Drėgna žiema gali sumažinti JK apsirūpinimą maistu beveik 10 proc.

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Naujoje analizėje įspėjama, kad JK maisto produktų gamyba gali sumažėti beveik dešimtadaliu, nes ūkininkai visoje šalyje nukentėjo nuo vienos drėgniausių žiemų per visą istoriją, rašo Farminguk.com.

Apskaičiuota, kad dėl prognozuojamo pagrindinių lauko kultūrų sumažėjimo dėl mažesnio pasėlių ploto ir prasto derliaus, vertinant pagal apimtį, 8 % sumažės Jungtinės Karalystės apsirūpinimas maistu visuose ūkininkavimo sektoriuose.

Tai reiškia, kad Jungtinė Karalystė gali tapti priklausoma nuo kitų šalių. Ji turės įsivežti trečdalį reikalingų kviečių, o savarankiškas apsirūpinimas kviečiais tuo pačiu laikotarpiu sumažės nuo 92 % iki 68 %.

Dirvožemiai buvo apsemti, o daugelis laukų didžiąją žiemos dalį buvo užtvindyti, todėl daugelis ūkininkų negalėjo užauginti pasėlių. Klimatologai įspėja, kad šiltesnės ir drėgnesnės žiemos bus vis dažnesnės, todėl klimato kaita kelia nemažai iššūkių.  

Ši analizė atlikta tuo metu, kai Ministras Pirmininkas Rishi Sunakas šią savaitę Dauningo gatvėje priima ūkininkus ir jų atstovus į aukščiausiojo lygio susitikimą „Nuo ūkio iki stalo".

Tačiau ECIU žemės analitikas Tomas Lancasteris teigė, kad ūkininkams reikia didesnės vyriausybės paramos, kad jie galėtų efektyviau susidoroti su ekstremaliomis klimato sąlygomis.

„2021 m. vyriausybė įspėjo, kad klimato kaita yra didžiausia vidutinės trukmės ir ilgalaikė grėsmė mūsų apsirūpinimui maistu", - pridūrė jis. „Ši analizė rodo, kad tai didžiausia grėsmė dabar, o ne kažkur tolimoje ateityje."

Ataskaitoje apskaičiuota, kad, palyginti su vidutine 2018-2022 m. produkcija, sumažėjus savarankiškam apsirūpinimui kviečiais, jų importas gali padidėti nuo 1,9 mln. tonų iki 4,8 mln. tonų.

Jungtinės Karalystės miltų malūnai įspėjo, kad aukštesnės rūšies malimo kviečių derlius gali sumažėti net 40 %, todėl gali kilti duonos ir kitų kepinių kainos.

Nors avižų ir miežių pakaks dėl numatytų didesnių pavasarinės sėjos plotų, manoma, kad 2018-2022 m. apsirūpinimas rapsais sumažės iki istoriškai žemiausio lygio - 40 %, palyginti su 75 %.

Kadangi į analizę nebuvo įtraukti kiti dėl drėgnų orų nukentėję pasėliai, pavyzdžiui, lauko daržovės, bulvės ir cukriniai runkeliai, gali būti, kad 8 proc. sumažėjęs galvijų savarankiškumas yra įvertintas nepakankamai.

Praėjusį mėnesį ECIU paskelbė analizę, kuri parodė, kad dėl drėgnos žiemos šių metų derlius gali būti net penktadaliu mažesnis nei 2023 m.

NFU neseniai įspėjo, kad dėl drėgnų orų smarkiai sumažėjęs derlius parodė, kokie pažeidžiami yra Didžiosios Britanijos ūkiai.

Profesinės sąjungos rinkimų manifeste nurodoma, kad Aplinkos agentūrai reikia didesnio finansavimo, kad ji galėtų įgyvendinti valdymo planą ir iš naujo investuoti į vandentakius ir apsaugą nuo potvynių.

Manifeste taip pat raginama, kad būsimoji vyriausybė įsipareigotų skirti pinigų klimato kaitos iššūkiams įveikti.

 

Video