Bulvių laukų karaliai koloradai. Jų kontrolė – misija (ne)įmanoma

Farmer.pl nuotrauka. Farmer.pl nuotrauka.

Daugelio kenkėjų atsparumas insekticidams didėja, rašo Lenkijos portalas farmer.pl. O nedidelis galimų veikliųjų medžiagų ir pačių veikimo mechanizmų pasirinkimas, yra pagrindinė kolorado vabalų kontrolės problema.

Kolorado vabalas yra gerai žinomas kenkėjas. Jis masiškai plinta bulvių laukuose jau apie 70 metų.

Pastaraisiais metais kolorado vabalų kontrolės problema dar paaštrėjo, nors didesnis ar mažesnis šio kenkėjo atsparumas skirtingo veikimo insekticidams stebimas jau kelis dešimtmečius.

Gali būti, kad dar tarpukariu vabalas galėjo įgyti atsparumo mechanizmus. Žinoma, tuo metu cheminės apsaugos galimybės buvo menkos, kenkėjas buvo lokalizuotas, o ne plačiai paplitęs, tačiau vabalo gebėjimas išgyventi buvo (ir tebėra) jo genai – jie leidžia kenkėjui savotiškai "nurašyti" insekticidus.

Ką tai reiškia? Tam kolorado vabalo populiacija gali įsiminti taikytą veikimo mechanizmą ir perduoti šį "genetinį kodą" savo palikuoniams, kurie, savo ruožtu, vėlesnėse kartose gali išsiugdyti atsparumą tam tikrai kontrolės priemonei. Taigi šis kenkėjas gali gana greitai tapti atsparus, rašo farmer.pl.

Todėl geriausias būdas kovoti su šiais vabalais, pasak specialistų, tai nesodinti bulvių toje pačioje dirvoje keletą metų iš eilės.

Video