Paįstryje – „Nykstantys ir išsaugoti Lietuvos malūnai“

Fotografas Virgilijus Navalinskas. Jūsų Panevėžys nuotr. Fotografas Virgilijus Navalinskas. Jūsų Panevėžys nuotr.

Paįstrio kultūros centras kviečia į ypatingą fotomenininko Virgilijaus Navalinsko darbų parodą „Nykstantys ir išsaugoti Lietuvos malūnai“. Parodoje pristatomos fotografijos, kuriose užfiksuota beveik šimtas Lietuvos malūnų. Šie statiniai, anot autoriaus, tarsi atspindi mūsų krašto istorinę praeitį ir dabartį, liudydami laiko tėkmę ir besikeičiantį Lietuvos veidą.

Prie širdies – ir bažnyčių fotografija

Fotografas V. Navalinskas, gyvenantis Pasvalio rajone, Pumpėnų miestelyje, pasakoja, kad fotografavimas yra ne tik kūrybinė veikla, bet ir būdas atitrūkti nuo kasdienybės rūpesčių, susigrąžinti ramybę ir dvasinę sveikatą. Nors jam patinka fiksuoti įvairius gražius ir įkvepiančius dalykus, labiausiai prie širdies yra bažnyčių fotografija.

Tik malūnų fotografavimas atsirado natūraliai, greta jo aistros fiksuoti Lietuvos bažnyčias ir koplyčias. Jis pripažįsta, kad, važinėjant po Lietuvą, jau senokai fotoobjektyvas stabtelėdavo prie vieno ar kito malūno. Širdį spaudė apgailėtina tų malūnų išvaizda ir nujaučiamas galutinis likimas.

Paskatino kraštiečiai

Paįstryje eksponuojamos fotografijos buvo sukurtos per 2–3 metus, o paroda nuolat pildėsi naujais kadrais. Iš pradžių eksponuota apie 50 nuotraukų, o praėjusiais metais, Seimo nario Antano Matulo iniciatyva surengtoje parodoje Seimo rūmuose, jų skaičius išaugo iki daugiau nei 100.

V. Navalinskas prisipažįsta, kad dažnai malūnų vaizdas jam kelia liūdnus jausmus, mat daugelis jų yra apleisti ir griūvantys. Tačiau kartu paroda atkreipia dėmesį į tuos malūnus, kurie yra išsaugoti ir tebegyvuoja, pavyzdžiui, Pumpėnų malūnas.

Ir norą organizuoti pirmąją parodą „Lietuvos malūnai“, kuri surengta 2022 metų liepos 16 dieną Pumpėnų vidurvasario festivalyje, įžiebė kilni įžvalgių pumpėniečių Armino ir Martyno Vareikų iniciatyva. Broliai, visą vaikystę augę ir praleidę šalia Pumpėnų 1925–1927 metais statyto malūno, matydami, kaip šis kultūros paveldo pastatas nyksta ir griūna, priėmė sprendimą įsigyti jį ir pradėjo restauracijos darbus.

Pasak fotografo, dėmesio verta internete pasklidusi ši patriotinė mintis.

„Sprendimą įsigyti malūną priėmėme kartu su broliu Martynu, nes, drauge augę ir visą vaikystę iki pilnametystės praleidę Pumpėnuose, matėme malūną bei juo didžiavomės, nes tuo Pumpėnai ir yra išskirtiniai – turi malūną, kuris patraukia kiekvieno dėmesį. Tačiau prisipažinsiu, kad pirmą kartą į malūno vidų įėjau tik po 28-erių gyvenimo metų, kuomet jį įsigijome“, – apie idėjos pradžią pasakojo Arminas. Pasak jo, nors visi pumpėniečiai didžiuojasi šiuo objektu, vis dėlto liūdna, kad toks kultūros paveldas nyko, ir buvo klausimas, kada visai sugrius ir Pumpėnuose jo nebeliks.

Pasibaigus restauravimo darbams, malūnas atrodo gražiau nei ką tik pastatytas. Šiuolaikinės restauravimo technologijos, žinios apie architektūrą leido pasiekti rezultatų, kurie ne tik išlaikė pastato autentiškumą, bet ir pagerino jo estetinį vaizdą.

Keliauja po Lietuvą

Fotografo V. Navalinsko parodos surengtos Daujėnų vasaros šventėje, Kryžių kalno atlaiduose, 7-ajame tarptautiniame amatų ir meno festivalyje „Vilnonės dienos“ Raubonių vandens malūne, Žemės ūkio ministerijoje, Pasvalio, Pakruojo, Pandėlio kultūros centruose, Kupiškio etnografijos muziejuje, Paįstrio kultūros centro Bernatonių padalinyje, Krekenavos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bazilikoje, Panevėžio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir kitur. Autorius skaičiuoja, kad Paįstrio kultūros centre šiuo metu eksponuojama fotografijų paroda – jau 31-oji.

„Kad paroda keliautų po Lietuvą, esu dėkingas siuntų pervežimo įmonei ORNE LT ir jos atsakingiems vyrukams. Dėkingas esu ir panevėžiečiui fotografui Ramūnui Puriuškiui bei daugeliui kitų paslaugių žmonių“, – kalbėjo V. Navalinskas.

Fotografija – gyvenimo dalis

Parodos pristatymas ir susitikimas su autoriumi vyks balandžio 27 dieną Jurginių šventės metu Paįstrio kultūros centre. Tai puiki proga susipažinti su V. Navalinsku, išgirsti jo įžvalgas apie fotografijos meną ir įkvėpimo šaltinius.

Paroda „Nykstantys ir išsaugoti Lietuvos malūnai“ veiks iki gegužės 1 dienos. Apsilankyti Paįstrio kultūros centre ir pasinerti į fotografijų pasaulį galima darbo dienomis nuo 10 iki 18.30 valandos.

Šią parodą V. Navalinskas skiria tėčio Bronislavo pusbroliui fotografui Augustinui Gaspariūnui atminti. O rugpjūčio 30 dieną Pumpėnų kultūros namuose per fotografijų parodą „Myliu tėviškę“ vyks Bronislavo Navalinsko 100-ųjų gimimo metinių paminėjimas. Tai dar viena proga prisiminti ir pagerbti šią šeimą, kuriai fotografija buvo ir yra svarbi gyvenimo dalis.

Jūsų Panevėžys

Video