Prisirpo lietuviškos šilauogės: kaip prailginti jų galiojimąir be cukraus paruošti uogienę

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Šilauogės nusipelno „supermaisto“ vardo. Jos ne tik vitaminų šaltinis, bet ir antioksidantų karalienės – nė viena uoga nesugaudo tiek radikalų, kiek ji, ir taip apsaugo organizmo ląsteles. Pasak Vaidos Budrienės, vieno prekybos tinklo komunikacijos vadovės, šilauogės yra vienos populiariausių uogų ištisus metus, todėl lietuviškas jų derlius yra itin laukiamas ir graibstomas. O tam, kad nusipirkus uogas jomis gardžiuotis galėtumėte ilgiau, verta žinoti kelis triukus: kaip jas laikyti ir kaip be cukraus pasigaminti uogienę?

Kodėl šilauogės tokios sveikos

„Šviežių uogų turime visus metus, nepriklausomai nuo sezono, tačiau vasarą jos atsiduria kone kiekvieno pirkinių sąraše. Dažniausiai pirkėjai lepinasi šilauogėmis, braškėmis, taip pat dievina avietes. Matome, kad uogų skyriuje lankytojai ypač vertina lietuviškumą – esant galimybei, visuomet renkasi užaugintas mūsų šalyje. Džiaugiamės, kad jau prisirpo vietinės šilauogės – pasimėgauti vietinėmis uogomis bus galima už 3,49 Eur už indelį“, – sako V. Budrienė

Tikriausiai esate girdėję, kad šilauogės vadinamos jaunystės šaltiniu. Jis yra tikros vitaminų bombos, turinčios labai mažai kalorijų. O kai kurie jas vadina net pačiomis naudingiausiomis uogomis žmogui. „100 gramų šilauogių yra tik 45 kilokalorijos, tačiau gausu vitamino C, kalio ir cinko, folio rūgšties, geležies, taip pat taninų ir augalinių dažiklių polifenolių. Polifenoliai – tai medžiagos, kurios atnaujina ląsteles, kovoja su uždegimais ir stiprina imuninę sistemą. Iš tikrųjų šilauogės turi daugiausia antioksidantų iš visų vaisių ar uogų – tad prasidėjus jų sezonui tikrai verta jomis pasimėgauti, taip pat pasiruošti atsargų žiemai“, – sako vieno prekybos tinklo daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė

Tačiau būkite atsargūs, įspėja uogų žinovė. J. Sabaitienė pabrėžia, kad saikas turi būti geriausias draugas – net ir kalbant apie sveiką maistą. Ekspertai rekomenduoja per dieną suvalgyti ne daugiau kaip 75 g mėlynių. Priešingu atveju gali pasireikšti nemalonus poveikis. Šilauogėse taip pat yra daug skaidulinių medžiagų, o jei suvartojame per daug skaidulų, tai ypač pastebima mūsų virškinime. Gali atsirasti pilvo pūtimas, viduriavimas ir pilvo skausmas.

Nedarykite klaidos – neplaukite jų tiesiai po čiaupu

Jeigu ieškote pačių sveikiausių uogų, patartina rinktis užaugintas Lietuvoje, nes jos paprastai būna šviežesnės ir nekeliavo didelių atstumų. Tai sumažina uogų pažeidimų riziką transportavimo metu. „Jeigu neketinate uogų šaldyti, virti uogienę ar kitaip jų apdoroti, apskritai visas uogas rekomenduojama pirkti nedideliais kiekiais ir gerai prinokusias. Nes, skirtingai nei, pavyzdžiui, obuoliai, bananai ar slyvos, dauguma uogų nuskintos jau nebenoksta. Vežant uogas namo, jas visada reikia dėti pirkinių krepšelio viršuje, kad jos nebūtų sutraiškytos“, – pataria J. Sabaitienė.

Šilauogės, kaip ir mėlynės, avietės ar braškės, yra ypač jautrios pelėsiui. Kuo plonesnė odelė, tuo lengviau pelėsis pažeidžia sultingą minkštimą. Ką daryti, kad uogos ilgiau išsilaikytų? „Jeigu šilauoges tinkamai paruošite, jos šaldytuve galės išstovėti ilgiau nei dauguma kitų uogų – net iki dviejų savaičių. Tačiau nepalikite jų tame pačiame indelyje, kuriame nusipirkote – prieš dedant į šaldytuvą jas reikia tinkamai nuplauti“, – pabrėžia uogų žinovė.

Visų pirma, uogas išrūšiuokite ir atidėkite į šoną tas, kurios yra suminkštėjusios. Jas reikėtų suvalgyti kuo greičiau arba išmesti, jeigu jau prasidėję gedimo procesai. „Dažnai daroma klaida – uogos plaunamos tiesiai po čiaupu. Atminkite, kad uogų odelė yra labai gležna, todėl spaudimas net ir nuo vandens čiurkšlių gali ją pažeisti. Verčiau suberkite uogas į sietelį ir jį įdėjus į dubenį užpildykite vandeniu. Įberkite šaukštelį valgomosios sodos ir pusę stiklinės acto, išmaišykite ir palikite 5 minutėms. Taip būsite tikri, kad uogos idealiai nuplautos“, – sako J. Sabaitienė.

Perplaukite uogas nauju šaltu vandeniu, nuvarvinkite ir išberkite ant popierinio rankšluosčio gerai nudžiūti. Jokiais būdais nedėkite drėgnų uogų į šaldytuvą – ant jų galės greitai atsirasti pelėsis. „Šaldytuve geriausia jas laikyti plokščiame inde. Beje, tinkamiausia vieta joms šaldytuve – ne daržovių ir vaisių stalčius, o vidurinės lentynos. Tinkamai paruoštos jos ten galės išstovėti iki 14 dienų“, – sako uogų žinovė.

Atsargoms – 2 sveikesnės uogienės be jokio cukraus

Galvojant apie atsargas žiemai, rekomenduojama šilaguogių prisišaldyti. Į šaldiklį jos turėtų keliauti nuplautos ir būtinai gerai nusausintos. Kad jos nesuliptų į vieną didelį gabalą, šaldykite jas dalimis – į indą paberkite sausų uogų ir pasistenkite, kad jos nesiliestų. Jį valandai padėkite į šaldiklį, tuomet suberkite į galutinį maišelį. Taip porcijomis pašaldykite visas uogas – sušalusios jos neprilips viena prie kitos, o išsiimti bus galima nors ir vieną saują.

„Kitas būdas pasirūpinti, kad ir žiemą netrūktų gardžių uogų – išsivirti uogienę. Tačiau nebūtina ją ruošti su gausybe cukraus, kuris juk nėra naudingas organizmui. Neprireiks ir saldiklių – du ingredientai natūraliai pasaldins uogas“, – išduoda prekybos tinklo „Iki“ atstovė Vilma Juodkazienė

Uogienė su vanile

Reikės: pusės kilogramo šviežių šilauogių, šiek tiek vanilės ankšties

Gaminame: Uogas nuplaukite ir dėkite į puodą. Galite įpilti vos vos vandens. Virkite ant silpnos ugnies, kol uogos pradės leisti sultis, tada plaktuvu arba šakute sutrinkite jas į masę. Virkite dar apie 15 minučių ir nepamirškite pamaišyti. Smulkiai sutrinkite vanilės ankštį ir sudėkite į puodą. Uogų masė turi sutirštėti, tada nukelkite nuo ugnies, kad atvėstų. Puodo turinį supilkite į stiklainį ir laikykite šaldytuve.

Uogienė su obuoliais

Reikės: 1 kg mėlynių, 3 obuolių, šiek tiek vandens

Gaminame: Uogas nuplaukite, pertrinkite per sietelį ir sudėkite į puodą sunkiu dugnu. Virkite ant silpnos ugnies, galite įpilti šiek tiek vandens. Obuolius nulupkite ir supjaustykite nedideliais gabalėliais. Dėkite į uogas ir kiek pavirus viską kruopščiai sutrinkite į vientisą masę. Tą lengviausiai padarysite rankiniu maišytuvu. Kai masė sutirštės, nukelkite nuo ugnies ir perpilkite į stiklainį.

Video