraštovaizdžiu ir turtinga kultūra, bet ir įvairialype virtuve. Nors dažnai ši šalis pirmiausia asocijuojasi su šviežiais jūrų gėrybių patiekalais, tačiau Ispanijos kulinarija toli gražu tuo neapsiriboja. Vienas iš itin populiarių ir mėgstamų patiekalų tipų – vytinti gaminiai, ypač garsieji vytinti kumpiai ir dešros. 

Ispaniškos vytinimo tradicijos

Vytintų gaminių tradicijos Ispanijoje siekia šimtmečius ir yra giliai įsišaknijusios šalies kulinarinėje istorijoje. Šis procesas buvo išvystytas siekiant ilgai išlaikyti maistą šiltuose ir sausuose klimato sąlygose, be šiuolaikinių šaldymo galimybių. Todėl vytinimo procesas Ispanijos kalnuose tapo natūraliu konservavimo būdu.

Vytintų gaminių populiarumą lemia ne vien ilgaamžės tradicijos, bet ir unikalus skonis bei tekstūra. Ispanijoje griežtai kontroliuojamas vytinimo procesas, kad būtų užtikrinta aukščiausia kokybė ir saugumas. Be to, vytinti gaminiai puikiai tinka tiek kasdieniam, tiek šventiniam stalui, juos lengva transportuoti ir laikyti.

Ispaniški kumpiai

Kalbant apie vytintus gaminius, negalima nepaminėti „jamon“ – vytinto kiaulienos kumpio, kuris yra ne tik kulinarinis, bet ir kultūrinis Ispanijos simbolis. Yra dvi pagrindinės jo rūšys: „Jamon Serrano“ ir „Jamon Iberico“. Pirmasis gaminamas iš baltųjų kiaulių, auginamų kalnų regione, o antrasis – iš juodųjų Iberijos pusiasalio kiaulių, dažnai šeriamų ąžuolo gilėmis, o tai suteikia dar subtilesnį skonį ir išskirtinę kokybę.

Ispaniškų kumpių gamybos procesas – ilgas ir reikalaujantis didelio kruopštumo. Kumpiai yra sūdomi, kad būtų pašalinta drėgmė, tada kabinami vytinti. Šis procesas gali trukti nuo kelių mėnesių iki kelių metų.

Ispaniškų dešrų įvairovė

Be vytintų kumpių, Ispanijoje itin populiarios įvairios vytintos dešros, tokios kaip „chorizo“ ir „salchichon“. Tradicinės ispaniškos „chorizo“ dešros kilmė yra primityvi, nes glaudžiai susijusi su kiaulių skerdimu – viena iš tradicinių gastronominių ir kultūrinių švenčių ir net religinių tradicijų kaimo visuomenėje, kurios metu šeimos apsirūpindavo mėsos atsargomis visiems metams.

Ši dešra gaminama iš maltos kiaulienos, sumaišytos su paprikos prieskoniais, kurie suteikia ryškiai raudoną spalvą ir išskirtinį skonį. Tuo tarpu „salchichon“ gaminama iš smulkiai pjaustytos kiaulienos, pagardintos pipirais ir kitais prieskoniais, suteikiančiais švelnų, tačiau intensyvų skonį.

Kviečiame pasigaminti ir išmėginti pirštus apsilaižyti priversiančius ispaniškus kroketus su „chorizo“ dešra.

40 kroketų pagaminti reikės:

1 l pieno;

120 g chorizo dešros;

100 g miltų;

100 g sviesto;

1 didelio svogūno;

Druskos, pipirų ir muskato riešuto.

Apvalkalui:

Džiūvėsėlių;

3 kiaušinių;

Aliejus kepimui.

Gaminimas:

Svogūną supjaustykite labai smulkiais gabalėliais ir pakepinkite keptuvėje su sviestu. Suberkite smulkiai supjaustytą chorizo, o kai pradės įgauti rausvą spalvą, suberkite miltus ir išmaišykite.

Maišykite tol, kol pradės virti, ir po truputį pilkite pieną. Įberkite druskos, pipirų ir muskato riešuto. Kai bešamelio padažas sutirštės, palikite jį atvėsti ir sutvirtėti. Vėliau įdėkite į šaldytuvą ir laikyte apie 8 valandas.

Suformuokite pailgus rutuliukus ir apvoliokite džiūvėsėliuose, plaktame kiaušinyje ir vėl džiūvėsėliuose. Kepkite dideliame kiekyje įkaitinto aliejaus. Skanaus!

Video