Pomidorų problemos liepą – nėra užuomazgų, pageltonavo lapai. Kaip su tuo kovoti

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Jau liepa, o pomidorai dar neužsimezgė. Ką daryti? Birželio mėnesį pomidorai dažniausiai jau formuoja vaisių užuomazgas ant pirmųjų dviejų kekių. Tačiau, jeigu pomidorų krūmai to dar nepadarė ir liepos pradžioje jūs dar neturite pirmųjų pomidorų vaisių? Ką daryti?

Kodėl pomidorai neužmezgė vaisių iki liepos

Pagrindine priežastimi gali būti tai, kad gegužę pomidorų daigai, pasodinti į atvirą žemę arba į lengvus šiltnamius, nušalo per šalnas, o birželį perkaito nuo karščių.

Per gegužės naktines šalnas į lysvėse ir plėveliniuose šiltnamiuose pasodinti pomidorai tikrai dažnai nušąla. Apie tai liudija balti lapai ir prislėgta išvaizda. Šiltnamiuose iš polikarbonato pomidorams gerai sekasi atlaikyti šalnas.

Jeigu gegužės pabaigoje ir iki birželio vidurio orai buvo truputį vėsūs, bet apskritai šilti, tuomet pomidorams lauke pavyksta atsigauti (jeigu jie ne katastrofiškai sušalo), taip pat ir augantiems po plėvele.

Jei nuo birželio vidurio prasidėjo karštos dienos, kai temperatūra siekė apie +30º C, atsigavę pomidorai atviroje lysvėje ir po plėvele ataugina lapus ir pražysta. Užtat pomidorai šiltnamiuose iš polikarbonato pradeda perkaisti ir "sudega”.

Gegužės mėnesį sušalę pomidorai tiesiog nespėja pakankamai atsigauti iki birželio pabaigos. Jie nepriaugins masės ir nežydės, todėl liepos pradžiai ant jų dar nėra vaisių ir vargu ar bus apskritai. Kai kurie iš jų gali būti žuvę. Į jų vietą liepos mėnesį lieka pasodinti gėles, krapus, salotas.

Patyrę augintojai žino, kad pomidorams vienodai pavojingi ir šaltis, ir aukštesnis nei +28º C karštis. Jeigu daržininkas nebuvo atvažiavęs į sklypą per karštį, kad atidaryti šiltnamį vėdinimui ir neatvėsino pomidorų, jie perkais, o žiedadulkės taps sterilios.

Karštu oru, kai dienos temperatūra viršija +26º C, šiltnamis su pomidorais turi būti atidarytas visą parą ir vėdinamas. Stikliniam ar plėveliniam šiltnamiui užteks atvirų durų vienoje šiltnamio pusėje, bet polikarbonato šiltnamiams nepakaks vien durų atidarymo, nes juose visada būna karščiau. Aprūpinkite pomidorus oru. Vieną polikarbonato sieną galima nuimti nuo šiltnamio galinės dalies, o kitoje atverti duris. Grąžinsite galinę sienelę į vietą rugpjūtį.

Laistykite pomidorus per karščius. Ir būtinai mulčiuokite jų šaknis. Bet nenaudokite mulčiavimui šviežiai nušienautos žolės. Geriau mulčiuokite šiaudais. Apipurkškite pomidorus užuomazgų stimuliatoriumi.

Jeigu pomidorai užsimezgė pavėluotai (liepą)

Tarkime, daržininkui pavyko atgaivinti pomidorų ir jų užuomazgos atsirado liepos mėnesį (su pavėlavimu). Atsiranda kitas rūpestis – pomidorų vaisiai yra žali, o vasara eina į pabaigą. Reikia vėl kažką daryti ir vėl gelbėti derlių.

Tokiais atvejais reikia grąžinti atgal nuimtą galinę šiltnamio sienelę (jei ją nuėmė per karščius). Pomidorus, augančius atviroje lysvėje uždenkite plėvele. Imkitės priemonių, kad apsaugoti pomidorus nuo naktinių šalnų (kartu su tuo apsaugosite ir nuo fitoftorozės). Nakčiai uždenkite, dienai – atidenkite.

Laistykite vėluojančius pomidorus rečiau ir tik ryte, kad po laistymo šiltnamis spėtų išdžiūti.

Nupjaukite visą žalios augalinės masės perteklių (vainiką, apatinius lapus).

Stenkitės kuo ilgiau išlaikyti pomidorų vaisius ant krūmų. Tačiau artėjant nepalankioms orų sąlygoms (šalnoms, lietums), nuskinkite žalius vaisius – nokinsite juos patalpose. Dalį vaisių konservuokite žalius, o dalį dėkite nokinti ant saulėtos palangės.

Pageltonavo pomidorų lapai

Kai pagelsta pomidorų lapai, tai visada sukelia augintojams nedidelę paniką, ypač naujokams. Bet dažniausiai pomidorų lapų pageltimo priežastis gali būti nesunkiai išsprendžiama (pavyzdžiui, netinkamas laistymas) arba gali visai nekelti nerimo (pavyzdžiui, lapai pagelsta, kai derlius sunoksta – tai reiškia tik pomidorų sezono pabaigą. Kai lapai pradeda gelsti ir kristi, galite nupjauti visus naujus ir mirštančius lapus, kad paskatinti pomidorų vaisių sunokimą).

Gelsta pomidorų daigų apatiniai lapai

Išties kartais taip nutinka daigų lapams, ypač apatiniams. Jei esate tikri dėl tinkamos priežiūros, nepersistengėte su trąšomis ir nelaikėte daigų pernelyg karštoje patalpoje - tuomet jūsų pomidorams viskas gerai. O apatiniai du lapai gelsta ir greitai nukris – tai skilčialapiai ir šis procesas jiems yra normalus. Tai yra natūrali pomidorų vystymosi proceso dalis.

Pomidorų lapai šiltnamyje pagelsta ir susisuka

Labiausiai tikėtina sveikų pomidorų lapų pageltimo priežastis šiltnamyje - netinkamas laistymas. Daugelis augintojų daro klaidą, kai kartais laisto pomidorus paviršutiniškai ir dažnai, bet dažniausia – laistydami nesaikingai.

Vandens perteklius dirvožemyje gali uždusinti šaknis ir sukelti jų puvimą. Kadangi tokios šaknys kenčia, o perdrėkintoje dirvoje mažiau deguonies, lapams irgi trūksta deguonies, todėl jie pagelsta ir krenta. Ypač dažnai tai nutinka, jeigu:

• laistote pomidorus, kol viršutinis dirvožemio sluoksnis vis dar drėgnas, arba jei dirva užmirko.

• lapai nuvysta, o augalas stengiasi išlikti vertikalioje padėtyje.

Laistykite tik tada, kai augalui to būtinai reikia – kai viršutinis 10-12 cm dirvožemio sluoksnis išdžiūsta. Laistykite rytinėmis valandomis, kad neišgaruotų drėgmė ir saulėje nenudegtų šlapios augalo dalys. Laistykite vandeniu aplink šaknis, o ne lapus, lėtai ir giliai, kad gerai prisotintumėte dirvą ir paskatintumėte gilų šaknų augimą.

Jeigu pomidorai ilgai prastovėjo vandenyje – galima susidurti su šaknų puviniu. Deja, išsaugoti augalus šiame etape labai sunku. Galite iškasti augalą, pašalinti supuvusias šaknų dalis ir pasodinti į naują dirvą arba paimti pomidorų auginius. Sėkmė priklauso nuo to, kiek stiprių ir sveikų ūglių išliko.

Lapai pageltonavo dėl tankios dirvos ir deguonies trūkumo joje

Ši problema iškyla, kai dirva aplink jaunus pomidorus yra nepakankamai aeruota. Šaknys negauna pakankamai deguonies ir pradeda dusti. Šaknys tuomet negali pernešti deguonies, vandens ir kitų maistinių medžiagų visam augalui. Dėl to lapai pagelsta ir tai yra ženklas, kad augalas greitai mirs.

Priklausomai nuo to, kaip įsišakniję jūsų pomidorai, galite aeruoti dirvą lengvai supurendami ją. Pomidorus geriausia sodinti į įdirbtą dirvą, patręštą organinėmis medžiagomis. Ir, žinoma, netrypkite lysvių ir tarp augalų, dėkite lenteles – šitaip išvengsite dirvos sutankėjimo. Mulčiuokite pomidorus.

Video