Mokėsi kaip valdyti bičių ligas

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Prasidėjus aktyvios bitininkystės sezonui, jau visai netrukus bitininkai trauks pirmuosius šiemet medaus pilnus korius. Vasaros pirmąją dieną, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyriausiasis veterinarijos gydytojas – valstybinis veterinarijos inspektorius, bičių srities ekspertas bei bitininkas Antanas Paliutis, organizavo mokymus „Bičių užkrečiamosios ligos“. Mokymai buvo skirti VMVT inspektoriams atsakingiems už bičių užkrečiamųjų ligų valstybinę veterinarinę kontrolę.  

“Darbščiųjų bitučių neaplenkia bėdos  – siaučiančios ligos, neatsakingas augalų apsaugos priemonių naudojimas kelia bitėms didelę riziką. Bites apsaugoti - pirmiausia jų laikytojo pareiga, jis privalo bičių šeimas registruoti, dalyvauti sistemoje padedančioje gauti išansktinę informaciją apie pasėlių purškimus.  Tačiau, jeigu vis dėl to bitininką ištinka nelaimė ir jo bitės žūsta, VMVT inspektoriai padeda išsiaiškinti to priežastį. Inspektoriams, akcentavome, kad tiriant bičių žuvimo atvejus ir siekiant išsiaiškinti priežastis, esminis momentas -  teisingai paimti mėginius iš kritusių bičių, bičių korių ir šeimų. Nuo mėginio paėmimo ir pristatyto tyrimui priklauso rezultatų patikimumas. Su specialistais taip pat kalbėjome apie teisės aktų reikalavimus ir taisykles bitynams ir jų savininkams - labai svarbu jiems tai aiškinti kuo lengvesne ir suprantamesne kalba, kad šie galėtų juos aiškiai suprasti ir vadovautis. Iš patirties žinau - savo bitėms, avilių priežiūrai, medaus ruošimui bitininkas nori skirti kuo daugiau savo laiko, neretai tai taip pat daugelio mėgstamas hobis ar net meditacija, tad pagalba gilinantis ir stengiantis suprasti sudėtingas įstatymų vingrybes jiems yra labai vertinga,“ - pasakojo A. Paliutis 

Savo ilgametę patirtį  A. Paliutis specialistams pasakojo veikiančiame bityne Kupiškio raj., kuriame jis aiškino kokios ligomis bitės gali susirgti ir kodėl, ligų gydymo profilaktiką, demonstravo kaip atpažinti bičių užkrečiamąsias ligas jų šeimose. Mokymų metu Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) Virusologinių tyrimų skyriaus specialistė Paulina Amšiejūtė Graziani pasakojo apie NMVRVI atlikto tyrimo rezultatus, kuriais buvo išsiaiškinta apie šiuo metu Lietuvoje pasireiškiančias virusines bičių ligas ir jų sukėlėjus, kas juos platina ir kaip bitininkams apsaugoti savo bites nuo susirgimų. Mokymuose dalyvavo ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvūnų reprodukcijos laboratorijos vadovė, lektorė Dr. Neringa Sutkevičienė su studentais. 

Video