"EXEL Industries" generalinis direktorius Y. Belegaud‘as: negalėjome visiškai patenkinti paklausos

"EXEL Industries" generalinis direktorius Yves Belegaud'as.

Savaeigų ir autonominių purkštuvų gamintoja "EXEL Industries" yra ne taip gerai žinoma kompanija Lietuvoje, tačiau pakankamai garsi Europoje. Jos metinės pajamos 2022 metais siekė beveik 1 milijardą eurų. Atskira šios įmonių grupės bendrovė kuria ir autonominius robotus žemės ūkiui. 

Šiame interviu "EXEL Industries" generalinis direktorius Yves Belegaud'as atskleidžia, su kokiais iššūkiais susiduria stambūs žemės ūkio technikos gamintojai, kai ne taip seniai verslą varžė pandemija, o dabar – karas Ukrainoje.    

Kaip vertinate 2021-2022 m., kurie pasižymėjo triguba geopolitine, energetikos ir infliacijos krize?

Turėjome neįprastus metus, pirmiausia - tiekimo krizę, kuri kilo iškart po to, kai buvo panaikinti Covid-19 sveikatos apribojimai. Po jos sekė dvigubas energetinis ir žemės ūkio šokas, kilęs po Rusijos invazijos į Ukrainą, dėl kurios smarkiai išaugo žaliavų kainos. Nors palankesnė finansinė grąža, kuria pasinaudojo ūkininkai, paskatino juos investuoti į žemės ūkio įrangos įsigijimą, mūsų gamybos apimtys negalėjo visiškai patenkinti paklausos, nes trūko atsargų. Todėl dalis mūsų pajamų ir maržos vėlavo dėl nepalankių pirkimo sąnaudų pokyčių.

Sodininkystės veikloje grįžo 2019 m. vyravusi padėtis, todėl veikla sumažėjo apie 15-20 proc. (...).

Kaip šiame kontekste vertinate Grupės veiklos rezultatus?

- 2021-2022 m. pasiekėme rekordines 977 mln. eurų pajamas, kurios visiškai atitinka mūsų išorinį augimą ir pardavimo kainų pokyčius. Vis dėlto mūsų grynąjį pelną, kuris siekė 28,6 mln. eurų, sumažino įvairūs veiksniai, įskaitant jau minėtą tiekimo krizę, varginantį mūsų valdymo programinės įrangos paketo paleidimą sodininkystės veikloje ir mūsų apyvartinio kapitalo poreikio trajektoriją, kuri nebuvo optimali. Negalėjome visa apimtimi patenkinti rinkos poreikių savo mašinomis.

Kokiomis iniciatyvomis ir pasiekimais pasižymėjo "EXEL Industries" 2022 metai?

2022 m. Grupė šventė savo 70-metį. Šią sukaktį suplanavome kaip šventės ir susitelkimo metą, pakviesdami savo partnerius į Épernay ir surengdami seminarą 100 mūsų aukščiausio lygio vadovų. Taip pat nusprendėme visiškai pertvarkyti savo SAMES gamyklą Stains mieste, Prancūzijoje. Galiausiai, kalbant apie pardavimus ir rinkodarą, toliau diegėme naujoves, siūlydami rinkai naujus gaminius ir pradėdami prekiauti "EXXACT Robotics" sprendimais, kurie buvo sėkmingai išbandyti praktikoje (pirmiausiai, sodininkystėje).

Su kokiais pagrindiniais iššūkiais dabar susiduria grupė?

Pirmiausia turime susigrąžinti apyvartinio kapitalo kontrolę. Tai reiškia, kad reikia sugrąžinti į pirmą vietą piniginių srautų valdymą ir optimizuoti atsargų ir tiekimo valdymą, o tai leis sumažinti mūsų finansines išlaidas. Taip pat turime toliau didinti savo veiklos efektyvumą (...). 

Mūsų žemės ūkio įrangoje montuojami penkių pakopų varikliai, kurie yra mažiausiai taršūs rinkoje. Dar vienas svarbus įvykis buvo pirmasis vandeniliu varomo mūsų autonominio traktoriaus TRAXX prototipas (...).

Kokią kryptį nustatote "EXEL Industries" šiame neapibrėžtumo pasaulyje?

 Ketiname ne tik optimizuoti savo veiklos rezultatus, bet ir toliau siekti pažangos inovacijų srityje, kuri yra pagrindinis sėkmės veiksnys (...).

Video