Pjauti ar nepjauti augančių pomidorų lapus?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Vieni daržininkai nupjauna absoliučiai visus darže augančių pomidorų krūmų lapus, o kiti, atvirkščiai, lapų neliečia. Kur teisybė, kam pomidorų krūmui reikia žalių lapų, ar jis gali be jų gyventi?

Nepaisant to, kad daugeliui šis klausimas neatrodo svarbus, diskusijos apie pomidorų lapų nupjovimą dažnai įsiplieskia. Taip yra dėl nepakankamo supratimo apie pomidorų augimą ir nokimą. Atrodytų, ką bendro turi lapų skaičius ir pomidorų skonis? Tačiau šie dalykai tikrai susiję.

Pomidorų lapų pjovimo šalininkai pateikia savo argumentus:

• lapijos retinimas pagerina vėdinimą šaknų zonoje;

• didelė lapų masė sukelia stiprių drėgmės išgaravimą iš pomidorų krūmo, o be lapų vaisiams atiteks daugiau drėgmės ir maistinių medžiagų;

• senus pageltusius lapus visada rekomenduojama pašalinti.

Gaunasi, kad augalas yra tarsi kažkoks siurblys – ieško drėgmės dirvoje, kad visa tai greitai išgarinti. Ar taip yra iš tikrųjų?

Su senų lapų šalinimu irgi ne viskas taip paprasta. Patarimą „sodinant pomidorų daigus pašalinkite senus pageltusius lapus“ tikriausiai girdėjo visi pradedantys daržininkai. Kyla klausimas, kaip pomidorų daigai, kurie dar neįžengė į žydėjimo ir derėjimo stadiją, jau turi senus lapus?

Pomidorai nuo pat pradžių turi būti nukreipti į tai, kad greitai pradėtų derėti (todėl ir sodiname juos šiltnamyje). Bet azoto trąšos tokiu atveju gali pakenkti. Augalas vešliai žaliuoja, užaugina daug lapijos, bet pats vaisių formavimosi procesas vėluoja.

Sodinant daigus į nuolatinę augimo vietą galima nuimti porą lapelių, kad augalas galėtų giliau įsišaknyti ir susidarytų papildomos šaknys. Pomidorų krūmui augant apatinius 5-6 lapus galima pašalinti bet kurioje stadijoje ir bet kuriuo metu. Tai gerina vėdinimą šaknų zonoje. Ir tuos lapus, kurie liečiasi su žeme, kai augalas jau yra pririštas prie atramų, taip pat reikia pašalinti. Tai ligų profilaktika, nes vieta, kur lapas nuolat kontaktuoja su drėgna žeme, gali tapti vartais infekcijoms.

Taip pat galima praretinti vidurinį lapų aukštą, kur lapai stipriai uždengia vienas kitą ir vaisius. Kai apatinė pomidorų kekė vis labiau noksta, verta pašalinti visus iki kekės augančius lapus.

Bet yra du svarbūs momentai:

• Suaugęs pomidorų krūmas visada turi turėti bent 12 normalių sveikų lapų. Kam? Drėgmės išgaravimas yra ne tik drėgmės pertekliaus pašalinimas, bet ir paties augalo vėdinimo sistema. Išgarindami drėgmę pomidorai normalizuoja juos supantį mikroklimatą. Tai ypač svarbu karštos vasaros metu ir šiltuose regionuose, kai pomidorai auga atviroje saulėkaitoje be pavėsio ir šešėlio.

• Pomidorų vaisių mityba atkeliauja ne tiesiai iš šaknų, o tik po to, kai maistinės medžiagos patenka į lapą ir ten vyksta fotosintezė, veikiant saulės spinduliams. Ir jau nuo tada maistiniai elementai patenka į vaisius.

Nupjaunant pomidorų lapus, vaisiai praranda maistinius elementus, o kartu su tuo ir gerą vaisių skonį. Pomidorų vaisiai, žinoma, išaugs tradiciškai raudoni ir sėklos juose subręs, tačiau rūgščių ir cukrų balansas vaisiuose nebebus toks, koks turėtų būti. Pagalvokite apie tai, kai ketinate nupjauti vieną kitą „nereikalingą“ pomidorų lapą. Galbūt būtent šį lapą ir vertėtų palikti ant krūmo.

Panašūs straipsniai

Video