Seimas prašo EK uždrausti rusiškų ir baltarusiškų grūdų importą
Seimas prašo Europos Komisijos (EK) uždrausti rusiškos ir baltarusiškos kilmės grūdų importą į Europos Sąjungą (ES).
EK siūloma neatidėliotinai parengti tai numatančius teisės aktų projektus – Seimas ketvirtadienį priėmė tokią rezoliuciją, už ją balsavo 107 Seimo nariai, o balsavusiųjų prieš ir susilaikiusiųjų nebuvo.
„Šia rezoliucija siekiame konsoliduoti visų ES šalių parlamentus, kad būtų priimtas bendras europinis sprendimas ir nereikėtų atskiroms šalims uždrausti“, – Seimui pristatydamas rezoliucijos projektą sakė Kaimo reikalų komiteto pirmininkas liberalas Viktoras Pranckietis.
„Nemanau, kad turėtume daryti kokias nors išimtis okupantams“, – teigė demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Kęstutis Mažeika.
Konservatorius Kęstutis Masiulis teigė, kad iš rinkos išstumiant rusiškas prekes būtų remiami vietos gamintojai.
Pasak V. Pranckiečio, uždraudus maisto produktų importą iš Rusijos, Europa nepajustų „kokio nors maisto trūkumo“.
Jo teigimu, rusiškų maisto produktų per metus į ES importuota už maždaug 2 mlrd. eurų, o į Rusiją iš ES atvežta už 14 mlrd eurų.
Rezoliucija taip pat prašoma EK užtikrinti ES valstybių bendradarbiavimą ir koordinavimą, siekiant įgyvendinti šį draudimą efektyviai ir vienodai visoje ES.
Parlamentarai taip pat siekia, kad EK išanalizuotų galimybę uždrausti rusiškos ir baltarusiškos kilmės maisto produktų importą į ES, o esant poreikiui dėl žemės ūkio produkcijos srautų sureguliavimo – naudoti Ukrainos žemės ūkio subjektų tiekiamą produkciją.
EK siūloma apsvarstyti galimybę taikyti intervencinio grūdų supirkimo sistemą perteklinių grūdų supirkimui Ukrainoje, esant nepalankioms kainoms rinkoje, taip palaikant grūdų kainą.
Seimas taip pat ragina Europos Parlamentą ir ES Tarybą, Europos Vadovų Tarybą remti rusiškos ir baltarusiškos kilmės grūdų importo į ES uždraudimą ir bendrą ES poziciją šioje srityje.
Latvija laikinai jau uždraudė Rusijos ir Baltarusijos žemės ūkio produkcijos ir pašarų importą, tačiau ne tranzitą.