Aplinkosaugininkai ragina valdžią neskirti aplinkos ministru su medienos pramone susijusio asmens
Aplinkosaugininkai ragina naują valdančiąją daugumą ir prezidentą Gitaną Nausėdą į aplinkos ministrus neskirti asmens, susijusio su medienos pramone.
Aplinkosaugos organizacija „Girių spiečius“ kreipimesi į prezidentą ir valdančiąją koaliciją pabrėžia, kad svarstomi kandidatai yra tiesiogiai susiję su intensyviu miškų naudojimu ir medienos pramone.
„Pasikeitus valdančiajai koalicijai ir sprendžiant, kas vadovaus Aplinkos ministerijai, viešojoje erdvėje pasigirsta vis daugiau nerimą keliančių signalų. Svarstomos kandidatūros, tiesiogiai susijusios su intensyviu miškų naudojimu ir medienos pramonės interesais. Ypatingą susirūpinimą kelia vieši socialdemokratų pareiškimai, esą jie privalo imtis atsakomybės, kad Aplinkos ministerija „nepatektų į rankas, kur rūpi tik žalioji politika“, – teigiama kreipimesi.
Judėjimo „Girių spiečius“ atstovas Mindaugas Potapovas BNS teigė, kad, jo žiniomis, svarstoma į ministrus skirti Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narį socialdemokratą Audrių Radvilavičių.
„Čia tokia menka paslaptis. Kandidatūros dar nėra viešai svarstomos, bet mes turime duomenų, mus bent jau yra pasiekę gandai, kad svarstomas yra Audrius Radvilavičius, buvęs Miško darbų rangovų asociacijos prezidentas“, – sakė M. Potapovas.
„Yra ir daugiau pavardžių, aišku, mes visų nežinome svarstymų, kas vyksta, bet žinome, kad Audrius Radvilavičius yra tai, kas būtų labai nemalonu“, – pridūrė jis.
M. Potapovas pabrėžė, kad aplinkosaugininkus apskritai neramina, jog ministerija atiduota socialdemokratams.
„Žinome, kad yra dar svarstomų kandidatų. (...) Kitas dalykas, pavardės dėl kandidatūrų į aplinkos ministrus neramina dėl to, kad iš viso buvo atiduota socialdemokratams (ministerija – BNS)", – kalbėjo jis.
„Žinome vieną bent jau sklandančią pavardę, o dėl kitų yra nemalonus prieskonis ir sklandantis ore toks įtarimas, kad gali būti vis dėlto negerai“, – sakė M. Potapovas
„Girių spiečiaus“ atstovas negalėjo įvardinti kitų galimų kandidatų į ministrus.
Aplinkosaugininkai taip pat ragina naujos Vyriausybės programoje sugrąžinti aiškius miškų apsaugos įsipareigojimus: riboti plynuosius ir jiems artimus kirtimus saugomose teritorijose, peržiūrėti miškų grupes ir bent pusę Lietuvos miškų tvarkyti vadovaujantis gamtiškos miškininkystės principais.
Be kita ko, jie ragina galutinai atsisakyti ketinimų Valstybinių miškų urėdiją ir valstybinių miškų valdymą perduoti Žemės ūkio ministerijai.
Aplinkosaugininkai kelia klausimą, ar ministerija formuos tokią politikos kryptį, kai labiausiai rūpinamasi miškais kaip medienos žaliava.
BNS rašė, kad už miškų politiką atsakingas buvęs viceministras Edmundas Mačieža vasarį Seimo Aplinkos komitete pareiškė, kad nors jo kuravimo sritis apima miškų politiką, su tuo susijusius klausimus jam už nugaros sprendžia „Nemuno aušros“ deleguotas ministras Kastytis Žuromskas ir ministerijos kancleris Povilas Poderskis.
A. Radvilavičius tuomet Seimo komitete pastebėjo, kad viceministras nebuvo kviečiamas ir nedalyvavo keliuose ministerijos susitikimuose, kur buvo aptariami miškų politikos klausimai.
Po šių pareiškimų K. Žuromskas atleido viceministrą ir pabrėžė, kad E. Mačiežos teiginiai neatitinka realybės. Vėliau ministras teigė, kad E. Mačieža buvo atleistas, nes stabdė Miškų įstatymo pataisas, kuriomis siekiama labiau saugoti miškus.
Ministras taip pat teigė, kad E. Mačieža veikė kartu su socialdemokratu A. Radvilavičiumi, kuris, ministro teigimu, irgi priešinasi įstatymo pataisoms.
Pagal naujos valdančiosios koalicijos sutartį naujajame Ministrų kabinete keisis mažiausiai keturi ministrai – demokratai deleguos žemės ūkio, Energetikos ir Sveikatos apsaugos ministrus, o Aplinkos ministerijos vairą perims socdemai. Iki šiol pastarasis priklausė „Nemuno aušrai“.
Naują Vyriausybę formuojantis Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Mindaugas Sinkevičius trečiadienį teigė kitą savaitę įvardysiantis kandidatus į ministrus.