Daiktų interneto technologijos padeda išsaugoti bites: inovatyviu būdu stebi avilio vidų

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kas trečias kąsnis, kurį dedate į burną, priklauso nuo bičių – būtent tiek maisto nebūtų įmanoma užauginti be šių mažųjų darbininkių. Besikeičiantis klimatas ir kiti iššūkiai bitininkus paskatino dar labiau rūpintis geromis bičių gyvenimo sąlygomis, o tam jau pasitelkiamos ir itin pažangios vienos technologijų bendrovės daiktų interneto technologijos. Pasak Ernesto Stačiūno, verslo sprendimų komandos vadovo, išmanus priežiūros sprendimas leidžia stebėti avilio vidų realiuoju metu. Taip užkertamas kelias dažniausiai pasitaikančioms problemoms ir išsaugoma bitėms palanki aplinka.

Siekia išsaugoti bites

Turbūt jau daugeliui žinoma, kad bitė – vienas unikaliausių vabzdžių, ypač svarbių kasdieniam žmonių gyvenimui. Bitės – tiek laukinės, tiek kultūrinės – ne tik renka nektarą ir paverčia jį medumi, bet apdulkina augalus, todėl yra atsakingos už trečdalį žmonių suvartojamo maisto derliaus.

Vis dėlto, klimato kaita, pesticidai, bičių ligos ir toksinai gali stipriai paveikti šiuos gyvūnus, todėl kelia pavojų ir sėkmingai maisto tiekimo grandinei. Pastebima, kad apdulkinančių vabzdžių skaičius pasaulyje mažėja, o tai kelia nerimą ne tik ūkininkams, bet ir mokslininkams bei visuomenei.

Atsižvelgdamos į šiuos iššūkius, sprendimo ėmėsi ieškoti technologijų sektoriaus bendrovės – buvo prisatytas įrankis, paremtas daiktų interneto technologijomis.

„Avilių stebėjimo sprendimas bičių augintojams suteikia visas įžvalgas ir informaciją, reikalingą optimalioms avilių sąlygoms užtikrinti. Daiktų interneto technologija paremtų jutiklių surinkti duomenys „Tele2“ tinklu siunčiami į „Beezum“ platformą, kur bitininkai realiu laiku gali stebėti avilio aplinką. Kadangi informacijos perdavimui naudojamas mobilusis ryšys, nereikia montuoti jokių laidų ar kabelių, kurie apsunkintų avilio perkėlimą iš vienos vietos į kitą“, – sako E. Stačiūnas.

Avilyje įmontuoti jutikliai renka informaciją apie viską, kas vyksta viduje – garsus, drėgmę, temperatūrą, oro slėgį, turinio svorį. Taip bitininkai gali stebėti, kaip sezono metu auga bičių kolonijos, kaip laikosi bičių motinėlė, nuspręsti, kada laikas išimti medų. Turėdami visus šiuos duomenis, bičių augintojai gali laiku priimti svarbius sprendimus ir net išgelbėti avilius neigiamai pasikeitus jų aplinkai.

Jis priduria, kad aviliuose įmontuotiems jutikliams pasitelkiamos ir saulės baterijos, tačiau jie gali veikti bet kokiomis oro sąlygomis – net ir esant šalčiams, kai bitės yra gerokai mažiau aktyvios. Šis sprendimas leidžia naudotojams realiuoju laiku nustatyti bičių aviliuose kylančias problemas ir jas iš karto spręsti.

„Dažniausiai norėdami įvertinti padėtį avilio viduje, bičių augintojai turi fiziškai klausytis, kas juose vyksta pridėję ausį arba atidarydami avilio rėmus. Tačiau bitės jautriai reaguoja į trikdžius ir bitininkams to dažnai daryti nerekomenduojama. Bitėms reikia stabilios aplinkos, tinkamos temperatūros ir drėgmės. Tad šis inovatyvus sprendimas padės palengvinti avilių priežiūrą ir prisidės prie sklandesnės bitininkystės“, – sako E. Stačiūnas.

Ruošiasi kitam žingsniui

Nors daiktų interneto technologijomis paremtas sprendimas kol kas išbandomas tik Švedijoje, jau ruošiamasi naujoms investicijoms ir veiklos plėtrai visoje Europoje ir už jos ribų. Pagrindinis bendrovės tikslas – padėti dideliems bičių augintojams, turintiems kelis šimtus ar kelis tūkstančius avilių, reikalaujančių kasdienės priežiūros.

Video