Visiškas pesticidų uždraudimas iki 2035 metų. Ar kas nors sustabdys šią beprotybę?

Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr. Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.

Lenkijos agroverslo portalas „Farmer.pl“ būtent taip kreipiasi į savo skaitytojus. „Deja, tai, kas neseniai atrodė neįmanoma, tampa faktu. Prieš kelias dienas Europos Komisija uždegė žalią šviesą procedūroms, nukreiptoms į pesticidų naudojimo ribojimą. Tačiau dabar pradėta reikalauti apskritai visiško pesticidų uždraudimo“, – vedamajame rašo „Farmer.pl“ žurnalistas Radosław Iwański‘s. 

Jo teigimu, šių įvykių, kurie, panašu, buvo suplanuoti iš anksto, neteko ilgai laukti.

„Praėjus kelioms dienoms, kai EK viceprezidento Frans Timmermans‘o pastangomis buvo paskelbta apie tai, kad būtina iki 2030 metų sumažinti pesticidų naudojimą bent 50 proc., ekologinės organizacijos pradėjo naują puolimą. Jos nekalba apie pesticidų ribojimą, o jau apie visišką jų uždraudimą“, – teigia Lenkijos portalas.

R. Iwański‘s kelia klausimą, ar kas nors sugebės sustabdyti EK viceprezidentą, kuris dirba ranka rankon su minėtais aktyvistais.

„Metų metus žemės ūkiui diriguoja žmonės, kurie su žemės ūkiu neturi nieko bendra. Dar daugiau, jie teigia, kad jau 30 metų siekia išlaisvinti Europą, vykdydami kampaniją #PesticideFreeEurope, – rašo R. Iwański‘s. – (...) Po to, kai F. Timmermans‘as, veikdamas skyrium nuo Janusz Wojciechowski‘o (EK komisaras žemės ūkiui – „Agrobite.lt“ pastaba), pradėjo naujo reglamento įgyvendinimo ES šalyse-narėse procedūras, į jį jau kreiptasi dėl papildomų ribojimų fermeriams“.

Teigiama, kad po birželio 22 d. Europos Komisiją pasiekė net keli pasiūlymai, kurie laikomi ekologų bandymu pralaužti pirmąjį pesticidų ribojimo placdarmą.

Pavyzdžiui, už pesticidų uždraudimą pasisakanti PAN Europe teigia, esą 50 proc. pesticidų naudojimo sumažinimas iki 2030 metų nėra ambicingas tikslas. Esą reikėtų siekti, kad iki minėtų metų pesticidų naudojimas turėtų būti sumažintas bent 80 proc.

PAN Europe rašte teigiama, kad „moksliniai ir empyriniai duomenys rodo, jog tradiciškai ūkininkaujantys fermeriai tų pačių derlių gali pasiekti nenaudodami pesticidų, o tik pakeisdami ūkininkavimo praktiką“. 

„Akivaizdu, kad PAN Europe pasisako, jog ūkiai galėtų dirbti ekologiškiau ir pesticidų naudojimą iki 2030 m. reikėtų sumažinti 80 proc., o iki 2035 metų jų naudojimą reikėtų visiškai uždrausti“, – rašo „Farmer.pl“.

R. Iwański‘s neabejoja, kad pseudospecialistų teiginiai ir argumentai labai panašūs į tuos, kai prieš kurį laiką buvo siekiama visiškai uždrausti genetiškai modifikuotus produktus (GMO) žemės ūkyje.  

„Tada diskusijos irgi rėmėsi ne mokslu, o emocijomis. Visuomenė buvo bauginama ir įbauginta, todėl inovatyvios technologijos žemės ūkyje sunkiai skynėsi kelią“, – rašo R. Iwański‘s.

Karas Ukrainoje šiek tiek pakoregavo ir pristabdė ekologų žygius, bet, kaip rašo „Farmer.pl“, žemdirbiams neverta nurimti.

Kas iš to, kad Prancūzija ir Lenkija, o taip pat didžiųjų europarlamento partijų atstovai ragina Europos Komisiją sustabdyti F. Timmermans‘o iniciatyvas, įskaitant ir tai, jog reikėtų atidėti strategijos „Nuo ūkio iki stalo“ įgyvendinimą. Pseudospecialistų tai nestabdys. Jie net karo Ukrainoje pasekmes Europos Sąjungos žemės ūkiui vadina pramanyta panika...  

Video