Daugiau nei 300 Rokiškio r. kapinių atsidurs kompiuteryje

Rokiškio sirenos nuotr. Rokiškio sirenos nuotr.

Pavasarį rokiškėnus pasiekė žinia, kad Rokiškio rajono savivaldybė siekia įgyvendinti Rokiškio rajono kapinių skaitmenizavimo projektą. Tąkart buvo aišku tik tiek, kad tikimąsi gauti daugiau nei 300 tūkstančių eurų finansavimą iš Europos Sąjungos (ES) fondų, nors iki tol dar laukė daug darbų. Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad finansavimas – gautas, projektas – jau pradėtas ir iki 2026-ųjų balandžio visos 326-ios rajono kapinės bus skaitmenizuotos.

Pradėjo prieš septynerius metus

Praėjusią savaitę pasirodė skelbimas apie įgyvendinamą projektą. Jame rašoma: „Rokiškio rajono skaitmeninės kapinių duomenų bazės sukūrimas: perkelti į elektroninę erdvę visų Rokiškio rajone esančių 326 kapinių inventorizavimo duomenis ir susijusias viešąsias paslaugas, taip pat pagerinant su kapinėmis susijusių paslaugų teikimą, atveriant visus duomenis gyventojams ir taip skaidrinant laidojimo ir kapinių administravimo procesus. Bus sukuriami tikslūs kapinių žemėlapiai, kiekviena kapavietė turės savo identifikacinį numerį“.      

Projektą , kuriam pilną – 304 tūkst. 291,68 eurų finansavimą skyrė ES, kuruoja Rokiškio kaimiškosios seniūnijos seniūnė Dalia Janulienė, jau prieš septynerius metus su savo komanda atlikę panašų kaimiškajai seniūnijai priklausančių kapinių skaitmenizavimo projektą.

„Skirtumas tas, kad mes viską atlikome asmenine inciatyva ir savo jėgomis tam, kad mums patiems būtų patogiau dirbti. Mes turime susifotografavę kaimiškosios seniūnijos teritorijoje veikiančias kapines: Čedasų, Žiobiškio, Miliūnų, Moškėnų ir Ruopiškio“, – sakė viena pirmųjų kapinių skaitmeninimą rajone pradėjusių seniūnių.

Idėja pasiteisino

Anot D. Janulienės, net ir toks, ne specialistų atliktas kapinių skaitmeninimas – labai sėkminga ir pasiteisinusi idėja. Pašnekovės teigimu, tai – palengvinimas ne tik seniūnijos specialistams, bet ir rajono gyventojams: prireikus rasti savo šeimos kapavietę, seniūnijos specialistai duomenų bazėje susiranda nuotrauką ir pasitikslina – ar tikrai ši kapavietė?

„Kai atvyksta žmonės dėl leidimo laidoti mirusįjį šeimos kapavietėje, nebereikia visiems važiuoti dar ir į kapines. Tik išskirtinais atvejais kai, pavyzdžiui, suteikiama nauja kapavietė. Mes turime dronu darytas kapinių nuotraukas, iš kurių pasidarėm žemėlapius ir ten sunumeravom bei identifikavom sufotografuotas kapavietes. Mano manymu, o ir remiantis patirtimi, kapinių skaitmenizavimas yra labai geras sumanymas“, – tikino D. Janulienė.

Visgi, ar tokiu pat būdu bus skaitmenizuotos ir visos Rokiškio rajone esančios kapinės specialistė pasakyti negalėjo, nes šiam projektui įgyvendinti bus skelbiami viešieji pirkimai ir paslaugą atliks įmonė, besispecializuojanti kapinių skaitmeninimo srityje.

Nori skaidrumo

„Tikrai nežinau, ar mūsų atliktas darbas čia bus reikšmingas ir reikalingas. Planuojama, kad šiame projekte informacijos pateikiama bus kur kas daugiau: kad žmogus, atsidaręs savo kapavietę, matys duomenis, kas joje palaidota, internetu galės užsisakyti leidimą laidoti artimąjį. Aš vertinu per laidotuvių prizmę: kai nutinka nelaimė, liūdesys, nėra labai malonu lakstyti per įstaigas ir ieškoti, kas tau ką pasakys. Bus sudaryta galimybė viską susitvarkyti namuose“.

Kalbėdama apie įgyvendinamą projektą seniūnė akcentavo, kad pagrindinė projekto mintis ir yra: atverti duomenis gyventojams. Norima, kad žmonės, prisijungę per asmenybės identifikavimo programas (el. valdžios vartus ar kitą), galėtų teikti prašymus laidoti.

Pasak D. Janulienės, į savivaldybės įgyvendinamą projektą yra įtrauktos ir neveikiančios rajono kapinės, todėl jų susidarė tiek daug.

„Buvo diskusija įtraukti jas ar ne. Nusprendėme, kad verta, nes tai bus viena bendra visų kapinių apskaita, o neveikiančiųjų teritorijos yra išlikusios, tad bus pažymėtos. Suskaičiavau, kad rajone yra 76 veikiančios kapinės, riboto laidojimo (ten kur galima laidotis tik į esamą kapavietę) – 42 ir 208 neveikiančios“, – skaičiais dalinosi D. Janulienė.

Projekto įgyvendinimas tik ką prasidėjo – kol kas yra derinami informacinės sistemos klausimai, o viešuosius pirkimus paslaugai atlikti tikimąsi skelbti kitų metų pradžioje. Pašnekovė prisiminė, kad jų atliktas kapinių ir antkapių fotografavimas užtruko dvi vasaras ir nors dabar projekte – kur kas daugiau kapinių, seniūnė tikisi, jog patirties turintys specialistai tikrai spės susidoroti su užduotimi iki 2026-ųjų.

Rokiškio Sirena

Video